Cocuklarda-Diz-Agrisi.jpg


Çocuklarda Diz Ağrısı

Çocuklarda diz ağrısının çok sayıda nedeni olabilir ancak Perthes hastalığı ve Slipped Upper Femoral Epiphysis (kaymış femur başı epifizi) gibi kalça patolojilerinin genellikle diz ağrısı olarak ortaya çıktığını bilmek önemlidir. Normal diz filmleri yanlış tanıya yol açabilir. Bir çocukta diz ağrısının nedenini teşhis etmek, semptomlar belirsiz olabileceğinden ve genellikle ağrılarını tarif etmekte zorlandıklarından zor olabilir.

Çocuklarda Diz Ağrısı 2022

Bu makale, çocuklarda diz ağrısının en önemli ve en sık görülen nedenlerinin teşhisine yardımcı olmak için bazı belirtiler hakkında kısa bir genel bakış sunmaktadır. Diz ağrısı, genellikle, belirtiler, başka herhangi bir rahatsızlığa uymayorsa, sadece geceleri belirgin ağrıları varsa ve sık sık tekrar ediyorsa “büyüme ağrılarına” atfedilir.


Dora Sağlık Bilgi FormuOsteomiyelit ve septik artrit

Herhangi bir eklem ağrısında olduğu gibi, önce enfeksiyonu ekarte etmek önemlidir. Çocukta ateş, diz ağrısı, aksama veya yürüyememesi, şişmesi (efüzyon) ve eklemde lokal ısı varsa, genellikle diz ağrısının bir nedeni olarak enfeksiyon olasılığından uzaklaşmamak gerekir, sıklıkla küçük bir travma hikayeside vardır.

Değerlendirme acilen yapılmalıdır. Eklem içinde sıkışmış iltihap eklem kıkırdağında hızlı ve geri dönüşümsüz tahribata neden olur ve hızlı tanı ve cerrahi boşaltma hayatidir. İntravenöz antibiyotikler, klinik tablo yerleşene kadar (genellikle CRP normal olana kadar) ve ardından toplam iki ila altı hafta boyunca oral antibiyotikler gerekir.Tümörler

Diz etrafındaki tümörler sık olarak iyi huyludur ve bu durumda ağrı, belki de bazı kaslarda zayıflama ve hassasiyeti dışında klinik olarak bulunabilecek tek semptom olabilir. Geceleri meydana gelen ve aspirin ile rahatlayan ağrı, bir osteoid osteoma için klasiktir ancak gece ağrısı ve dinlenme ağrısı, neoplastik bir lezyonun daha endişe verici bir işareti olabilir. Osteo-sarkom gibi malign tümörler, nadir olmasına rağmen, diz eklemi çevresine meyillidirler. Genellikle kısa süreli kötüleşen ağrı, kitle, kemik yıkımı ve yumuşak doku reaksiyonu ve şişme ile ilişkilidir. Yine, kalça çevresindeki tümörler diz ağrısı ile ortaya çıkabilir .Reaktif artrit ve inflamatuar artrit

Yetişkinlerde olduğu gibi, çocuklarda da reaktif artrit viral enfeksiyonlarla birlikte olabilir. Halk arasında iltihaplı romatizma diyede bilinir. Genellikle önceki bir viral enfeksiyon geçmişi vardır. Bir nezle,grip,boğaz ağrısı nedeniyle ortaya çıkabilir.

Enflamatuar artrit genellikle akut ağrıdan daha yaygın bir topallama ile gelir. Ağrı, sabah tutukluğu veya uzun süreli hareketsizlik dönemlerinden sonra sertlik olarak hissedilir. Sıcak bir ortam semptomları iyileştirir. Soğukta artar.
Ön diz ağrısı ve patello-femoral dizilim bozukluğu

Ön diz ağrısı çok yaygındır ve en şiddetli olanı diz kapağında çıkmaya meyil ve çıkıklardır. Ön diz ağrısı, diz kapağı etrafında ve altında hissedilen, uzun süreli oturma sürelerinin (sinema ağrısı olarak da bilinir) ve merdiven çıkmanın ardından daha kötü olan ağrıyı tanımlar. Ergenlik dönemindeki kızlarda daha sık görülür ve genellikle patelladaki vastus lateralisin güçlü yanal çekimini yeniden hizalamayı amaçlayan VMO (vastus medialis obliqus) güçlendirme egzersizleri ile iyileştirilir. Tekrarlayan çıkıklara cerrahi müdahele gerekebilir.Osgood-Schlatter hastalığı

Osgood Schlatter hastalığı, ergenlerde kemikleşme sırasında meydana gelen proksimal tibial apofizin oluşum ve büyümesinin bir bozukluğudur. Ön diz ağrısı çeken hastalarda, hassasiyet ve şişkinlik, egzersizle birlikte gelen kaval kemiği üst ucunda yoğunlaşmıştır. Dinlenerek rahatlar. X-ışınları apophysis parçalandığını gösterir, ancak genellikle klinik olarak belirgin olduğu için tanı koymak için gerekli değildir. Tedavi dinlenme, buz, analjezi ve bazen fizyoterapi ile semptomatiktir. Spor faaliyetlerini durdurmak veya azaltılması gerekebilir.Osteochondritis disecans

Bu duruma, en sık medial femoral kondilin lateral kısmını etkileyen subkondral kemiğin fokal bir alanının nekrozu neden olur. Üstteki kıkırdak, destek yapısını kaybettiğinde, bir parça, eklem içine düşebilir. Bu durumda adı eklem faresidir..Tekrarlayan mikro-travmanın önemli bir başlangıç faktörü olduğu düşünülmektedir. Semptomlar kroniktir, genellikle belirsizdir ve aktiviteye bağlı ağrı, dinlendikten sonra sertlik, dizde kilitlenme şeklinde olabilir.
Radyografiler, “tünel grafileri” elde edilirse genellikle tanı konur. Derecesini anlamak ve tedaviyi yönlendirmek için bir MR taraması kullanılır. Genel olarak, 11 ila 13 yaşlarındaki kızlar, konservatif olarak tedavi edilir ve genellikle bir aktivite kısıtlama periyodu ile iyileşirler. Daha büyük çocuklarda daha zordur ve artroskopi veya açık cerrahi gerekebilir.Yumuşak doku yaralanmaları

Çocuklarda spor yaralanmaları, genç yaşta meydana gelen agresif ve rekabetçi sporlara katılımla birlikte giderek daha yaygın hale gelmektedir.

Bir yaralanmadan sonra ortaya çıkan ani şişlik, ya eklem kapsülü içindeki bir yırtılmadan ya da ön çapraz bağ gibi bir eklem-içi bağ kopması nedeniyle diz içi kanama olabilir. Yaralanmayı takiben gecikmiş bir şişme başlangıcı (iki saat sonra), menisküs yırtığı için daha fazla düşündürücüdür. Normal grafilerle kırık veya çıkık olup olmadığı anlaşılır. Belirtilerin ve belirtilerin kalıcılığına bağlı olarak, bir MRI taraması gerekebilir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp