MakrodaktiliAyak.jpeg


Büyük Parmaklılık

Makrodaktili, altta yatan kemik ve yumuşak dokunun aşırı büyümesi nedeniyle bebeğin parmaklarının veya parmaklarının anormal derecede büyük olduğu nadir bir durumdur. Durum doğuştandır, yani bebekler bu hastalık ile birlikte doğar. Makrodaktili ellerde ayaktan daha sık rastlanır. Çoğu zaman, yalnızca bir el veya bir ayak etkilenir, ancak genellikle o el veya ayağın üzerinde birden fazla parmak etkilenir.

Makrodaktili, iki parmağın veya parmağın birbirine kaynaşması (syndactyly) şartıyla eşzamanlı olarak bir arada bulunabilir. İyi huylu bir durum olmasına rağmen, makrodaktili size ve çocuğunuza kozmetik açıdan rahatsız edici görünebilir.

Büyük Parmaklılık – Makrodaktili 2022

Makrodaktilitenin nedeni bilinmemektedir. Bazı yazarlar etkilenen parmaklarda veya ayak parmaklarında anormal bir sinir veya kanlanma olduğuna inanır. Hastalık kalıtsal değildir ve annenin hamilelik sırasında yaptığı hiçbir şeyden kaynaklanmaz. Bununla birlikte, makrodaktil, vasküler malformasyonlar ve nörofibromatozis gibi diğer durumlarla ilişkilidir.


Dora Sağlık Bilgi FormuMakrodaktili Belirtileri

Makrodaktilitenin ana semptomu, diğerlerinden çok daha büyük bir veya daha fazla parmağa veya ayağa sahip olmaktır. Makrodaktilite genellikle iyi huylu bir durumdur, ancak görünüm ve işlevi etkileyen ayak veya el deformitelerine neden olabilir.Makrodaktili Tanı ve Tedavi

Büyük Parmaklılık genellikle el parmaklarında veya ayak parmaklarında büyürken ,erken çocukluk döneminde daha sonra tespit edilecek olan ilerleyici tip olmadığı sürece doğumda görünür.

Büyük Parmaklılık türünü onaylamak ve hangi dokuların etkilendiğini belirlemek için çocuğunuzun röntgen veya mr gibi testleri istenebilir..

Tedavinin amacı, etkilenen parmakların veya ayak parmaklarının mümkün olduğu kadar çalışmasına yardımcı olmaktır. Bazen, hafif durumlarda, yalnızca gözlem veya değiştirilmiş bir ayakkabıya ihtiyaç duyulur.
Çoğu durumda, Büyük Parmaklılık cerrahi ile düzeltilir. Çoğunlukla, ameliyat karmaşıktır, çoklu prosedürler ve uzun vadeli planlama gerektirir.

Yapılan ameliyatlar arasında ,çocuğun etkilenme durumuna göre,kısatlma,yumuşak dokularda inceltme veya ray amputasyonu dediğimiz tarak kemiğiyle birlikte kısmi amputasyonlardır.Amaç fonksiyonel ve kozmetik düzelmeyi sağlayıp,el veya ayak parmaklarının işlevsel bütünlüğünü korumak ve çocuğun sosyal çevresinde,arkadaşları arasında utanmaması için normale yakın bir el veya ayak elde etmektir.Tedavi tek seansta bitmeyebilir,bir kaç seans yenilenebilir,ailelerin sabırlı olması gerekir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp