CekicParmak.jpg


Çekiç , Tokmak Parmak Nedir

Parmağı düz tutan kas, tendon ve bağlardaki dengenin bozulması sonucu parmaklarda oluşan şekil bozukluğudur. Uygun olmayan ayakkabı, travma veya bazı hastalıklar dolayısıyla oluşur. Çekiç parmak parmağın orta ekleminde, tokmak parmak ise uç ekleme oluşan bozukluğun adıdır. Genellikle 2.,3. ve 4. parmaklarda oluşur.

Çekiç – Tokmak Parmak Nedir? 2022

Özel yakkabı ve tabanlıklarla üstesinden gelinemiyorsa cerrahi gerektirir. Bayanlarda daha fazla görülür.2. Parmağın diğerlerinden uzun olması, diyabet, eklem kireçlenmeleri, romatizmal hastalıklar ve genetik yapı risk faktörleri arasındadır.

Çekiç parmak tedavisi cerrahi olup, sadece tendon ameliyatı yetmeyip, kemik ameliyatıda eklenebilir. Ameliyat günü birlik hastanede yatmadan yapılır ve aynı gün taburcu edilir. Ameliyat sonrası atel veya alçı gerekebilir. Koltuk değnekleri gerekebilir. 4 hafta sonunda tam iyileşme olur.


Dora Sağlık Bilgi Formu


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp