Cinsel-Islev-Bozukluklari-Tedavisi-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Cinsel İşlev Bozuklukları Tedavisi


Cinsel İşlev Bozuklukları Tedavisi

Cinsel işlev bozuklukları tedavisi birçok kişinin çözüm aradığı ve sorunlarını kolayca çözmek istediği konuların başında gelmektedir. cinsel işlev bozukluğu kadın ya da erkek birçok kişinin başına gelen ve birtakım sorunlardan oluşan bozukluklardır. Cinsel hayattaki işlev bozuklukları nedeniyle gündelik yaşamının her alanında sıkıntı yayan ve zihinsel olarak yorgun hisseden birçok kişi bulunmaktadır ancak tüm sorunların tedavisi ve iyileşme süreci olduğu unutulmaması gerekmektedir.

Cinsel İşlev Bozuklukları Tedavisi 2022

Cinsel işlev bozukluğu yaşayan kişilerin iç dünyasında olan utangaçlık, sıkılganlık, çekingenlik, mutsuzluk gibi kendilerine zarar veren hisler nedeniyle tüm gün huzursuz hissedilebilmektedir. Tüm bu sorunlar için utangaçlık duygusuna kapılmadan kişilerin sorunlarını doktorları ile paylaşması durumunda kısa bir sürede tedavi imkanı yakalayacakları bilinmesi gerekmektedir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuGenel Tanıtım

Cinsel işlev bozuklukları tedavisi için sıklıkla üroloji, kadın doğum hastalıkları, psikiyatri bölümleri görev alarak insanların sorunlarını kısa süre içerisinde çözüme kavuşturmaktadır. Cinsel işlev bozukluğu kendi içerisinde farklı kollara ayrılan birçok rahatsızlıktan oluşmaktadır.

Birbirinden farklı birçok rahatsızlıktan oluşan bu sorunlar kişilerin cinsel yaşamına darbe vurarak kendilerini suçlu ve günahkar hissetmelerine sebebiyet verdikleri de görülmektedir. Kişilerin bu tür sorunların kadın erkek tüm sağlıklı bireylerin başına gelebileceği ve normal bir rahatsızlık olduğunu bilmeleriyle birlikte tedavisi için doktorlara başvurarak doğru tedaviyi uygulamaya başlamaları gerektiği bilincinde olmaları gerekmektedir.

Cinsel işlev bozukluları tedavisi içerisinde yer alan birçok sorun kısa bir süre içerisinde çözüme kavuşarak kişilerin cinsel hayatını sorunsuz geçirmesini sağlayarak psikolojik olarak rahatlık hissi vermektedir. Kadın veya erkek fertlerin sağlıklı ve doyurucu cinsel birliktelik yaşamlarına ve bu birlikteliği sürdürmelerine engel olan tıbbi, psikolojik, sosyal ya da kültürel tüm sorunları içeren cinsel işlev bozuklukları doktorlar sayesinde hızlı bir şekilde çözüme kavuşturulmaktadır.

Kadın erkek fark etmeden bu sorunları yaşayan birçok kişi olduğu gibi bu sorunların tedavisi için utangaç ve sıkılgan davranmak ufak problemleri daha da büyük bir sorun haline getirmektedir. Kişilerin cinsel hayatındaki problemleri doktorları ile erkenden konuşarak çözüme kavuşturması cinsel yaşamlarının uzun sürede kalitesini etkileyecek olup tedaviye gidilmeyen ufak problemler ise geleceğe dönük sıkıntılar yaratarak kişilerin huzurunu kaçıracak ve sağlık açısından risk teşkil ederek sorun olmaktadır.Cinsel İşlev Sorunları Nelerdir?

Cinsel işlev bozuklukları tedavisi hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişilerin ilk olarak cinsel işlev sorunlarının ne anlama geldiği ve içeriğinde hangi rahatsızlıkları barındırdığını bilmesi gerekmektedir. Cinsel işlev sorunları birçok kişinin gündelik yaşamını doğrudan etkileyerek kişilerde biyolojik ve psikolojik sorunlara yol açmaktadır. Cinsel işlev bozuklukları nedeni ile kişilerin cinsel yaşamında huzursuz ve sıkılgan olmaları, doyumsuzluk yaşamları ve partnerlerine karşı suçluluk hissetmeleri gibi sebepler doğurdukları bilinmektedir. Cinsel işlev bozuklukları tedavisine başlamadan önce kişilerin bu sorunlar hakkında kapsamlı bilgilere sahip olması gerekmektedir.

Cinsellik ile alakalı olan korku, şüphe, telaş, utanma, suçluluk hissiyatı, günahkarlık duygusu, cinsel yaşamda isteksizlik ve uzaklaşma, cinsel birleşmenin gerçekleşememesi, birleşme sırasında oluşan ağrı, sızı veya kasılmalar, erkeklerde yaşanan sertleşme güçlüğü, gerekenden önce zamansız boşalma, ya da boşalma sırasında yaşanan zorlanmalar, kadınlar için uyarılamama veya orgazm sorunlarından oluşan cinsel işlev bozuklukları tedavisi gibi pek çok farklılıkta sorunlar olduğu da görülmektedir.

Tüm bu örnekler ile birlikte kadın erkek arasındaki cinsel uyum, karşılıklı anlayış ya da kültürel farklılıklardan meydana gelen cinsel problemler de işlev bozuklukları kategorisinde değerlendirilmektedir. Kişilerin bu sorunlarını korkusuz bir şekilde ifade etmesi ve sorunlarını çözüme kavuşturmak için gereken cesareti göstermeleri beklenmektedir.Kadın-Erkeklerde İşlev Bozukluğu Görülme Periyotları

Cinsel işlev bozuklukları tedavisi için doktora başvurarak sorununu dile getiren birçok kişiden edinilen analizlere göre kadın ve erkeklerin kendi içerisinde sıklıkla gördüğü hastalıklar ve bu hastalıkların sıklaştığı yaş aralıkları belirlenmektedir. Cinsel işlev problemlerinin birçok kişi tarafından yaşandığı ve verilen periyotlara kıyasla istisna olarak farklı yaş gruplarında da bu rahatsızlıkların görüldüğü bilinmekle birlikte genel bir sonuç çıkarmak için bu periyot aralıklarının tedaviye yön verdiği ihmal edilmemesi gerekmektedir.

Cinsel hayatındaki sorunları çözüme kavuşturarak yüksek dorukta haz yaşamak isteyen kişilerin bu periyotları inceleyerek istisnai bir durum olup olmadığına karar vermesi gerekmektedir. Erkeklerin kendi içerisinde en çok görülen cinsel işlev bozukluları ve yaş periyotları şu şekilde sıralanabilmektedir:

Erkeklerde cinsel işlev bozukluk sorunları incelendiğinde en çok görülen sorunun ereksiyon yani diğer adı ile sertleşme olduğunu söylemek mümkün olacaktır.
Dünya genelinde yapılan çalışmalardan hareketle 40 ile 70 yaş aralığındaki erkeklerin yaklaşık olarak %55 gibi bir oranında görülürken, yaş ve sağlık durumlarına bağlı olarak hafif, orta ya da ağır derecede ereksiyon zorlukları görülebilmektedir.
Erkeklerde ereksiyon gibi diğer işlev bozuklukları da görülürken bu oran erişkin erkeklerin %15inde ve 50 yaş üzerindeki erkeklerin ise %30unda cinsel isteksizlik ya da istek kaybı gibi sorunlar olduğunu ortaya sunmaktadır.
Genel olarak incelendiğinde erkeklerin %30unda cinsel birleşme sırasında erken boşalma görülürken %10 erkeklerde ise boşalamama ya da geç boşalma gibi sorunlar görülmektedir.Kadınlarda İşlev Bozukluk Periyotları Nasıldır?

Cinsel işlev bozuklukları tedavisi için doktora başvuran kadınların genelinde görülen rahatsızlıklar ve yaş aralıkları dünya genelinde analiz edilerek genel bir rapor sunulmaktadır. Kadınlarda yaşanan cinsel işlev bozukluk yaş aralıkları ve sorunları genel olarak şu şekilde sıralanabilmektedir:

Kadınlarda sıklıkla görülen cinsel istek kaybı ya da orgazm olamama veya orgazm olurken sıkıntı yaşamam çoğunlukla görülen rahatsızlıklardandır.
Kadınların periyodu incelendiğinde ise genel olarak üçte bir gibi bir değerin -cinsel istek duymaması gibi sorunları olduğu ve %30 ya da %50si gibi bir değerin ise orgazm olurken sorun yaşadıkları gözlemlenmektedir.
Kadınlarda en sık görülen bir diğer cinsel işlev bozukluğunun ise “vajinismus” adı verilen cinsel organlarının giriş kısmındaki kasların belirli nedenlere bağlı olarak cinsel birleşme esnasında kasılarak birleşme yaşanmasına engel olması gibi sorunlar olarak görülmektedir.Cinsel İşlev Bozukluğu Tedavisinde Nasıl Bir Yol İzlenmelidir?

Cinsel işlev bozuklukları tedavisi için kişilerin yaşadığı sorunların psikolojik ya da fiziksel ayrımını yaparak hangi kategoride değerlendirilmesi gerektiğine karar verilmesi gerekmektedir. Kategori değerlendirmesi yapılan hastalar için ilgili hekimlerin tanı yöntemleri uygulaması ve tedaviye başlamaları gerekmektedir.

Tedavi yöntemleri her sorun için ayrı olarak belirlenmiş olsa da genel olarak incelendiğinde cinsel işlev bozukluları tedavisi için psikolojik destek tedavileri, cinsel tedavi yöntemleri, cinsel içerikler hakkında terapiler ve fiziksel boyutuna bağlı olarak ameliyat yöntemleri tedavi sırasında kullanılan başlıca yöntemler arasında değerlendirilmektedir.

Cinsel işlev bozuklukları tedavisi için kullanılacak yöntemler ile birlikte kişinin yaşadığı cinsel problemler çerçevesinde partneri ile birlikte psikolojik ya da fiziksel tedavi uygulanması gereken durumlar da söz konusu olabilmektedir.Kişilerin partneri ile geldiği tedavi süreçlerinde daha kolay çözüm bulduğu ve psikolojik olarak kendilerini daha iyi hissettiği bir tedavi süreci yürüttükleri de görülmektedir. Cinsel işlev bozukluklarında tedavi için kullanılacak ilaçlar ameliyatlar ya da diğer tüm yöntemler ile birlikte kişinin partneri ile olan uyumunu iyileştirmesi ve sorunlarına çözüm için birlikte tedavi olmaları bu sürece oldukça büyük katkı sağlamaktadır.

Frengi, Gebelik Zehirlenmesi, Gebelikte Ayrıntılı Ultrason, Gebelikte Tanısal Testler, Gebelikte Tarama

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp