Cocuklarda-Epilepsi-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Çocuklarda Epilepsi


Çocuklarda Epilepsi

Çocuklarda epilepsi rahatsızlığı eski dilde sara hastalığı olarak bilinen uzun bir süreç isteyen hastalık türü olarak bilinmektedir. Bu rahatsızlık beynin normal çalışma seviyesini durduran bir hastalıktır.

Beyin aktivitelerinin anormal deşarj sonrasında uzun süreli tedavisine ihtiyaç duyulan rahatsızlık nedeniyle çocuklarda çok çeşitli durumlar gözlemlenmektedir. Özellikle epilepsi yani sara rahatsızlığına bağlı olarak ilerleyen bayılma süreçleri ve ani yorulmalar çok sık gözlemlenen durumlar arasındadır.

Çocuklarda Epilepsi 2022

Çocuklarda epilepsi rahatsızlıkları genel olarak yetişkin yaşlardaki kişilere oranla daha sıktır. Bunun daha üst seviyede olmasının en önemli nedeni doğum esnası veya gebelik döneminde yaşanabilecek olumsuzluklarda ilgilidir. Çünkü doğum sürecinde kafa travmaları ve beyin zedelenmeleri yaşanabilmektedir. Bu rahatsızlığa sebebiyet veren oluşumlar çok sık yaşanmamasına rağmen çocukların doğum sonrasında gelişimlerini de kısıtlaması ile öne çıkmaktadır. Ailelerin fark edemediği bu durum ancak hekimlerin muayene kontrolleri sonrasında anlaşılmaktadır.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuÇocuklarda Epilepsi Nedenleri

Çocuklarda epilepsi nedenleri çeşitli olarak farklı faktörlere bağlı orantıda değişkenlik göstermektedir. Özellikle gebelik dönemi ve doğum esnasında bilinçsiz yaklaşımlar bu rahatsızlığa sebebiyet verdiği gibi hem anne için hem de çocuk için uzun süreli tedavilere de sürüklemektedir. Genel olarak çocuklarda oluşan epilepsi nedenleri şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Doğumsal faktörler
 • Doğuştan oluşan hastalıklar
 • Gebelik döneminde bebeğin beyin gelişimini engelleyici mikrobik hastalıkların oluşumları
 • Gebelik döneminde tüketilen yan etkileri ağır ilaçlar
 • Gebelik döneminde kullanılan madde bağımlılıkları
 • Doğum esnasında bebeğin oksijensiz kalması
 • Doğum sırasında kafatasında oluşan zedelenme ve kanama durumu
 • Uzun süreli ateşli rahatsızlıklar
 • Beyinde oluşabilen tümörler

Genel olarak sayılan maddeler arasında hekimlerin tecrübeleri ve yaşanabilen olumsuzlar neticesinde farklı durumlarda eklenebilmektedir.

Oluşan epilepsi döngüsü ilerleyen süre içinde tedavi altına alınmazsa çok önemli sorunlar doğurabilmektedir. Bu nedenle epilepsi oluşabilecek nedenlere dikkat etmek gerekmektedir. Özellikle gebelik döneminin büyük önem taşıdığı çocuklarda epilepsi rahatsızlığında büyük rol oynadığını unutmamak gerekir.Çocuklarda Epilepsi Belirtileri

Çocuklarda epilepsi rahatsızlığı kendi içinde yer alan çeşitlerine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Özellikle basit parsiyel nöbet olarak adlandırılan kısımda epilepsi rahatsızlığı ilerlemez ve sınır kalmaktadır. Bu durum ilerleyici olmamakla birlikte ileriki dönemde de sıkıntı yaşatmamaktadır. Genel anlamda çocuklarda epilepsi belirtileri şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Ani şekilde başlayan ve olmayan korkuları yaşama hissiyatı
 • Ebeveynlerin algılayamadığı değişik renkleri görme
 • Işık hassasiyetleri
 • Hareket bozuklukları
 • Davranış bozuklukları
 • Elbise çekiştirme
 • Var olmayan bir şeyi çiğneme hareketleri
 • Bilinç kaybı
 • Ani şekilde oluşan kas gerilmesi ve gevşemesi
 • Dalgınlık nöbetleri

Yukarıda sıralanan maddeler haricinde farklı durumlarda söz konusu olabilmektedir. Özellikle çocukların en çok ilgi beklediği çağlarda ilgi görmeyişinin sonucu gelişen hastalanma halleri, mutsuzluk veya negatif yönlerin ağır basma hali de oluşmaktadır.

Epilepsi hastalığının tek bir belirtisi olmadığı gibi tek nedeni de olmayabilir. Bu nedenle çocuğun gelişiminde önemli rol oynayacak hayat düzeni çok önemli yer tutmaktadır. Ayrıca annenin gebelik dönemi boyunca dengeli beslenme şekli de önemli yer tutmaktadır.Çocuklarda Epilepsi Tanı Yöntemleri

Çocuklarda epilepsi tanı yöntemleri öncesinde çocuğun tıbbi anlamda öyküsü hekimler tarafından dinlenmektedir. Bu dinleme ardında genel anlamda doğru bir şekilde tanı koyabilme açısında çocuğa MR çekilmesi gerekmektedir. Ayrıca beyin dalgalarının incelenmesi açısından EEG çekilmesi gerekmektedir. Böylece çocuğun beyninde oluşan zedelenme hangi boyutta veya var mı yok mu açısından bakılmış olur.

EEG sayesinde beyinde oluşan epilepsi rahatsızlığının tam olarak hangi bölümde olduğu saptanmaktadır. MR yöntemi sayesinde ise beynin genel anatomisinde epilepsi ya da sara nöbetlerine sebep olan durumlar gözlemlenmektedir. Bu nedenle her iki araçta epilepsi olup olmadığı açısından tanı koyma durumlarında gerekli görülmektedir.Çocuklarda Epilepsi Tedavi Yöntemleri

Çocuklarda epilepsi tedavilerin başlangıç aşamasında tanı koyma anlamındaki kullanılan araçlar sonrası ilaç tedavisi ile ilerlemektedir. Hekim kararı ile belirlenen ilacın dozu ve kullanımı çok önemli rol oynamaktadır. Bu anlamda hekimin tecrübeleri ve kararı neticesiyle uygulanan ilaç tedavisinin büyük bir bölümü epilepsi tedavisine olumlu yanıt vermiştir.

Araştırmalara göre epilepsi hastalarının %70’inde olumlu yönde tedaviler ilaçla ilerlemektedir. Bu oran aynı zamanda iyileşme gösteren hasta seviyesi olarak belirlenmiştir. Epilepsi tedavilerinde ortalama 2 ilaç belirlenmektedir. Bu ilaçtan birinden fayda görmeyen veya tedavi edilemeyen çocuklar için cerrahi operasyonlar gündeme gelmektedir.

Beyin zedelenmesi nedeniyle oluşabilen rahatsızlık türü yüzünden konuşma anlamında dahi zorluk yaşayan çocuğun ileriki yaşlarda yürüme güçlüğü çekmesi veya okuduğunu, dinlediğini anlayamama gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle zamanında müdahale çok önemli rol oynamaktadır.

Epilepsi rahatsızlığı çok dirençli bir hale gelmiş seviye de ise ameliyatta başarılı sonuç vermeyebilir. Bu nedenle doğru tanı konulması uzman hekim tarafından yapılması gerekmektedir. Bu sayede epilepsi hastalığını yaşayan çocuğun ne derece beyin zedelenmesi yaşadığı da ortaya çıkmaktadır.

Her çocuğun bünyesi, gelişim seviyesi farklı ilerlemektedir. Bu nedenle dikkatli ve öz verili davranılması gereken süreç başlatmaktadır. Çocuklarda epilepsi görülme oranı çok fazla olduğu için tedavileri de zor olabilmektedir. Cerrahi operasyonlar sayesinde birçok çocuğun yaşamakta olduğu epilepsi rahatsızlığı giderilmiştir.

Cerrahi olmayan tedavi yöntemleri ise şu şekilde ilerlemektedir. Ketajonik diyet olarak belirlenen diyet uygulaması belirli dozdaki ilaçlarla yapılmaktadır. Bu tedavi şeklinde ebeveynlere büyük iş düşmektedir. Özellikle epilepsi direnci önemli seviyede olan çocuklar için bu tarz tedavi yöntemi uygulanmaktadır.

Tabi bu durum doktorun tecrübe ve bilgisine dayalı karara bağlıdır. Bu tedavi yöntemi sayesinde çocuğun yaşamakta olduğu nöbet sayılarında büyük bir düşüş yaşanmaktadır. Böylece daha rahat bir hayat tarzına sahip olmaktadırlar.Çocuklarda Epilepsi Nöbetlerinde Yapılacaklar

Çocuklarda epilepsi doğumsal faktörler veya sonradan oluşan kafatası travmaları neticesinde gerçekleşmektedir. Epilepsinin hangi boyutta olduğunu anlayabilmek açısından gerekli hekim muayenesi şarttır.

Çocuğunda epilepsi olduğu anlaşılan ebeveynler bazı durumları bilmeli ve her an hazır halde olmalıdır. Çünkü epilepsi nöbetlerinde çocuğun yalnız kalması demek hastalığın bir üst seviyeye çıkması ve kronik bir hal alması demektir. İlerlemeden önüne geçilecek süre zarfında yapılması gereken durumlar şu şekilde sıralanmaktadır.

Çocuğunuz epilepsi nöbeti geçirirken öncelikli olarak başını sağ ve sol taraflara yönlendirmelisiniz.
Başının altına yastık koyulması gerekmektedir. Ayrıca giydiği şey sıkıysa biraz gevşetilmesi gereklidir.
Nöbet esnasında ağzına su verilmemesi gerekmektedir. Aynı şekilde yiyecek türünde bir şeyde kesinlikle verilmemelidir.
Yüzüne su dökülmemesi gerekir.
Bebeklik çağında olan çocukların epilepsi nöbeti esnasında sallanmaması gerekir. Çünkü sallanma durumu nöbetin seviyesini arttırmaktadır.
Gerekli müdahaleler yapılmasının ardından çocuğun mutlaka en yakın sağlık kurumuna götürmeniz gerekmektedir. Çünkü nöbet esnasındaki durum daha vahim bir hal alabilir. Bu nedenle dikkatle takip edilmesi şarttır.

Yukarıda belirtilen maddelere dikkat edilmesi gerektiği gibi aynı zamanda çocuklarda epilepsi rahatsızlığına da dikkat çekilmesi gerekir. Çünkü uç boyutlara ulaşan epilepsi zaman içinde kronik bir vaziyet alabilmektedir. Bu nedenle çocuğun genel durumunun her daim iyi olabilmesi açısından sıkı takip çocuk ve aileler için en doğru davranış biçimi olacaktır. Son olarak çocuklarda epilepsi yaşanmasına yönelik beslenme programlarına da özen gösterilmeli ve hastalığın ciddiyetine göre davranılmalıdır.

Trigeminal Nevralji, menenjit, Hipofiz tümörleri, Çocuk Nöroşirurjisi, Beyin Pili

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp