Cinsel-Sağlık-Diyeti.jpg

Cinsel Sağlık için Nasıl Beslenmeliyiz?


Sağlıklı vücuda sahip olmayı istemek ve birçok hastalık çeşidinden korunmada beslenmenin ne kadar önemli bir rolü olduğunun farkındayız.

Beslenme alışkanlıklarının cinsel sağlık üzerinde de etkili olduğunu belirtmek isterim. Bazı besinlerin libidoyu arttırdığını hatta bu Libido arttırıcı besinleri 2-4 hafta arasında düzenli tüketmenin özellikle kadınlarda cinsel isteği arttırıcı yönde sonuç verdiği biliniyor.

Peki bu besinler nelerdir?


  • Proteini eksik bırakmayın:
  • Çinko
  • Magnezyum
  • Balık ve balık yağı
  • Şekerli besinler
  • Trans yağ asitleri:
Proteini eksik bırakmayın:

Proteinin cinsel sağlık üzerinde olumlu etkilerine dair araştırmalar devam etmekte olsa da , günlük aldığımız kalorinin en az %25’inin proteinden sağlanması gerekiyor. Bu da günde en az 120 gram et veya tavuk veya balık ve 1-2 bardak süt ve ürünlerini tüketmek ile sağlanabilir.

Çinko

Çinko alımının libido açısından çok önemli olduğu kanıtlanmış olup Testosteronu östrojene çeviren enzimin işlevini azaltan bu mineral, en çok kuruyemişler tam tahıllı ürünler yulaf gibi ürünlerde çok bulunuyor .

Magnezyum

Magnezyum minerali serbest testosteronu bağlayan hormonun etkisini azaltmaktadır . Kuruyemişler, yumurta peynir tam tahıllı ürünler kakao gibi besinlerde bulunmaktadır.

Balık ve balık yağı

Beyinde dopamin salgilanmasının artmasını sağlar buda özellikle kadınlarda libidoyu artırtdıgına dair çalışmalar yapılmakta. Bu bilgiler ışığında haftada 2 3 kere balık tüketiminin cinsel sağlık açısından iyi olacağına balık tüketmeyenler içinde diyetisyen kontrolünde omega 3 kullanımı önerilebilir.

Şekerli besinler

Şekerli gıdalar tüketildiği zaman yüksek serotonin salgılandığı için libidonun azalması söz konusu olabilir bu yüzden rafine şeker içerikli gıdalardan uzak durulmalıdır.

Trans yağ asitleri:

Sağlık üzerinde hepinizin bildiği gibi bir çok kötü etkisi bulunan trans yağların libidoyu azaltıcı etkisi de bulunmaktadır bu yüzden ambalajlı ürünler alınırken mutlaka etiketini okuyunuz trans yağ içermeyen ürünleri alınız.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!

Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.
Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…

Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp