Cinsel-Islev-Bozukluklari-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Cinsel İşlev Bozuklukları


Cinsel İşlev Bozuklukları

Cinsel işlev bozuklukları genel bakımdan erkeklerde ve kadınlarda görülen bir sağlık sorunu olarak bilinmektedir. Kişinin hayatını direkt olarak etkileyen bu durum oldukça sorun açıcı durumları da beraberinde getirdiği bilinmektedir. Hassas bir konu olmasından dolayı kişide oluşan soruna yönelik utanma duygusundan ötürü dile getirilme durumu da oldukça zor olmaktadır.

Cinsel İşlev Bozuklukları 2022

Kadınlar erkeklere nazaran daha çabuk açılabilen bir yapıya sahip olsa da erkeklerin bu konuda yaşadığı sorunu açıkça dile getirmesi oldukça güç bir meseledir. Bu nedenle hekimlerin bu konudaki yaklaşım tarzı çok önemli rol oynamaktadır. Ayrıca üroloji dalında sorunlar olarak yorumlandığı için üroloji, psikiyatri ve kadın doğum hekimleri iş birliği yaparak hareket etmektedir.

Cinsel işlev bozuklukları genel bakımdan kadınlarda ve erkeklerde oluşabilen bir sorun olarak ifade edilmesinden dolayı hekimlerin eşgüdüm içinde davranış sergilemeleri şeklinde tedavi edilebilmektedir. Çeşitli nedenlere bağlı ilerleyen cinsel işlev bozuklukları kişiden kişiye de farklılık göstermektedir. Evli çiftler arasında çok sık oluşabilen bu durum beraberinde doyurucu olmayan bir ilişki düzeyine de ortaya çıkarmaktadır.


Beraberinde eşlerin birbirine karşı öfke ve nefret duyguları beslemeleri oluştuğu bilinmektedir. Cinsel ilişkiyi sürdürme veya tatmin olabilme konularına dair pek çok durumu öne çıkaran ve kapsayan cinsel işlev bozuklukları birçok sebep beraberinde açıklanabilen tıbbi bir sorundur. Kültürel ve sosyal açıdan da oluşan farklılıklar neticesinde ortaya çıkan bu durum kişinin genel bakımdan ruhsal açıdan da doyuma ulaşmasını engellemektedir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuCinsel İşlev Bozuklukları

Cinsel işlev bozuklukları psikolojik nedenlerle oluşabilen durumlarla bağdaştırılsa da pek çok tıbbi sorundan da kaynaklanabilmektedir. Kişinin gün içinde stresli süreç yaşamış olması ve bu sürecin devamlı hale gelmesi cinsel işlev bozukluğu oluşturacağı gibi pek çok tıbbi sorunları da öne çıkarmaktadır. Evli kişilerin yaşadığı bu durum sadece Türk toplumuna yönelik öne çıkmamaktadır. Çünkü tüm dünyada görülen ve yaşanan bir sorun olarak bilinmektedir.

Erkeğin yaşadığı sertleşme sorunu veya erken boşalma sorunundan kaynaklı kadının orgazm olmaması cinsel işlev bozukluğunun açık göstergesi sayılmaktadır. Her iki cinsiyette de gelişen bu sorunun genel nedeni araştırılıp ona göre tedavi planlaması yapılması gerekmektedir. Çünkü hassas bir konu olarak ifade edilmektedir. Ayrıca ten uyumunun eşler arasındaki bağı güçlendirdiği bilinmektedir.

Cinsel işlev bozuklukları kadınlarda kasılma, rahat olamama şeklinde öne çıkıp beraberinde orgazm olamama şeklinde ilerleyen bir sorundur. Erkeklerde ise sertleşme sorunu, erken boşalma sorunu ile birlikte ilerleyen bir döngü içinde yaşanmaktadır. Aynı zamanda kadınlarda uyarılamama sorunu ile erkeğin boşalma konusunda zorluk yaşaması cinsel işlev bozukluğu oluşturmaktadır. Bununla birlikte psikolojik açıdan incelendiğinde eşler arasında uyum olmaması veya anlayışsız davranış şekilleri bu sorunu pekiştiren veya tetikleyen bir durum olarak bilinmektedir. Ayrıca eşlerin birbirine olan yaklaşım tarzı da oluşan soruna yönelik önemli bir durum şeklinde değerlendirilen konular içinde yer almaktadır.Cinsel İşlev Bozuklukları Nedenleri

Cinsel işlev bozuklukları nedenleri kadınlarda ve erkeklerde farklıdır. Bu yüzden her iki cinsiyet açısından da incelenmesi gereken bir durum olarak bilinmektedir. Psikolojik nedenlerle geliştiği düşünülen sorunun tıbbi bir sorun nedeniyle de oluştuğu bilinmektedir. Çünkü her insanın yaşadığı sorun bambaşka olup her insanın dayanama gücü farklı olarak bilinmektedir.

Özellikle stresli konularla yoğun şekilde mücadele eden ve her geçen günün daha yorucu şekilde ilerlemesi sonucunda cinsel işlev bozukluğu yaşanması mümkün olmaktadır. Genel bakımdan erkeklerde ve kadınlar oluşan bu sorunun nedenleri ise şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Kadınlarda rahat olamama veya kasıl hali oluşması
 • Suçluluk, utanma veya günah işleme duygusuna sahip olunması
 • Erkeğin sertleşme konusunda sorun yaşaması
 • Erkeklerde erken boşalma sorunun yaşanması
 • Ten uyumunun olmaması
 • Psikolojik sorunlardan kaynaklı yaşanması
 • Yaş faktörü
 • Kadınlarda menopoz
 • Erkeklerde andropoz
 • Organik nedenler: Kronik hastalıklar, şeker hastalığı, tansiyon ve damar hastalıkları (Kullanılan ilaçların yan etkileri)
 • Depresyon ve anksiyete sorunları

Cinsel işlev bozuklukları konusunda yukarıda sıralanan nedenler genel bakımdan incelenen konular arasında yer almaktadır. Yeni evli çiftlerin ilk zamanlarda yaşadığı döngü psikolojik açıdan incelendiği zaman daha canlı ve aktif geçtiği bilinmektedir. Fakat gebelik dönemi ve sonrasında çocuktan kaynaklı da ilerleyerek yaşanılan bir dorun olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle araştırmalar sonucunda pek çok farklı sebebin ortaya çıktığı düşünülmektedir.Cinsel İşlev Bozuklukları Erkeklerde Hangi Sıklıkla Görülmektedir?

Cinsel işlev bozuklukları erkeklerde oluşan ereksiyon durumuna yönelik geliştiği bilinmektedir. Ereksiyon sorunu ise erkeğin sertleşme sorunu yaşaması şeklinde belirtilmektedir. Dünya çapında gözlemlenmiş bir durum olan sorunla ilgili yapılan araştırma sonucunda 40 ile 70 yaş arasındaki erkeklerin %55 civarında bu sorunu yaşadığı bilinmektedir.

Hafif şekilde ortaya çıkan bu sorun bazı erkeklerde daha ağır şekilde ilerlemektedir. Psikolojik sorunlar beraberinde ve yaş sınırı ile birlikte gelişen cinsel sorunlar erkeklerde cinsel işlev bozukluğu oluşturmaktadır.Cinsel İşlev Bozuklukları Kadınlarda Hangi Sıklıkla Görülmektedir?

Cinsel işlev bozuklukları kadınlarda farklı nedenlere bağlı olarak orgazm olamama veya orgazm olmada zorluk yaşaması şeklinde ortaya çıkan bir durum olarak bilinmektedir. Erkeklerde belirtilen %55’lik oran kadınlarda da geçerli olmaktadır. Hemen hemen her kadın belirli bir evre içinde orgazm sorunu yaşadığını belirtmektedir.

Normal olabilen durumlar dışında tıbbi bir soruna bağlı olarak ta gelişebilen bu sorun mutlaka doğru yaklaşım içinde hekim tarafından incelenmesi gereken konu olarak bilinmektedir. Bununla birlikte vajinismus olarak bilinen durumun kadınlarda oluşması halinde cinsel birleşme esnasında kasılma yaşadıklarını öne çıkarmaktadır. Bu durum tıp alanında belirlenen bir sağlık sorunu olmasından dolayı tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorununu da öne çıkarmaktadır.Cinsel İşlev Bozuklukları Tedavisi

Cinsel işlev bozuklukları kadınlarda ve erkeklerde farklı şekilde ilerlemekte olup pek çok farklı nedene bağlı oluştuğu bilinmektedir. Nedenleri arasında sıralanan durumların dikkate alınarak hassas ve anlayışlı davranılması tedavisinin daha hızlı olmasını sağlamaktadır. Bununla birlikte sonucun olumlu olması bakımından da önem taşımaktadır. Bununla birlikte organik ve psikolojik bakımdan ikiye ayrılan nedenlerin tek birinin bulunması şeklinde de düşünülmemesi gerekmektedir. Çünkü her iki durumdan yana da sorun oluşabilmektedir.

Yaşanılan soruna yönelik öncelikle yapılan uygulama kişide meydana gelen durumların dikkatle dinlenilmesi gerektiği yönünde ifade edilmektedir. Oluşan sorunun nedeni öğrenilmesi beraberinde tedaviye geçilmesi gerekmektedir. Konsültasyon beraberinde tanısı yapılan duruma yönelik tedavi çeşitleri oluşan duruma göre ilerlemektedir. Kadınlarda ve erkeklerde oluşan durumla ilgili psikolog, psikiyatri, jinekolog ve üroloji hekimleri işbirliği yaparak eşgüdüm yaklaşımla tedavi planlamaktadır.Cinsel işlev bozuklukları tedavisinde ilk başta ilaç tedavisi öne çıkmaktadır. Bununla birlikte psikolojik tedavilerde yapıldığı bilinmektedir. Gerekli görüldüğü anda ise cinsel terapi ve cinsel tedavide uygulanmaktadır. Son aşamada oluşan bir problem açısından ise duruma yönelik ameliyat ta yapıldığı bilinmektedir.

Evli çiftlerin arasında oluşan bu sorunun çözümüne yönelik hızlılık durumunu öne çıkaran en önemli faktör sevgi bağı olarak bilinmektedir. Bu sayede karşılıklı anlayış beraberinde tedavilerin daha hızlı sonuç verdiği de bir gerçektir. Tedavi edilmeyen durumlarda ise kadınlarda ve erkeklerde travma, mutsuzluk, sinirlilik, karamsarlık ve psikolojik sorunlarda gelişebilmektedir. Bu nedenle tedavi edilmesi gereken önemli bir sağlık sorunu olarak bilinmektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu, İdrar Kaçırma ve Mesane Sağlığı, Hpv Aşısı, Frengi, Hematüri

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp