Çatlak-Tedavisi.jpg


Çatlak Tedavisi

Genellikle kadınlarda kilo artışına bağlı olarak vücudun belirli noktalarında çatlaklar meydana gelmektedir. Derinin alt dokularında görülen yoğun ve sürekli gerilmeler nedeni ile bu sorun meydana gelmektedir. Derinin gerilmesi, deride bulunan bazı hücrelerden kimyasal olan maddelerin ortaya çıkmasını tetikler. Bu nedenle deride bulunan kollajen ve elastik olan lifler ciddi zarar görür.

Çatlak Tedavisi 2023

Çatlak tedavisi bugüne kadar en zor olan tedavilerden biriydi. Bunun için birçok farklı krem kullananlar, herhangi bir olumlu ya da kalıcı sonuç alamamaktadır. Gebelik dönemi geçiren kadınlarda da çatlak sorunu çok sık görülmektedir.

Hormonal ve genetik kökenli olarak görülen çatlaklar, kadınların psikolojilerini olumsuz etkilemektedir. Bunu bir kusur ve eksiklik olarak gören kişiler, ruhsal bir çöküntü yaşarlar ve bu durum cinsel yaşamlarına da olumsuz olarak yansır. Eşlerinin kendilerini beğenmeyeceğini düşünen kişiler Çatlak tedavisi için birçok farklı yöntem denemektedir. Kremler, ilaçlar ve buna benzer uygulanan yöntemlerin hiçbiri kalıcı olarak çatlak tedavisi yapamamaktadır.


Dora Sağlık Bilgi FormuÇatlaklar ilk oluştuklarında pembe ya da mor renkte görülmeye başlarlar. Daha sonra gri renge dönüşürler ve daha az görülmeye başlarlar. Çatlak sorunu basen, karın, kalça ve meme bölgesinde çok fazla görülmektedir. Bu bölgelerde çatlakların daha sık görülmesinin temel nedeni yağ dokusunun oranının fazla olmasıdır.

Çatlak tedavisi uygulaması yapan kliniğimiz, bu anlamda en iyi hizmetleri vererek çatlak sorununa kalıcı çözümler sağlamaktadır. Birçok yöntemden yarar sağlayamayan ve hayal kırıklığına uğramış olan kişiler, uygulamış olduğumu tedaviden son derece memnun kalmaktadır. Çatlak tedavisi için uyguladığımız yöntemler aşağıda anlatılmıştır.Dermaterapi Yöntemi

CE belgeli olan silindir şeklinin üst kısmında 192 tane ince çelik iğneler vardır. Dermaterapi, bu iğneler aracılığı ile yapılmaktadır. Çatlakların görüldüğü alana 6 ile 10 kez arasında yıldız şeklinde uygulanmaktadır. Aynı bölgeden birçok kez geçildiği zaman 1 cm karelik alanda 250 – 300 civarı mikro kanal açılmaktadır. Bu alana da Çatlak tedavisi için bazı maddeler rahatlıkla uygulanır. Uygulama sonrasında çatlakların üzerine tedavi etmesi için bir ajan uygulanmaktadır. Böylece kollajen üretim sağlanarak dokuların yenilenmesi sağlanır.

Mikro kanallar açılırken, herhangi bir kanama ya da acı hissi olmamaktadır. Açılan mikro kanallar 20 dakika içerisinde kendiliğinden kapanmaktadır. Bu yöntem bütün cilt tiplerine uygundur. Uygulama sonrasında görülen kırmızılık da operasyonun etkisinden sonra düzelmektedir.PRP Yöntemi (Platelet Rich Plasma)

Platelet Rich Plasma yönteminde, hastanın kan örneği alınarak plateletten zengin olan serum mezoterapi ile hastanın çatlaklarının üzerine enjekte edilir. Çok başarılı olan bu yöntem, 6 haftada 1 kez uygulanarak kalıcı şekilde çatlakları geçirmeye yardımcı olur.

Boya Lazerleri

Pulse DYE Lazer denilen bu yöntem, özellikle de kırmızı ve mor olan zor çatlaklar üzerinde çok başarılıdır. Pulse lazer, damarlar üzerine etki ettiği için kızarıklığı ve inflamasyonu da azaltmaktadır. Bu yöntemin uygulanacağı kişiler konusunda çok dikkatli olunmalıdır. Çünkü bu yöntem sonrasında, özellikle esmer tenli kişilerde lekelenme oluşmaması içi n bazı tedaviler de uygulanır.Fraksiyonel Lazer

Çatlak tedavisi yöntemlerinden en etkili olan yöntemdir. Bu yöntem cildin hem üst hem de alt tabakasına etki ettiği için çok özeldir. Lazer ışınları, elekten geçirilen una benzer şekilde çatlakların üzerine yansıtılır. Dermise kadar giden lazer ışıkları, deri çatlaklarına etki etmektedir.

Bütün çatlakların çatlak tedavisi uygulamasında % 50 oranında başarı elde edilmektedir. Özellikle de beyaz tenli kişilerde bu başarı gözle görülür derecede yüksektir. Bu yöntemde seanslar 6 hafta ara ile uygulanmaktadır. Bu sayı kişinin durumuna göre değişir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp