Cinsel-Isteksizlik-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Cinsel İsteksizlik


Cinsel İsteksizlik

Cinsel isteksizlik kadınlarda başta olmak üzere dünya çapında görülen bir sorun olarak bilinmektedir. Erkeklerde de görülebilen bu durum daha nadir şekilde öne çıkmasına rağmen konuya dair önem arz eden durumların neden olduğu düşünülmektedir. Fiziksel bakımdan oluşabilen durumlar haricinde psikolojik bakımdan da kişiyi etki altına aldığı bilinmektedir. Sorunun gelişmesi ile birlikte evlilik birliği temelden sarsılmaya başlamaktadır. Bu yüzden en erken vakitte çözüme kavuşturulması gereken bir konu olarak bilinmektedir.

Cinsel İsteksizlik 2022

Kadınlarda ve erkeklerde oluşan sorunun nedenleri çok çeşitli olabilmektedir. Fakat öne çıkan durumlar arasında sosyal, kültürel, psikolojik, maddi ve çoğunlukla tıbbi sağlık sorunlarından dolayı oluştuğu düşünülmektedir. Altta yatan önemli bir neden yoksa kişinin yaşadığı travmatik bir durum sonucunda da oluşabildiği düşünülmektedir.

Cinsel isteksizlik durumu özellikle kadınlarda çok sık görülen bir rahatsızlık olması nedeniyle psikolojik durumlara göre tedavisi yapılmaktadır. Özellikle evli kadınların eşleri tarafından önemli bir sorun yaşaması sonucunda veya hayata dair önemli bir durumun yaşanması halinde bu rahatsızlığında geliştiği düşünülmektedir. Erkeklerde oluşan bu durum ise genel bakımdan tıbbi şekilde öne çıkmaktadır.


Çünkü erkekler kadınlara nazaran daha istekli bir vücut yapısına sahiptirler. Bu bakımdan erkeklerde görülen cinsel isteksizlik durumu özellikle tıbbi bir soruna bağlı olduğu bilinmektedir. Oluşan duruma örnek olarak erkeklerin yaşadığı andropoz dönemi belirtilebilmektedir. Ayrıca sertleşme sorunları veya erken boşalma sorunları yaşayan erkeklerin bu konuda genel bakımdan cinsellik konularına dair uzaklaştığı düşünülmektedir. Oluşan durumda genel olarak tıbbi sağlık sorunudur.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuCinsel İsteksizlik Nedir?

Cinsel isteksizlik kadınlarda ve erkeklerde belirli dönemlerde oluşabilen tıbbi sağlık sorunu şeklinde bilinmektedir. Dünya çapında kadınlarda daha fazla görülen bu durumun başlıca sebepleri arasında psikolojik bakımdan etki altında bırakan durumlar öne çıktığı bilinmektedir.

Kültürel ve sosyal bakımdan da oluşabilen sorunun ana kaynağı tıbbi bir rahatsızlığa bağlı olarak gelişmesi yönündedir. Toplum yapısı incelendiği zaman kadınlarda çok daha fazla görülen bu sorun erkeklerde de bir hayli görülmeye başladığı bilinmektedir. Özellikle 40 yaş üzeri erkeklerde oluşabilen andropoz dönemi içinde yaşanılan bir sağlık sorunu olarak dile getirilmektedir.

Cinsel isteksizlik sorunu erkeklerde de oluşabilen bir sorun olmasından dolayı sadece andropoz dönemine bağlanacak bir durum olarak algılanmamalıdır. Oluşan sorun erkeğin sertleşme sorunu yaşamasından da kaynaklanabilmektedir. Bununla birlikte erken boşalma sorunu yaşayan pek çok erkeğin cinsel konulardan uzaklaştığı bilinmektedir. Bu nedenle oluşan sorunla ilgili sadece kadın figürünü öne çıkarmak doğru değildir.

Yaşanılan sorun ortak bir sorun olduğu için kişiyi derinden sarsan bir olayında başlangıcı sayılmaktadır. Her insan hayatının belirli dönemlerinde çeşitli zorluklarla karşılaşmaktadır. Duruma bağlı olarak meydana gelen zorluklar ve stresle mücadele edilmesi kişiyi cinsellikten ve yaşamdan koparabilen bir durum olarak bilinmektedir. Tıbbi nedenlere bağlıda gelişebilen bu durum eşlerin her ikisinde de görülen bir durum ise mutlaka araştırılması gerekmektedir. Ayrıca hassas bir durum olmasından dolayı yaklaşım tarzı da çok önemli rol oynamaktadır.Cinsel İsteksizlik Nedenleri

Cinsel isteksizlik nedenleri arasında öne çıkan en önemli durumların başında kişinin psikolojik açıdan sorun yaşamasından kaynaklanmaktadır. Fakat tıbbi sorunlar nedeniyle de oluşan bu sorun farklı nedenleri de öne çıkarabilmektedir. Cinsellikle ilgili isteksizliği öne çıkaran durumlar ise şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Cinselliğe dair yanlış bilinen durumlar ve düşünce tarzının bireyde baskın şekilde bulunması (Suçluluk veya günah işleme tarzında düşünce tarzına sahip olunması)
 • Cinsel anlamda tam birleşim yaşayamama
 • Cinsel birleşme esnasında ağrı veya acı yaşanması
 • Erkeklerde sertleşme zorluğu oluşması
 • Erkeğin kısa süre içinde boşalma hali yaşaması tıbbi sorunlardan biri olup erken boşalma şeklinde öne çıkan bir nedenidir.
 • Kadınlarda uyarılma hissinin kaybolması
 • Kadınların orgazm olmaması (Her kadında oluşmayan bu durum çok çeşitli nedenlere bağlı olarak yaşanmaktadır.)
 • Kasılma hali
 • Eşler arasında cinsel uyumun olmaması

Cinsel isteksizlik nedenleri yukarıdaki sıralamada belirtilmiş olsa da utanma duygusu içeren bir konu olmasından dolayı çok farklı nedenlerden dolayı da oluştuğu bilinmektedir.

Kadınlarda oluşan soruna yönelik tıbbi bir neden öne çıkmamış ise eşinin ilgisizliği veya kendisini aldatmış olması tekrar birleşme yaşama açısından çok zor olmaktadır. Ayrıca bir küsüp bir barışan çiftler arasında yaşanabilen bu durum genel bakımdan psikolojik bir sorunun göstergesi sayılmaktadır. Çünkü cinsel bakımdan isteklilik duyma veya psikolojik yaklaşım kişinin rahat olmasıyla da ilgili bir durum olarak yorumlanmaktadır.Cinsel İsteksizlik Belirtileri

Cinsel isteksizlik sorununun genel belirtisi kişide meydana gelen cinsel arzuların kaybolması şeklinde bilinmektedir. Çeşitli nedenlerde oluşabilen isteksizlik hali kadınların menopoz döneminde daha fazla öne çıktığı bilinmektedir.

Erkeklerde ise erken boşalma ve sertleşme sorunundan kaynaklı oluştuğu bilinen durumlar arasındadır. Fakat altta yatan nedenler ve çeşidi bakımından farklı bir tıbbi soruna yönelikte oluşabilmektedir. Genel bakımdan cinsel isteksizliğin belirtileri şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Libido düşmesi veya azalması
 • Yaşanılan ilişkiden zevk alınmaması
 • Cinsel birleşim anında motive olunamaması

Cinsel isteksizlik durumuna yönelik yukarıda belirtilen semptomlar kadın veya erkek ayırtmaksızın hayatın her döneminde oluşabilen bir durum olarak bilinmektedir. Kadın ve erkeklerde çeşitli nedenlere bağlı oluşan bu sorun kadın ve erkeğin yaşının ilerlemesiyle düşüşe geçen bir durum olarak bilinmektedir. Oluşan sorun tam tersi de olabileceği için mutlaka hekim tarafından incelenmesi gereken bir durum olarak bilinmektedir.Cinsel İsteksizlik Çeşitleri

Cinsel isteksizlik erkek ve kadınlarda belirli dönemlerde oluşabilen türde görülmektedir. Tıbbi açıdan sağlık sorunu olarak değerlendirilen bu durum bastırılmış duygulara eşlik eden psikolojik sorunlardan da kaynaklanmaktadır. Bu nedenle yaş ortalaması ve oluşan sorun baz alınarak çeşitlere ayrılan isteksizlik hali şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Primer Cinsel İsteksizlik: Ergenlik döneminde oluşan isteksizlik halidir. Ergenlik döneminde hiçbir şekilde arzulama duyguları yaşanmaması olarak bilinmektedir.
 • Sekonder Cinsel İsteksizlik: Kişinin önceki hayatında çok aktif cinsel birliktelik yaşamasına rağmen yaşadığı sorunlardan kaynaklı cinsellikten tamamen soğuması veya uzaklaşması şeklinde ifade edilmektedir.
 • Durumsal Cinsel İsteksizlik: Kişide bazı dönemlerde oluşan isteksizlik hali ruhsal durumuna yönelik gelişen bir durum olarak yorumlanmaktadır. Kayıp, telaş, stresli konular sonrası oluşabilen bir durum olarak bilinmektedir.

Yukarıda bahsedilen durumlar ergenlik, yetişkinlik ve yaşlılık dönemini de kapsayan bir süreç olarak belirtilmektedir. Her insanda oluşabilen sorunun kaynağına yönelik tanı ve tedavi uygulanması gerektiği düşünülmektedir.Cinsel İsteksizlik Tanı Yöntemleri

Cinsel isteksizlik sorununa yönelik oluşan belirtiler ve nedenler kişinin hekime sıralaması sonrasında tanı konulan bir durum olarak bilinmektedir. Psikolojik bakımdan da incelenmesi gereken bir durum olması ve tıbbi açıdan sağlık sorunu şeklinde öne çıkmasından dolayı hekimin belirlediği durumlara yönelik bazı tetkikler yapılmaktadır. Fiziki muayene de konulabilen teşhis kişide meydana gelen durumlarla da ilgilidir.Cinsel İsteksizlik Tedavi Yöntemleri

Cinsel isteksizlik sorunu kişinin hassas noktası olarak algılanması bakımından bu konuda destek alınması çok önemli rol oynamaktadır. Tıbbi sorundan kaynaklı ise ilaç tedavisi yapıldığı bilinmektedir. Fakat psikolojik bir sorun olarak öne çıkmış durum ise kişinin evli olması halinde hem eşinden hem de psikiyatri hekiminden destek alması gerekmektedir. Bu sayede oluşan duruma yönelik yavaş yavaş düzelecek bir sorun olarak ifade edildiği öne çıkmaktadır. Eşler arasında uyumsuzluk bulunuyorsa oluşan soruna yönelik inşa edici düzenlemeler yapılması önemli bir tedavi parçası sayılmaktadır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu, İdrar Kaçırma ve Mesane Sağlığı, Hpv Aşısı, Frengi, Hematüri

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp