Cocuk-Norosirurjisi-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Çocuk Nöroşirurjisi


Çocuk Nöroşirurjisi

Çocuk nöroşirürjisi genel olarak çocukların beyin ve omuriliklerinde oluşan bir rahatsızlık türü olarak bilinmektedir.

Kelime anlamı bakımından latince kökenli olan nöror kelimesi sinir hücresi anlamına gelmektedir. Şirür kelimesi ise yaralara iyi gele veya iyi eden anlamına gelmektedir.

Çocuk Nöroşirurjisi 2023

Çocuk Nöroşirurjisi Nedir?

Çocuklarda oluşan ve kalıtsal olarak başlayan can sıkıcı bir rahatsızlık türü olarak bilinen çocuk nöroşirürjisi sinir sistemi ile ilgili konuları ele almaktadır. Beyin damar tıkanıklıkları, kafa travmaları, kazalar, yaralanmalar gibi pek çok durum söz konusu olduğunda çocuk nöroşirürjisi bölümü devreye girmektedir. Gelişen sağlık sektörü içinde hekimlerin incelemesi doğrultusunda her geçen gün çok çeşitli vakalar görülmektedir.


Doğum esnasında oluşabilen beyin sistemi ile ilgili durumların tümü çocuk nöroşirurjisine bağlı olduğu bilinmektedir. Beyin boşluğunda oluşan sıvı artışları, beyin kanamaları, doğum sonrası sinir sisteminde oluşabilen rahatsızlıklarda ve sonrasında çocuk nöroşirurjisine başvurulması gerekmektedir. Ayrıca beynin dokularını besleyen anevrizmaların balonlaşma durumları söz konusu olduğunda da cerrahi işlemler gerekeceğinden bu bölüme başvurulması gereklidir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuÇocuk Nöroşirürjisi Tanı Yöntemleri

Çocuk nöroşirürjisi beyin ve sinir cerrahi bölümü olarak adlandırıldığından tanı koyma yöntemleri arasında beyin ve sinir cerrahisine dayalı bölümler rol oynadığı bilinmektedir. Bu bölümler vasıtası sayesinde çocuklarda oluşabilen önemli bir rahatsızlık türü olarak bilinen beyin hastalıkları çok önemli bir şekilde takip edilmesi gereken durum olarak öne çıkmaktadır.

Beyin, omurilik ve omurga hastalıklarına bağlı izlenim yapan bölümlerin tümünde çocuk nöroşirürjisi dalıyla da ilgilenilmektedir. Omurilik tümörleri, beyin tümörleri ve omurilik hastalıklarını ele alan bölüm beyin ve sinir sistemi ile aynıdır. Çeşitli tetkik ve tahliller sonucunda konulan tanılar sonrası nedenlere ve belirtilere dayalı kontroller düzenli bir şekilde devam ettirilmesi gerekmektedir.

Ağır hastalıklardan biri olarak bilindiği için tedavi dönemi ve aşamaları da aynı şekilde zorluk yaşatabilmektedir. Doğum esnasında oluşabilen kafa travmaları, kemik erozyonları ve kemik kırıklarını da inceleyen bir tıp dalı olduğundan tanı koyma konusunda uzman hekimlerin teknik kararları neticesinde uygulamalar yapılmaktadır. Bu nedenle BT yani bilgisayarlı tomografi, kafa grafisi, MR çekimleri ile tanı konulmaktadır. Ayrıca USG, nöroendokrin çalışmalar ve biyopsi uygulamaları da çocuk nöroşirürjisi bölümünde kullanılan tanı koyma teknikleri arasında yer almaktadır.

Her geçen zaman içinde gelişmeye devam eden sağlık sektöründe bu çalışmaların yapılabildiği birçok hastane bulunmaktadır. Bu hastanelerin her birinde kısmen uygulamaların çoğu yapılmaktadır. Fakat tam donanımlı hastanelerde tanı koyma araçlarının tamamı bulunur. Bu nedenle çocuk nöroşirürjisi ile ilgili hastalıklarda gideceğiniz hastane çok önemli rol oynamaktadır.Çocuk Nöroşirürjisi Belirtileri

Çocuk nöroşirürjisi belirtileri doğum esnasında veya sonrasında görülebilen durumlar olarak özetlenmektedir. Annenin doğum yapma sonrasında çocuklar pediatrik bölümde değerlendirilerek belirtiler izlenmektedir. Özellikle yeni doğanlardan 18 yaşına kadar olan kısımdakiler çocukluk çağı beyin ve sinir hastalıkları bölümlerinde kontrol edilmektedir.

Çocuklarda oluşan bu durum doğum esnasında oluşabileceği gibi doğum sonrasında da gelişmeyen sinir ve beyin sistemi neticesinde oluşabilmektedir.

Çocuk nöroşirürjisi belirtileri ise şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Genellikle gece yarılarında başlayan baş ağrıları
 • Hareket kısıtlılığı
 • Konuşmada zorlanma
 • Sıklıkla yaşanan mide bulantıları ve kusma
 • Unutkanlık
 • Güç kaybı
 • Ani gelişen refleksler

Sayılan belirtiler haricinde her çocuğun durumuna ve yaşına bağlı gelişen farklı durumlar da söz konusu olabilmektedir. Ayrıca doğum esnasında yanlış yapılan bir uygulama sonucu da kafatası zedelenmiş olabilir. Aynı şekilde bıngıldak denilen kısmın gelişmesi belirli bir süre aldığından bu süre zarfında darbe alması da pediatrik bir sorun oluşturması ve sonrasında belirti göstermesi mümkündür.

Genellikle doğum sonrası çok çabuk fark edilemeyen bu durum konuşma çağı geldiğinde anlaşılabilmektedir. Çünkü bebeklik çağında konuşmaya başlamaması ve sıklıkla uyumaları sorun oluştuğunu göstermemektedir. Bu nedenle doğum öncesi ve sonrası dikkatli davranılması gerekmektedir.Çocuk Nöroşirürjisi Nedenleri

Çocuk nöroşirürjisi nedenleri arasında ilk olarak gelişmeyen beyin yapısı, doğumsal faktörler, gebelik döneminde kullanılan zararlı alışkanlıklar ve kazalar gözlemlenmektedir. Doğumdan sonraki 18 yaşa kadar pediatrik bölümlerde incelenen bu durumlar hassasiyet oluşturmaktadır.

Ebeveynler için oldukça zor bir dönemi başlatan durumlar aslında nedenlerine de dikkat çekmektedir. Bu nedenle çocuk nöroşirürjisi ile ilgili oluşabilecek durumlara karşı anne ve babaların hekim kontrollerini düzenli yaptırmaları gerekmektedir. Ayrıca belli başlı durumlara özen göstermeleri gerekir. Çocuklarda oluşabilen çocuk nöroşirürjisi durumlarının nedenleri genel olarak şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Gebelik döneminde yetersiz beslenme
 • Kullanılan ağır ilaçlar
 • Kafa travmaları
 • Kazalar
 • Alkol, sigara ve uyuşturucu gibi madde bağımlılıkları

Sayılan nedenler arasına daha birçok farklı neden sıralanabilmektedir. Bu durum annenin özgeçmişiyle de alakalı olan bir durumdur. Çünkü bebeklerin beyin ve sinir sisteminin gelişmesinde annenin kullanmakta olduğu şeylerde önemli yer tutmaktadır.

Çocukluk dönemlerinde ise teknolojik ürünlerin uzun süre kullanımı, TV izlenimlerinin uzun saatler sürmesi de beyin ve sinir sisteminde rahatsızlıklar oluşturabilmektedir. Ayrıca ev ortamındaki huzursuzluk, şiddet ve baskıların yanı sıra ilgisizliğinde önemli rol oynadığı bilinmektedir.Çocuk Nöroşirürjisi Hastalıkları

Çocuk nöroşirürjisi hastalıkları arasında yaygın bir şekilde öne çıkan epilepsi hastalığı önemli hastalıklardan biridir. Gebelik esnasında ve doğumda oluşabilen zorlanmalar neticesinde beyin damarlarında hasarlar oluşabilmektedir. Ayrıca mikrosefali ve felç durumları da bu bölümde yer alan hastalıklardır.

TV haberlerinde sıkça karşılaşılan hastalıklardan biri olan SMA’nın da bu bölümdeki hastalık türünden olduğu bilinmektedir. Geri kalan diğer çocuk nöroşirürjisi hastalıkları şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Serebral palsi
 • Hipotonik bebek
 • Baş ağrısı
 • Epilepsi
 • SMA
 • Hareket bozuklukları
 • Nöromotor gelişim bozukluğu
 • Kas ve periferik hastalık
 • Sinir sistemi hastalığı
 • Otizm

Yukarıda belirtilen hastalıklar çocuk nöroşirürjisi bölümüne bağlı incelenen ve tedavisi yapılan hastalıklardır. Genellikle en çok duyulanı epilepsi rahatsızlığıdır. Epilepsi rahatsızlığı nöbetler ve ataklar halinde kendini gösteren bir rahatsızlık türü olarak bilinmektedir. Ani gelişen davranış bozuklukları bu hastalığın en önemli belirtileri arasındadır. Özellikle ateşli havale geçirilmesi bu hastalığı tetikleyen ve başlatan bir durum olarak öne çıkmaktadır.

Çocuk nöroşirürjisi yaşa bağlı olarak ta ilerlediği bilinmektedir. Serebral palsi rahatsızlığı ise doğum anında kafatasının zedelenmesi nedeniyle beyin damarlarında oluşan bir rahatsızlık türüdür. Bebeklerde yaşanan bu durum 2 yaş öncesinde görülmekte olup hareket etme zorluğu yaşattığı bilinmektedir.

Zedelenen bölgenin durumuna göre değişkenlik gösteren Serebral palsi rahatsızlığı bir çeşit beyin felci olarak ta yorumlanmaktadır. Hipotonik bebek yani gevşek bebek rahatsızlığı ise bebeğin hareket etme sıklığının en az hali olarak yorumlanmasıdır. Bu rahatsızlık türü çeşitli tedavi yöntemleri veya kendiliğinden geçebilmektedir.

Geçme yaş sınırı olarak 2 yaş grubu belirtilmektedir. Nöromotor gelişim geriliği ise çocuğun diğer yaşıtlarına göre aynı faaliyetleri gerçekleştirememesidir. Yemek yeme, yürüme, konuşma, resim yapma gibi yaşamsal aktivitelerde büyük zorluk yaşamasıdır. Bu nedenle Nöromotor hastalıklar grubuna dâhil edilmiştir.

Kas hastalıkları ise çocuğun bedensel gelişimini gerçekleştirememesi zayıflık, halsizlik olarak görülmektedir. Erken yaşlarda görülen bu rahatsızlık türü de önemlidir. Son olarak otizm rahatsızlığı en çok duyulan gelişim bozukluğu rahatsızlığı olarak öne çıkmaktadır. Özellikle çocuk nöroşirürjisi bölümündeki tetkiklerde 1 ile 3 yaş arasında belirtileri ve teşhisi konulan rahatsızlık olarak bilinmektedir.

Trigeminal Nevralji, menenjit, Hipofiz tümörleri, Beyin Pili, Beyin Kanaması

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp