C-Vitamini-Dora-Hospital-1200x679.jpg

En Son Eklenenler


C Vitamini 2022

Plastik ve Estetik Cerrahi


C Vitamini


C Vitamini

C vitamini temel olarak insan vücudunun içinde farklı ve çok önemli işlevleri ve fonksiyonları olan vitaminlerden biri olarak tanımlanmaktadır.

Vitamin olarak tanımlanan, doku ve organların genel olarak ise bütün vücut fonksiyonlarının düzgün ve sağlıklı işleyebilmesi için işlevleri olan unsurlardan bir tanesi ise bu vitamin olmaktadır.

C Vitamini 2022

C vitaminine tıbbi olarak Askorbik asit de denilmektedir ve özellikle kan damarları, kıkırdaklar, kaslar ve kemiklerde bulunan kollojen yapılarının oluşturulması adına da önemli görevleri olan bir vitamin olarak tanımlanmaktadır. Bu aşamada her vitaminin olduğu gibi C vitaminin de insan vücudunda dengeli ve yeterli miktarda bulunması son derece önemli ve sağlık açısından da dikkat edilmesi gereken bir konu başlığı olmaktadır.


Genel Tanıtım

C vitamini vücut içinde sayılan özelliklerinin dışında farklı birçok daha görevi yerine getirme özelliğine sahip vitaminlerden biri olarak gösterilmektedir. Bu bağlam içinde özellikle doku yapılarının meydana getirilmesinde ya da meydana gelen farklı yaralanmalardan sonra iyileşme süreçleri içinde  Askorbik asit yani C vitamininin varlığı son derece önemli özellikler taşımaktadır.

Özellikle bu vitamin türü canlı ve sağlıklı olan bütün vücut doku ve yapılarında da yer almaktadır. Bu vitamin türünün farklı ve işlevsel bir özelliği ise özellikle farklı nedenlere bağlı oluşan vücut hasarlarında önleyebilen bir antioksidan olması olarak da gösterilmektedir. Bu sayede vücut içinde oluşabilecek farklı rahatsızlıkların ise önlemesi ve etkilerinin azaltılması da mümkün olabilmektedir.

C vitamini sayılan fayda ve görevlerinin yanında özellikle hayati öneme sahip ve hayati tehlikeler oluşturulabilecek kalp rahatsızlıkları ya da kanser hastalıkları gibi oluşumlarda da önleyici görevleri üstlenen bir vitamin olabilmektedir. Bu açıdan yine bu vitamini vücutta aşırı derecede depolanması genel anlamda meydana gelmemektedir, özellikle fazla olan miktarlar vücut tarafından doğal yollarla vücut dışına atılmaktadır.

Fakat olması, fazla vitamin depolanması durumlarında ise bazı durumlarda farklı belirti ve semptomlar da ortaya çıkabilmektedir. Bunun dışında ise son derece faydalı ve işlevsel bir vitamin olan C vitamininin vücut için faydaları farklı organ ve dokular bakımından da ayrı olarak incelene bilmektedir.C Vitamini Yararları / Faydaları

C vitamini kişilerin ya da insanların kendi vücut ortamlarında doğal olarak üretilebilen bir vitamin grubu içine girmemektedir. Yani bu durumun doğal sonucu olarak bu vitamin grubunun dışarıdan farklı kaynaklardan kişilerin vücutlarını alınması gerekmektedir.  Bu yüzden kişilerin vücutlarında yeterli miktarda C vitamininin bulunması için bu vitamini içeren gıda ve besin maddelerini düzenli olarak tüketmeleri genel vücut sağlıkları ve vücut işleyişleri bakımından da son derece önemli bir konu olarak kabul edilmektedir.

Bu bağlamda vücut gerekli olan vitamin ihtiyacını karşılamış olmakla birlikte doku ve organların ihtiyacı olan her türlü işlem de yerine getirilmiş olabilmektedir. Yine beraberinde bu sayede kişiler çok daha sağlıklı ve daha sağlam bir metabolizmaya da sahip olma şansını elde edilmiş olmaktadırlar.

C vitamini faydaları ve etkileri bakımından vitamin grupları içindeki en önemli vitamin çeşitlerinden biri olarak tanımlanmakta ve kabul edilmektedir. Bu noktada faydaları ise farklı vücut organları ve dokuları bakımından da değişik gruplara da ayrılabilmektedir. Günlük olarak yeterli miktarlarda alınmaları ile de vücut bu vitamin bakımından yokluk yaşamayacaktır.

Gelen anlamda ise  bu vitaminin insan sağlığı ve hayatı için faydaları ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Bağışıklık sistemini güçlendirmesi
  • Kalp ve damar hastalıklarında koruyucu etkileri
  • Hamilelik sürecinde ve doğum öncesinde sağladığı faydalar
  • Göz  rahatsızlıklarında üstlendiği etkin roller
  • Doku yaralanmalarına olan iyileştirici etkileri
  • Besin maddelerinin emilimleri üzerindeki faydaları
  • Demirin emilmesi ve depolanması üzerindeki görevleri


C Vitamini Nasıl Alınır?

C vitamini doğal yapısı ve oluşum şekli itibariyle belirtildiği gibi vücudun kendi başına üretebildiği ve kullanabildiği bir vitamin olmamaktadır. Bu durumun doğal sonucu olarak ise insanların bu vitamini dışarıdan farklı teknik ve yöntemlerle vücutları içlerine almaları gerektiği sonucu doğmaktadır. Bu aşamada bu vitamin grubunun vücuda alınması için farklı yöntemler, yollar ve araçlar da bulunmaktadır.

Bu vitamin çeşidi doğada bulunan özellikle meyveleri sebzeler aracılığıyla insanlar tarafından kolaylıkla vücutlarına alınabilen bir vitamin olma özelliği de taşımaktadır. Ayrıca doğal sebze ve meyvelerden alınamayan vitamin durumlarında ise üretilmiş olan vitamin içeren kapsül ve ilaçları da kullanabilmek bu vitamini vücuda almak için farklı bir yol olarak kabul edilmektedir.

C vitamini alımlarında ise temel kriterlerden bir tanesi yaş durumu olmaktadır, belirli yaş gruplarındaki bireylerin günlük olarak almaları gereken Askorbik asit düzeyleri arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu bağlamda vücuda uygun ve yeterli miktarda vitamin alınabilmesi için uzman doktorlarla görüşülmesi ve onların çizmiş olduğu bir diyet programı ile hareket edilmesi de önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konu olmaktadır.

Yine yaş gruplarından farklı olarak günlük alınması gereken  vitamin miktarları kişilerin cinsiyetlerine göre de değişiklikler taşıyabilmektedir.  Yaş ve cinsiyet dışında ise günlük alınması gereken vitamin miktarı ölçülerinde gebe olma durumları da belirleyici bir ölçüt olarak tanımlanmakta ve dikkate alınmaktadır. Bu şartlar altında ise kişiler kendileri için en uygun besinler aracılığıyla bu vitamini yeteri kadar alabilmektedirler.C Vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur?

C vitamini doğada yetişen farklı birçok meyve ve sebze ürünün içeriğinde doğal olarak yer alan ve bulunan bir vitamin olarak da ön plana çıkmaktadır. Bu bağlamda kişiler farklı birçok sebze ve meyveyi tüketerek ihtiyaç duydukları vitamin miktarını vücutlarına sağlıklı ve doğal yollardan da alabilmektedirler. Bu bağlamda özellikle narenciye olarak isimlendirilen meyve guruplarında yeterli oranda vitamin içeriği bulunduğu ortaya konulmaktadır.

Bunun dışında sebzeler ve farklı meyve çeşitleri de bu vitamin türü bakımından oldukça zengin kaynaklar olarak kabul görmektedirler. Belirtilen bu besin maddeleri aracılığıyla ihtiyaç duyulan miktarlarda C vitaminin vücut içine alınması da mümkün olmaktadır. Yine diyet listeleri içinde de özellikle bu türlü besinlerin yer almasına da dikkat edilmesi gerekmektedir.

C vitamini açısından son derece yarayışlı ve zengin içeriklere sahip bazı sebze meyve meyveler arasında ise çilek, domates yeşilbiber, portakal, mandalina, lahana karnabahar, ananas ve yaban mersini gibi sebze ve meyveler sayılabilmektedir. Ayrıca farklı gıda maddelerinde ve besinlerde bulunan vitamin miktarları ise birbirleri arasında son derece farklılıklar taşıyabilmektedir.

Bu kapsamda özellikle dışarıdan vitamin takviyesi yapmak isteyen kişilerin hangi besin ve gıdaların ne kadar ölçüde vitamin içerdiklerine dair bilgi sahibi olmaları gerektiği de önemli olarak üzerinde durulan bir konu başlığı olmaktadır. Bu bağlamda vücuda alınan vitamin miktarları kontrol edebilir ve aynı zamanda ihtiyaçtan fazla vitaminin vücuda alınması da engellenmiş olabilmektedir.C Vitamini Takviyesi

C vitamini takviyesi ya da takviyeleri konusunda ise önemli olan nokta dikkatli olmak ve günlük alınması gereken miktarlar üzerine çıkmamak olduğu ifade edilen konular arasında yer almaktadır.  Kişilerin alması gereken günlük miktarları ise kendi genel sağlık durumlarına, yaş gruplarına ve cinsiyetlerine göre farklılıklar taşıdığı için takviye alınması gibi durumlarda özellikle uzmanlardan destek ve tavsiye alınması da önemli olmaktadır.

Bu sayede vücut için faydalı olabilecek seviyelerde vitamin vücuda alınmakta ve genel vücut işleyişleri sağlıklı ve normal bir şekilde devam edebilmektedir, aksi durumlarda ise fazla alınan C vitamininin yan etkileri kişiler üzerinde farklı olumsuz belirti ve semptomlar olarak da ortaya çıkabilmektedir.

Grip Aşısı, Gıda Zehirlenmesi, Ferritin, E Vitamini, Düşük Tansiyon

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp