Cilt-Leke-Tedavisi-Dora-Hospital-1200x679.jpg
Cilt Leke Tedavisi

Cilt leke tedavisi farklı nedenlere bağlı olarak meydana gelen cilt lekelerinin tümüyle ya da kısmen ortadan kaldırılması için uygulanan farklı tedavi yöntemlerini içermektedir.

Bu kapsam içinde öncelikle uzman kişiler hastaların ciltlerinde oluşan bu türlü lekelerin neden meydana geldiğini ortaya koyma araştırmaları yapmaktadırlar.

Bu tanı çalışmaları ise uygulanması gereken temel tedavi yöntemi ya da yöntemlerinin saptanması için son derece önemli aşamalar olarak kabul görmektedir.

İnsanların en büyük organları olan derilerinde yani ciltlerinde çok fazla farklı neden veya nedenlere bağlı olarak lekeler meydana gelebilmektedir.

Temel olarak tedaviler ise hem koruyucu hem de ortadan kaldırıcı işlevleri içlerinde barındırabilmektedir.Cilt Leke Tedavisi Nedir?

Cilt leke tedavisi ve bu tedavi süreçlerinin ana unsurunu oluşturan cilt lekeleri deri dokusunu meydana getiren hücre yapılarında meydana gelen sorunlar kaynaklı ortaya çıkan doğal olmayan görünümler olarak tanımlanabilmektedir.

Bu noktada cilt lekeleri kendi, başlarına bir rahatsızlık olabilecekleri gibi farklı vücut bölgelerinde ki rahatsızlıklarında bir belirtisi veya işaretçisi olma özelliği de taşıyabilmektedirler.

Bu durumda bu tür leke sorunlarının son derece ciddiye alınması ve derhal uzman bir hekime başvurulması durumunu ortaya koymaktadır. Cilt lekeleri oluşum türlerine göre de farklı nedenlere dayanan sağlık sorunları olabilmektedir bu duruma göre bazı lekeler aynı zaman da farklı rahatsızlıklarında belirtileri ya da emareleri olarak gösterilmektedir.

Cilt leke tedavisi ya da öncelikle tanı konulması sırasında da bu leke ya da lekelerin hangi nedenle ortaya çıktığının bilinmesi son derece önem taşıyan bir konu olabilmektedir. Cilt lekelerinin birçoğunun neden olan önemli etkenlerden bir tanesi ise maruz kalınan yoğun güneş ışınları olarak belirtilmektedir. Bu oluşan çoğu cilt lekesinde temel etkenler arasında ilk sıralarda yer alan bir unsur olarak dikkat çekmektedir.

Bu faktör dışında kişilerin düzensiz beslenmeleri ya da kontrolsüz olarak solaryuma girmeleri gibi hususlarda deri üzerinde lekelerin oluşmasına zemin hazırlayabilmektedir. Cilt lekeleri ve deri üzerinde oluşan anormal izlerle ilgili tanı ve tedavi işlemlerini ise hastanelerde Cildiye bölümleri ve bu bölümlerde görevli uzman Dermatologlar yapmaktadır.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuCilt Leke Nedenleri

Cilt leke tedavisi her anlamda yapılması gereken ve bu sorunu olan kişilerin derhal uzmanlara başvurması şart sayılan durumlar içinde sayılmaktadır. Bunun birçok nedeni olduğu gibi en önemli nedenleri arasında oluşan lekelerin görüntü bozukluğu oluşturması ve aynı zamanda çok daha tehlikeli başka sağlık sorunlarının işaretçisi olabilmeleridir.

Özellikle aşırı güneş ışığı almaya bağlı oluşabilecek lekeler genel olarak kişilerde el, yüz boyun gibi açık olan kısımlarda görülebilmektedir. Fakat cilt lekesi olarak tanımlanan bu sağlık sorunun tek nedeni aşırı derece de güneş ışığına maruz kalmak değildir. Bu etken dışında farklı birçok sebebe bağlı olarak da cilt dokusu üzerinde anormal lekelerin görülebilmesi mümkün olmaktadır.

Cilt leke tedavisi süreci başlamadan önce bu sorunu yaşayan kişilerde bu oluşan patolojik durumların hangi nedenlere dayalı olarak ortaya çıktığı ortaya koyulmaktadır.

Bu kapsam içinde genel olarak cilt lekelerine ya da deri de renk bozulmalarına sebep verebilen bazı sebepler ise şu şekilde maddeler halinde sıralanabilirler;

 • Zararlı derecede uzun süre güneş ışığı altında kalmak
 • Özellikle hormonsal etkileri olan ilaçların kullanımı
 • Gebelik sürecinde bazen lekelerin oluşabilmesi
 • Genetik aktarım
 • Aşırı ya da zararlı kozmetik ürünlerinin kullanımı
 • Özellikle yemeklerde aşırı yağ ve aynı oranda aşırı derecede baharat tüketimi
 • Yüksek oranlarda ve sürekli alınan alkol
 • Sigara içmek
 • Çok az seviyelerde su içilmesi


Cilt Leke Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Cilt leke tedavisi uygulamaları başlı başına birbirinden çok fazla farklılık gösterebilirler. Burada en önemli belirleyici unsur ise lekenin hangi nedene bağlı olarak oluştuğu ve kişinin genel anlamda ki sağlık durumu olabilmektedir. Ciltte meydana gelen renk bozulmalarının yani genel tanımı ile cilt ve deri lekelerinin tedavi uygulamalarını ise uzman Cildiye hekimleri ve konuda uzman diğer sağlık personelleri yapmaktadırlar.

Bu noktada yapılan inceleme ve diğer tahliller ışığı altında kişilerin maruz kaldıkları bu sağlık sorunun ortadan kaldırılmasına yönelik olarak tedavi süreci başlatılmaktadır. Bu noktada bu sorunu yaşayan insanların tedavilerinin başarılı bir şekilde sonuçlanmasının bir başka önemli etkeni de erken müdahale ve erken teşhis gibi başlıklar olabilmektedir.

Cilt leke tedavisi sırasında öncelik hastanın bu sorunundan hızlı ve en zahmetsiz şekilde kurtulmasını sağlamak olmaktadır. Uygulama aşamasında ise farklı tedavi yöntemleri tek başlarına ya da birkaç tedavi yöntemi birlikte de uygulanabilmektedir. Ciltte farklı bölgelerde oluşabilen lekeler sağlık ya da yaşamsal düzeyde önem göstermese bile yine de ciddiye alınması gereken sorunlar arasında kabul edilmektedir.

Özellikle estetik olarak ve görünüm açısından bozulmalara neden olabilen bu tür lekeler ilerleyen süreçte kişilerin psikolojik açılardan da sorunlar yaşayabilmelerine ortam hazırlayabilmektedir. Şuan kullanılan farklı birçok tedavi uygulaması ise birçok hastanın bu sorunlarından son derece ağrısız ve hızlı bir şekilde kurtulmalarına da olanak sağlamaktadır.Cilt Leke Tedavisi Tanı Yöntemleri

Cilt leke tedavisi ve bu tedavi aşamalarının ilk ayağını ise doğru ve yerinde konulmuş tanı işlemleri oluşturmaktadır. Öyle ki özellikle farklı nedenlere bağlı olarak gelişebilen bu türlü cilt leke rahatsızlıklarında tanı koyma aşaması oldukça fazla önem verilmesi gereken konuların başında yer alabilmektedir.

Bu nokta ışığı altında oluşan cilt lekesinin oluştuğu yer ve meydana gelen değişim de yine tanı yöntemleri açısından uzman hekimlerin dikkat gösterdikleri farklı unsurlar arasında gösterilmektedir. Sonradan oluşabilen cilt lekeleri dışında bir başka leke türü de doğum lekeleri olarak isimlendirilen deri ve cilt lekesi türleridir. Bu çeşit lekeler kişinin doğumundan itibaren cildi üzerinde bulunur ve sağlık açısından çok ciddi riskler oluşturmalar bile görünüm bozuklukları meydana getirebilmektedirler.

Cilt leke tedavisi ve bu tedavinin her aşamasında önemli noktalardan farklı bir tanesi ise leke türleri olarak vurgulanmaktadır. Bu türler hem kendi başlarına bir rahatsızlık olabilirken hem de farklı emareler olma özellikleri taşıyabilmektedirler.

Bu kapsam içinde bazı leke türleri ise şunlardır;

 • Akne ve sivilcelere bağlı oluşan lekeler
 • Malezma, bu leke türleri güneş ışınlarına maruz kalmaya bağlı olarak ortaya çıkabilmektedirler. Yine farklı türde ki
 • ilaçların zararlı etkileri de bu tür cilt lekelerine neden olabilmektedir.
 • Vitiligo rahatsızlığına bağlı olarak oluşan cilt lekeleri
 • Direk güneşe bağlı olarak oluşan güneş etkenli lekeler
 • Doğumsal kökenli cilt lekeleri
 • Cilt ve deri kanserine bağlı olarak oluşan lekeler

Tedavi Yöntemleri

Cilt leke tedavisi süreci de her farklı hastalığın tedavisinde olduğu gibi çok değişik etkenlere bağlı olabilmektedir. Bu etkenler ise tedaviyi ve tedavinin süresini aynı zamanda tedavinin sonuçlarını da etkileyen unsurlar olarak gösterilmektedir. Cilt lekelerinin tedavi süreçleri ise uzman Cildiye hekimleri tarafından yapılırken yine lekelerin durumlarına, nedenlerine ve büyüklüklerine göre de farklı sonuçlar verebilmekte ve sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.

Genel olarak cilt lekeleri tedavisi için kullanılan bazı yöntemler ise şunlardır;

 • Mezoterapi uygulanması
 • PRP tedavi yöntemi
 • Kimyasal Peeling ile tedavi uygulaması
 • Lazer tedavileri
 • Kriyoterapi uygulaması
 • Dermapen işlemleri ile tedavi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp