Çarpık-Bacak-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Çarpık Bacak

Çarpık bacak yada parantez bacak sendromu ufak estetik  müdahalelerle tedavi edilebilen ve ortopedi branşının radikal uygulamalarından uzak hastanın en az doku hasarı ile hastanın beklentilerine cevap veren bir estetik uygulamadır.

Çarpık Bacak 2022


Çarpık bacak temelde bacak estetiğinde en çok göze çarpan diz altı ile ayak eklemi arasındaki bölgede bacakların birbirinden ayrık durma sorunudur.Bacakların birbirinden ayrık olan bölümünde doku azlığı sebebiyle bacaklar arasında boşluk oluşmakta  bu da hastaların şikayet ettiği parantez şeklindeki estetik olmayan bacak görünüşünden şikayetçi olmalarıdır.


Dora Sağlık Bilgi FormuÇarpık Bacak Tedavisi

Çarpık bacak tedavisi bacaklar arasındaki açıklık sebebiyle az olan dokunun silikon. İmplant, yag enjeksiyonu ve dolgu malzemeleri neden birini kullanarak kemiğe müdahale edilmeden bacaklar arasında simetrinin sağlanması içi bacağın arka tarafından ufak bir kesi ile silikon takılması veya kalem ucu büyüklüğündeki bir noktadan yağ enjeksiyon veya dolgu yapılması ile hastanın istediği görüntüye kavuşabilmektedir.Çarpık Bacak Ameliyatı

Çarpık bacak yani parantez bacak  görünümünün düzeltilmesi için iki teknik vardır.Bacağın kabarık veya simetriyi bozacak şekilde yag toplamış kısımların lipo yöntemi ile dolgun kısımlar zayıflatılıp simetri yakalanması alınan yag dokusunun bacağın çökük olan veya ince olan yerlerine eklenerek bacak simetrisi nin yakalanmasıdır.

Bacaklarda yeteri kadar yağ dokusu olmaması halinde bacağın yağ dokusu değil de kemik egriligi sebebiyle çarpık bacak görüntüsü var ise bacağa silikon yani implant takmaktadır. Silikon kas üstüne yerleştirirlir ve yağ dokusunun kabarıklığı silikonla taklit edilmeye çalışılır sonuçlar hastaları memnun edecek niteliktedir dışarıdan bakıldığında anlaşılmaz Hastalar parantez bacak şikayeti sebebiyle bayanlar diz üstü etek giymez  erkeklerde bol ve dökümlü pantolon tercih ederler.

Bu operasyondan sonra etek giymekte ve dar pantolon giyilmesinde estetik yönden bir sıkıntı kalmaz.Çarpık Bacak Kimlere Uygulanır?

Erkek ve kadınlarda 18 yaşında olmak yeterlidir. Bacak egriliginden şikayet eden hastalara uygulanır.

Çarpık Bacak Ameliyat Sonrası

Hasta genel anestezi altında bu operasyonu geçirmek zorundadır. Ameliyat sonrası hemen ayağa kalkabilir.4 gün içinde normal hayatına dönebilir. Spor ve hareketli yaşa dönüş ise Hastaların silikon mu yoksa yag enjeksiyon veya dolgu kullanılmasına göre değişebilmektedir. En uzun 1.5 ay sonra hasta tüm aktif faaliyetlere katılabilir.

Bacak İnceltme – Bacak Kalınlaştırma- Bacak eşitleme – Ayak Bilegi inceltme – Ayak Bilegi Kalınlaştırma

Bu tedavilerin hepsi aynı yöntemler kullanılmaktadır. Lipo işlemi ve dolgu yöntemleri ile tedavi gerçekleşmektedir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp