Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları


Çocuk hastalıkları bölümünde birkaç dal aynı anda incelenmektedir. Kalıtsal hastalık çeşitleri ve doğumdan kaynaklanan anormallikler öne çıktığı gibi aynı zamanda da genetik faktörlü sendromlar incelenmektedir. Ayrıca genetik yatkınlık olarak bilinen henüz gebelik döneminde oluşan problemler çocuk hastalıkları dalında incelenen ve tedavisi yapılan hastalıklar olarak bilinmektedir. Çocuk hastalıkları uzmanlarının bu konuda uygulamış olduğu tedaviler dâhilinde tedavi harici takip süreleri de çok önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle çocuğun gelişim sürecindeki gelişmeler de dikkate alınmaktadır. Genel olarak doğru bir takip süreci yapılması çocuk hastalıkları uzmanlarının dâhilinde olan bir görev olsa da ebeveynler açısından da bu dönem doğru yürütülmesi gerekmektedir. Doğum sonrası olabilecek her durum açısından zamanında kontrol erken tedavi anlamına gelecektir.

Çocuk hastalıkları genellikle genetik olarak ebeveynler aracılığı sayesinde çocuğa geçiş sağlaması ile öne çıkmaktadır. Bu nedenle ebeveynlerde var olduğu bilinen kalıtsal hastalık çeşitlerinin çocuğa geçmemesi açısından önceden alınan önlem niteliğinde de görülebilmektedir. Bu durumun yanı sıra oluşabilecek her belirtiye karşı öncesinde atılacak doğru adımlar çocuğun gelişiminde de önemli rol oynamaktadır. Aynı zamanda yeni çocuk sahibi olacak ebeveynlerin bu konuda danışmanlık hizmeti aldığı yer olarak ta yorumlanması doğru bir tarif olarak belirtilmektedir. Çocuğun doğum anından sonra gelişme ve büyüme konusunda yaşayabileceği durumlar hakkında da ayrıntılı bilgi alınması mümkün olabilmektedir.

Çocuk Hastalıkları Nedir?

Çocuk hastalıkları genetik faktörlerle oluşabilen ve ileri yaşlarında fizyolojik ve psikolojik açıdan sorunlar doğurduğu bilinen hastalık çeşitleri olarak bilinmektedir. Çocuk hastalıkları konusunda uzman doktorların incelediği ve tedaviler yaptığı önemli bir tıp dalı olarak bireyin yetişmesindeki önemli durumlar belirli süreler dâhilinde takip altında tutulmaktadır. Kalıtsal aktarım sebebi ile oluşabilecek hastalıkların önüne geçilmesi durumu dâhil olmak üzere doğum öncesi ve sonrasında yapılan muayeneler gelişim ve büyüme açısından önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle her açıdan incelenen bu tıp dalı bir bireyin yetişmesinde önemli yere sahiptir. Özellikle oluşabilen bazı hastalıklarda teşhis dönemi geçirildiği vakit hastalık tanısı yapılması oldukça zor bir boyuta ulaşabilmektedir. Bu nedenle tanı konulması zorlaşan hastalıklarda DNA analizleri büyük rol oynamaktadır. Böylece genetik faktörlü bir hastalık olup olmadığı da açığa çıkmaktadır.

Çocuk hastalıkları özellikle aile bireylerinde önceden görülmüş olan kalıtsal hastalıklarla mücadele eden önemli bir tıp dalı olarak görülmesi gerekmektedir. Boşa geçirilen her süre ve hafife alınan her durum ileriki yaşlarda büyük sorunlara yol açabilmektedir. Teknoloji çağının gelişmesiyle birlikte artış gösteren hastalık çeşitleri de bu tıp dalı içinde incelenmektedir. Özellikle otizm spektrum tarzındaki yaşanılan hastalıklar kalıtsal nedenlerle ortaya çıkabilen hastalık türlerinden biri olduğu için sıkı takip gerektirmektedir. Bu hastalık türü haricinde birçok hastalığın bu konuda önemli rol oynaması ciddi açıdan çocukların yetişmesi esnasında büyük sorunlara yol açabilmektedir. Örneğin; zekâ geriliği oluşması çocuğun tüm hayatı boyunca zorlanarak yaşaması demektir. Yaşıtları ile uygun koşullarda yetişmemesi veya büyük sorunlar yaşaması dâhilinde psikolojik açıdan da normal seviyede yaşayamaması anlamına gelmektedir.Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları


No more posts

Çocuklarda Genetik Hastalıklar

Çocuk hastalıkları bölümünde bakılmakta olan çok çeşitli hastalık türleri bulunmaktadır. Her hastalığın tedavi süreci farklı olup dikkatle takip edilmesi şarttır. Çünkü bu hastalıklar kalıtsal ve genetik faktörlerle oluşmaktadır. Genel olarak belirtilen genetik hastalıklar şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Tanı konulmamış hastalıklar
 • Otizm spektrum bozukluğuna yol açan hastalık
 • Aile fertlerinde bilinen kalıtsal rahatsızlıklar
 • Down sendromu
 • Zekâ geriliği rahatsızlığı
 • Kanser kaynaklı hastalık çeşitleri
 • Doğumdan kaynaklı veya doğum sonrası oluşabilen anormallikler
 • Genetiğe bağlı obezite
 • Akraba evliliklerine bağlı hastalık oluşması
 • Genetik şekilde oluştuğu bilinen sendromlar
 • Kistik fibrozis

Yukarıda sıralanmış olan çocuk hastalıkları ayrıntılı bir şekilde her çocuğun doğum sonrasında yapılan bazı tetkikler sonucu açığa çıkabilecek durumlar olarak bilinmektedir. Fakat sonradan da oluşabilen bu durumlar bazı belirtileri ile öne çıkmasından dolayı göz ardı edilmemesi gerekir.

Çocuklarda Görülen Genetik Hastalıkların Tanı Yöntemleri

Çocuk hastalıkları konusunda genetik risklere bağlı gelişen hastalık türleri sırasıyla belirtilmiş olup bu hastalıkların genel açılımları şu şekilde belirtilmektedir.

 • Tanı konulmamış hastalıklar ortaya çıktığı zaman özellikle yapılan tanı konma şekli çocuğun DNA analizlerine bakılarak yapılmasıdır. Bu sayede çocuk hastalıkları bölümüne sevki yapılan çocuğa hızlı bir şekilde tedavi programı uygulanmaktadır.
 • Beyin gelişimi bozukluğu veya bu gelişimi olumsuz şekilde etkilediği bilinen genetik faktörlerden kaynaklı otizm spektrum hastalığı, çocuğun giderek takıntılı davranışlar sergilemesi, göz temasından kaçınması ile fark edilecek bir rahatsızlık olarak bilinmektedir.
 • Birincil aile haricindeki diğer aile fertleri arasında görülmüş olan rahatsızlıkların genetik faktörden kaynaklı direkt olarak çocuğa geçmesi durumu olarak özetlenen hastalıklardır.
 • Çocuk hastalıkları bölümünde kuşku uyandıran en önemli durumlardan biri olarak bilinen zekâ geriliği rahatsızlığı farklı bir sağlık sorunundan kaynaklı incelenen bölümdür.
 • Down sendromu 21. Kromozomun mutasyon değişikliğine uğraması sonucu ortaya çıkan bir durum olmasından dolayı uygun tedavi ve uzun süre takip süreci isteyen hastalık olarak belirlenmiştir.
 • Çeşitli kanser hastalıklarına yakalanma oranının araştırılması veya çocukta bu hastalığa bağlı gelişen bulguların saptanması yoluyla incelenen bölüm olarak bilinmektedir.
 • Doğum sonrasında görülebilen Spina bifida rahatsızlığı çocuğun kalbinde oluşabilen rahatsızlıkları ele almaktadır.
  Kalıtsal şekilde geninde obezite taşıyan ebeveynlerin direkt olarak çocuğuna geçiş sağladığı durumlarda biri olarak bilinen genetik obezite konusu ileride yaşanabilecek sorunları önceden tanı koyan birim olarak öne çıkmaktadır.
 • Akraba evliliklerinde kaynaklı oluşabilen zekâ geriliği tarzındaki hastalık çeşitlerine yönelik uygun tedavi sunan bölüm olarak tedavi yapmaktadır.
 • Üreme, solunum ve sindirim problemlerinin olup olmadığına bakılan hastalık grubu kistik fibrozis olarak belirlenmiştir.
 • Her çocukta aynı belirtilerle ortaya çıkmayan ve genetik sendrom olarak yorumlanan hastalık türleri çocuğun ileri yaşlarında sorunlar yaşamasına neden olmaktadır. Bu tarz hastalığın var olup olmadığını anlamak açısından detaylı hekim kontrolü gerekmektedir.

Çocuk Hastalıkları Tedavi Yöntemleri

Çocuk hastalıkları bölümünün belirttiği durumlara ve araştırmalara göre oluşabilecek hastalıklarla ilgili net tedavi metotları tam anlamıyla geliştirilmemiş haldedir. Fakat her geçen gün ilerleme sağlayan tıp dalında bu sorunlara yönelik çalışmalar hızla devam etmektedir. Yapılan incelemeler doğrultusunda yapılmakta olan bazı tedavi türleri şu şekilde belirtilmektedir.

 • Ailenin soy ağacını ele alan bir tedavi şekli olan genetik pedigri çizimi sayesinde ailede kan bağı bulunan her bireyin yaşadığı hastalıklar ve belirtiler ele alınarak tedavi yolunun bulunma halidir.
 • Hücrelerin, kromozomların ve hücre biyolojisinin ele alınarak uygun tedavi şekline geçilen yöntem sitogenetik çalışma olarak belirlenmiştir.
 • Oluşan hastalığın hangi kromozoma bağlı olduğunu tespit etmek ve tedavi uygulamak açısından moleküler genetik inceleme yapılmaktadır.
 • Kalıtsal durumda oluşabilecek hastalıklar konusunda danışmanlık hizmeti alınarak uygun tedaviler uygulanabilmektedir.
 • Hekimlerin bazı hastalıklara yönelik vermiş olduğu ilaç tedavileri sayesinde var olan hastalık yok edilebilir veya bastırılabilir hale gelmektedir.
 • Cerrahi operasyonlar gerçekleştirilmesiyle ileriye dönük oluşabilecek sorunlar öncesinde yok edilmektedir.
 • Çocuk hastalıkları konusunda önemli bir yere sahip olan özel eğitim ve semptomatik tedavi şekli uzun süreli rahatsızlıklarda kullanıldığı bilinen bir tedavi şeklidir.


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp