Cocuk-Kalp-Hastaliklari-Gruplari-Dora-Hospital.jpg

Çocuk Kalp Hastalıkları Grupları


Çocuk Kalp Hastalıkları Grupları

Çocuk kalp hastalıkları grupları kendi içinde 3 kısma ayrılmaktadır. Aynı zamanda bu 3 kısımla birlikte doğumsal anormalliklerle gelişen çok çeşitli kalp hastalıkları da bulunmaktadır. Anne karnından itibaren oluşabilen çocuk kalp hastalıkları 3 temel başlıkta incelenmektedir. Bu başlıklar şu şekilde sıralanır.

 • Doğumdan kaynaklı kalp rahatsızlıkları
 • Romatizmal hastalıklara bağlı gelişen kalp rahatsızlıkları
 • Ritim ve ileti bozukluklarında kaynaklı gelişen rahatsızlıklar
Çocuk Kalp Hastalıkları Grupları 2022

Yukarıda belirlenen 3 temel kısımdan ilki özellikle çocukta görülen en sık durumlardan biri olarak bilinmektedir. Doğumsal kalp rahatsızlıkları bu konuda ilk sırada yer almış olsa da farklı durumlardan kaynaklı da geliştiği görülmektedir. Bebeğin anne karnındaki gelişim seviyesi ile yakından ilgili olan durumlarla pekişen doğumsal faktörler, ileriye dönük kalp rahatsızlıklarında önemli sorunlar teşkil edebilmektedir.


Çocuk kalp hastalıkları grupları arasında ilk sıraya yerleşmiş olan doğumsal kalp rahatsızlıkları kendi içinde belirtilen durumları ile şu şekilde özetleniyor.

 • Kalbin delik olması
 • Kalbe giren ve çıkan damarlarda anomali bulunması
 • Kalp kapakçığında yetersizlik olması veya darlık oluşmasına bağlı yaşanan anomaliler
 • Koroner damarlarında oluşan sorunlar
 • Kalp gelişim bozuklukları

Dora İlgi Alanları Bilgi FormuYukarıda sıralanan durumlar doğumsal faktörden kaynaklı veya gebelik döneminde görülen problemler olarak nitelendirilmektedir. En sık duyulan şekli ile çocuğun kalbinin delik oluşu şeklindeki deyimler tamamen doğru olup farklı kalp hastalıklarını da öne çıkaran durumdur. Bu rahatsızlığın hafif, orta ve ağır derece de seyrettiği durumlar bulunmaktadır. Bu nedenle doktor kontrollerinin zamanında yapılması gereken bir durum olarak belirtilmektedir. Çünkü ileri yaşlarda daha büyük ciddi sorunlara yol açabilmektedir.Çocuk Kalp Hastalıkları Grupları Nedir?

Çocuk kalp hastalıkları grupları 3 temel şekilde incelenen ve kendi içinde bazı değişken faktörlere bağlı olarak ilerleyen kalp hastalığıdır. Doğumsal risk faktörlerinde kaynaklı oluşabilen kalp hastalıkları, ritim ileti bozukluklarından meydana gelen hastalıklar ve romatizmal hastalıklara bağlı gelişen kalp rahatsızlıkları olarak bilinen bu 3 kısımda oluşan durumlar şu şekilde sıralanmaktadır.

Doğumdan kaynaklı kalp hastalıkları

Kalpte yer alan karıncık ve kulakçıkta oluşan delikler
Karıncık veya kulakçıkta gelişme bozukluğu
Aynı anda birden fazla anomali görülmesine bağlı gelişen kalp rahatsızlığı

Ritim ve ileti bozukluğu

Kalbin genel anlamda elektriksel olarak yavaşlaması
Kalpte düzensiz bir şekilde oluşabilen hızlanma
Doğumsal kalp rahatsızlıklarından dolayı oluşan hasar
Kalp ameliyatları geçiren çocuklarda oluşabilen durumlar

Yukarıda belirtilen durumlar çocuk kalp hastalıkları grupları arasında çok sık duyulan ikinci kısım olarak bilinmektedir. Bu nedenle çok dikkat edilmesi ve iyi gözlemlenmesi gereken bir rahatsızlık olarak bilinmektedir.

Romatizmal hastalıklara bağlı kalp rahatsızlığı

Romatizmaya yol açtığı bilinen boğaz enfeksiyonları
Boğaz kısmına yerleşen mikropların aynısının kalbe de yerleşmiş olmasından kaynaklı rahatsızlıklar
Kalp kapakçıklarında oluşan şekil bozukluğu
Darlık veya yetersizlik oluşturması nedeniyle ortaya çıkan kalp rahatsızlıkları

Romatizmal hastalıklara bağlı belirtilen bu durumlar çocuk kalp hastalıkları arasında son sırada yer almaktadır. Nadiren görülüyor olsa da bu kalıtsal hastalığı yaşayan annelerin gebe kalması halinde çocuğa geçebilecek durumlar olarak öne çıkmaktadır. Özellikle romatizmal hastalığı bulunan annenin kortizon ve benzeri ilaç kullanımlarına bağlı olarak gebe kalması da önemli bir dönem olarak belirtilmektedir. Yüksek risk taşıması nedeniyle hem anneye hem de çocuğa sorun yapabilecek durumlar vardır.Çocuklarda Kalp Rahatsızlığı

Çocuklarda kalp hastalıkları grupları doğuştan gelen durumlarla ilgili yakından ilgilidir. Özellikle gebelik döneminin ilk başlarında organların gelişmesi açısından geçirilen süre içinde yetersiz kalan kalp gelişimi ileriye dönük sorunlara yol açabilmektedir. Kalıtsal olduğu düşünülen bu hastalıkların aynı zamanda genlerde bulunan etken durumlarla öne çıktığı konular ağır basmaktadır. Bununla birlikte gebelik döneminde bebeğe zarar verebilecek ilaç kullanımın yapılması da kalp hastalıklarına yol açabilmektedir.

Özellikle gebelik döneminin ilk 3 ayı içinde radyasyona maruz kalması, zararlı ilaç kullanması, enfeksiyon geçirmesi doğuştan oluşabilen kalp rahatsızlıklarına neden olabilmektedir. Ultrason yöntemleri sayesinde araştırılabilen bu durum her zaman aynı sebeplerden kaynaklı olmayabilir. Bu sebeple çocuklarda kalp rahatsızlığının oluşma nedenleri tam olarak belli değildir.Çocuklarda Kalp Hastalıkları Grupları Belirtileri

Çocuklarda kalp hastalıkları grupları belirtileri arasında sık gözlemlenmiş durumların başında çocuğun oyun esnasında dahi nefes nefese kalmasıdır. Bu nedenle yaşadığı süre boyunca dikkat etmesi durumlar her zaman hatırlatılmaktadır. Doğuştan oluşan kalp rahatsızlıklarının belirtileri ise şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Bebeğin ani şekilde morarmaya başlaması
 • Beslenme zorluğu yaşaması
 • Hızlı nefes alıp vermesi
 • Nefes alamadığını hissetmesi
 • Solunum yollarına bağlı enfeksiyon geçirmesi
 • Emzirilme döneminde sıkça duraklaması
 • Kilo alamama veya istemsizce gelişen kilo kaybı
 • Çarpıntı oluşması
 • Ani şekilde gelişen göğüs ağrıları
 • Nadir şekilde görülebilen bayılma durumları

Belirtilen bu durumlar tamamen çocuk kalp hastalıkları grupları arasında gözlemlenmiş belirtiler olarak sıralanmıştır. Bebeğin veya çocuğun yaşına bağlı olarak ta farklı semptomlar ile kendini gösteren bu durum sıkı takip edilmesi gereken bir konu olarak bilinmektedir.Çocuk Kalp Hastalıkları Grupları Romatizmal Hastalıklar

Çocuk kalp hastalıkları grupları arasında romatizmal hastalıklara bağlı gelişebilen çok çeşitli durumlar öne çıkmaktadır. Romatizmal hastalıklar genellikle eklem tutulumu veya organ tutulumları yapmasıyla bilinmektedir. Vücudu tümden etkileyen durumlar yaşanırken sağlıklı bir bireye göre çocuğun yaşadığı sıkıntı çok fazladır.

Özellikle hareket ederken veya bir faaliyetle meşgul olması anında hızlı yorulması, kalp çarpıntısı hissetmesi veya bayılma gibi durumlar yaşanabilmektedir. Boğaz enfeksiyonuna bağlı olarak gelişebilen romatizmal hastalıklar özellikle A kan grubuna sahip olan çocuklarda sık rastlanmış bir durum olarak bilinmektedir. Fakat boğazda oluşan her enfeksiyon romatizmaya sebep vermemektedir.

Bununla birlikte bağışıklığın düşük olması, yetersiz beslenilmesi, gebelik döneminde annenin zararlı ilaç kullanımı yapması da önemli rol oynamaktadır. Beraberinde ise bu hastalığın genlerden kaynaklı geçiş sağlaması da önemli role sahip olmaktadır. Kalıtsal bir hastalık olarak bilinmesi nedeniyle çocuğa geçiş yapabilen durumlar ağır basmaktadır. Bu sebeple hekim muayeneleri zamanında yapılması gerekir.Çocuklarda Kalp Hastalıkları Grupları Göğüs Ağrıları

Çocuklarda kalp hastalıkları grupları arasında en sık rastlanmış ve her birinde ortak belirti olarak gösterilen ilk durum göğüs ağrısı olarak öne çıkmaktadır. Fazlasıyla önem taşıyan bu durum yetişkin bireylerde dahi dikkate alınmaktadır. Çünkü kalp krizi riskini de öne çıkarmaktadır. Çocuklarda kalp hastalıklarına bağlı olarak gelişen göğüs ağrılarının temel sebebi göğüs boşluğunda yer alan iskelet sistemine ait eklem ağrısından kaynaklı başlamaktadır. Bununla birlikte fiziksel aktivite esnasında ortaya çıktığı görülen bu durum genel olarak çocuğu tümden etkilemeye başlamaktadır.

Kalp hastalıklarından dolayı oluştuğu bilinen bu ağrıların kalp kasına baskı oluşturması nedeniyle ortaya çıkması da fiziksel aktivitelere bağlıdır. Çocuğun hareket halinde iken bu sorunları yaşaması muhtemel olup mutlaka hekim muayenesi yaptırılması gerekmektedir. Sık yaşanan göğüs ağrıları bir süre sonunda ciddi hasarlar oluşturmaktadır. Ayrıca ciddiyetini fazlasıyla öne çıkaran bir rahatsızlık olmasından dolayı erken tanı ile teşhis edilmesi ve tedavisi yapılması gerekmektedir. Çocuk kalp hastalıkları grupları 3 kısımda incelenmesine bağlı olarak farklı sebeplerle veya enfeksiyonlar neticesinde de oluşabilmektedir. İlk başlarda çok önemsenmeyen bu durum ileriki dönemde daha büyük sorunlarla karşınıza çıkabilmektedir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp