Carpik-Ayak.jpeg


Çarpık Ayak

Çarpık ayak bir ya da her iki ayağı da etkileyebilecek bir doğum kusurudur. Erken tedavi genellikle onu düzeltmeye yardımcı olur. Bebeğinizin çarpık ayağı varsa, bir veya iki ayağı, ayağın tabanı geriye dönük olacak şekilde aşağı ve içeriye doğru bakar. Çarpık ayak bebekler için acı verici değildir, ancak tedavi edilmezse ağrılı hale gelebilir ve büyüdükçe yürümeyi zorlaştırabilir. Çarpık ayak oldukça yaygındır ve doğan her 1000 çocukta yaklaşık 1 bebek etkilenmektedir. Her iki ayak da bu bebeklerin yaklaşık yarısında etkilenir.

Çarpık Ayak 2022

Çarpık Ayak Nedenleri

Çarpık ayağın nedeni bilinmemektedir, kendiliğinden görülebileceği gibi genetik bir bağlantı da olabilir. Çarpık ayaklı bir çocuğunuz varsa, aynı hastalığı olan ikinci bir çocuğa sahip olma şansınız 35’de 1’dir. Eğer bir ebeveyni çarpık ayaklıysa, yaklaşık 30’da bir çarpık ayaklı olur. Her iki ebeveynin de bu hastalığı varsa, bu şans 3 te 1’e çıkar. Nadir durumlarda, çarpık ayağa, spina bifida gibi daha ciddi hastalıklarda eşlik eder.


Dora Sağlık Bilgi FormuÇarpık Ayağı Teşhis Etmek

Genellikle bir bebek doğduktan sonra teşhis edilir, ancak 18 ila 21 hafta arasında yapılan rutin ultrason taraması sırasında gebelikte tespit edilebilir. Çarpık ayak doğumdan önce tedavi edilemez, ancak hamilelik sırasında sorunu tespit etmek doktorlarla konuşabileceğiniz ve bebeğiniz doğduktan sonra ne bekleyeceğinizi öğrenebileceğiniz anlamına gelir. Bazı bebekler normal ayakları ile anormal pozisyonda doğarlar çünkü rahimde ezilmişlerdir. Ayaklar genellikle 3 ayda kendilerini düzeltir, ancak bazı bebeklerin birkaç seans fizyoterapiye ihtiyacı olabilir.Çarpık Ayak Tedavisi

Genellikle bebeğinizin doğduğu gün veya iki hafta içinde başlar. Ponseti yöntemi olarak bilinen bir teknik, günümüzde çarpık ayak için ana tedavi yöntemidir. Bu, bebeğinizin ayağını nazikçe daha iyi bir pozisyona sokmayı ve sonra alçıya koymayı içerir.

Bu manipulasyon ve alçılama, her hafta yaklaşık 5 ila 8 hafta boyunca tekrarlanır. Son alçı çıktıktan sonra, çoğu bebek ayak bileğinin arkasındaki tendonu gevşetmek için küçük bir operasyona ihtiyaç duyar (Aşil tendonu). Bu lokal anestezi kullanılarak yapılır. Ayağını daha doğal bir pozisyona getirmek için yardımcı olur.

Bebeğinizin, çarpık ayağının tekrarlamasını önlemek için birbirine tutturulmuş çubuklarla birbirine bağlanmış özel çizmeler giymesi gerekecektir. Başlangıçta tam zamanlı, ilk 3 ay, sonra 4 veya 5 yaşına gelene kadar gece boyunca giymeleri gerekecektir. Ponseti yöntemiyle tedavi edilen neredeyse tüm çocuklar ağrısız, normal görünümlü ayaklara sahip olacaktır. Çoğu normal yaşta yürümeyi öğrenir ve büyüdükçe spor dahil fiziksel aktivitelerin keyfini çıkarabilir. Tek tarafı etkilenen çocuklar bir tarafa biraz daha kısa bir bacak ve daha küçük bir ayağa sahip olabilir.

Bu, çocuğunuzun biraz daha az hareketli olduğu ve diğer çocuklardan daha çabuk yorulduğu anlamına gelebilir. Ponseti yönteminden önce, çarpık ayağı düzeltmek için ameliyatla tedavi edilirdi. Bu her zaman etkili değildi ve bazı yetişkinler için uzun süreli ağrı ve sertliğe yol açıyordu. Bazen çarpık ayak, özellikle tedavinin tam olarak takip edilmemesi durumunda tekrarlayabilir. Tekrarlarsa, bazı tedavi aşamalarının tekrarlanması gerekir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp