Çeneden-Kulağa-Doğru-Ağrı-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Çeneden Kulağa Doğru Ağrı

Genellikle çeneden başlayan ve kulağa doğru uzanan ağrılar, diş problemlerinden kaynaklanan ağrılar olarak bilinmektedir. Kulak çene ağrısı olarak literatürde geçen bu ağrı türünün çoğunlukla kaynağı dişler ya da diş etlerinde bulunan bir sorun olmasıdır.

Çeneden Kulağa Doğru Ağrı 2022

Çenede yer alan eklemlerin diğer eklem yerlerine göre daha hassas olması, bu durumu yaygın hale getiren en önemli özelliklerden bir tanesidir. Kişinin pek tabi fark etmeden dişlerini sıkması bile kulak çene ağrılarını tetikleyebilmektedir. Ancak eğer yaşanılan durum ciddi ise kişilerin problemleri organik kökenli bir problemden kaynaklanıyor da olabilir. Bu yüzden sık ve rahatsız edici derecede kulak çene ağrısı yaşayan kişiler, en yakın zamanda mutlaka bir doktora görünmelidirler.


Kulak Çene Ağrısının Nedenleri?

Kulak çene ağrıları genel olarak dişler ya da çenede yer alan eklemlerden kaynaklı olarak meydana gelen rahatsızlıklardır. Pek çok kişinin bilmediği en önemli detay çenede kasların bulunması ve bu kasların diğer kaslara kıyasla oldukça yumuşak olmasıdır. Bu sebepten ötürü ani bir ağız hareketinde ya da diş problemlerinde ciddi anlamda etkilenen çene eklemlerinin zarar görmesidir. Kişinin hem konuşmasına hem de yemesine içmesine ciddi oranda rahatsızlık veren bu durum, mutlaka doktora gidilerek tedavi ettirilmelidir.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Çene Kemiğinde Yaşanan Problemlerin Kulak Ağrısın Etkisi

  Çene kemiğinde yer alan kaslar, genellikle pek çok kişide yaygın olarak kulak ağrısına sebep olmaktadır. Özellikle kafatası ile çenenin tam birleşme noktasında meydana gelen problemler, kişilerin fazlaca diş gıcırdatmalarından, organik kökenli bir sorundan ya da kireçlenme gibi durumlardan kaynaklanmaktadır. Bu sebepten ötürü yoğun bir şekilde çenesinde ve kulağında ağrı yaşayan kişiler, oldukça sıkıntılı zamanlar geçirir. Ancak özellikle çenelerde yer alan kasların zarar görmesi kulak ağrısını tetikleyen en önemli faktör olarak bilinir.

  Eğer sizin de uzun süredir yaşamış olduğunuz bir kulak ve çene ağrınız varsa mutlaka bir doktora başvurmalı ve diş hekimi protez uzmanlarından gereken tüm tedavi yöntemlerini öğrenerek yaşadığınız problemden kurtulmanız mümkündür. Kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bu durum, ileriki dönemlerde daha ciddi problemlere yol açabilmektedir.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp