Burun-Estetigi-ve-Fonksiyonel-Cerrahisi-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Burun Estetiği

Burun Estetiği ve Fonksiyonel Cerrahisi burun şeklinin cerrahi bir girişim ile yeniden şekillendirilmesidir. Bu operasyon yardımıyla burnun boyutları küçültülebilir, büyütülebilir, burun ucunun ve burun sırtının şekli değiştirilebilir, burun delikleri daraltılıp veya burun ile üst dudak arasındaki açı değiştirilebilir, burun üzerindeki (sırtındaki) kemik çıkıntılar (hump) alınarak veya törpülenerek düzeltilebilir.

Burun Estetiği ve Fonksiyonel Cerrahisi 2022

Aynı ameliyat sırasında septoplasti ile gelişimsel ya da çarpma sonucu oluşan deviasyonlar (burun nefes yolu tıkanıklıkları) düzeltilebilir. Aslında operasyonun tüm amacı yüze uygun ve yakışan bir burun meydana getirmektir. Burun yüzümüzün merkezinde yer alır; alın, üst dudak, çene ve elmacık kemikleri ile uyumu yüz güzelliğimizin temelini oluşturur.


Dora Sağlık Bilgi FormuBurun Estetiği Öncesi Planlama

Burun estetiği öncesi planlama başarılı bir sonuç için olması gereken bir anahtar görevi görür. Bu amaçla son 10 yıldır bilgisayar üzerinden simülasyon ile burun estetiği görüşmelerinde operasyon öncesinde kullanmaktayız. Bu bilgisayarda simülasyon yapılması problemleri ayrıntılı bir şekilde görme imkanı vermekte birlikte yapılan değişimleri ve alternatifleri açıklama imkanı sunmaktadır. Onun için operasyon öncesi planlama çok önemlidir.Burun Estetiği Öncesi Görüşme

Burun estetiği öncesi yapılan görüşme, muayene ve değerlendirme sonucunda doktorun bireyin beklentilerini anlayıp bunları gerçekçi bir burun şekline dönüştürüp ,nefes almanıza da değerlendirme imkanı sağlar.

Genel sağlık durumu gözden geçirilir. Şartlar ameliyat öncesinde en iyi duruma getirilip opere olmanıza engel durum saptanır.
Sizin bu ameliyat ile ilgili sorular sormanız gerekir. Burun estetiği öncesi Görüşmede bunları kağıda yazmanız unutmanızı önler genelde. Kalın burun derisi, burun delikleri şekli ve dolgun görünümü hep farklıdır. Doktor bu cerrahide neler yapılabileceğinin limitlerini size anlatır.

Burun Operasyonu öncesi bu görüşme size olası riskleri ve komplikasyonları anlamanız hakkında daha fazla şey öğrenme fırsatı da sunmuş olur . Böylece operasyon sonrası iyileşme dönemi, işe dönüş zamanı ve ne kadar iş ya da okuldan izin alınması gerektiğini öğrenebilirsiniz. Burun Operasyonu öncesi görüşmeye gelirken bir arkadaşınızın veya aileden birisinin yanınızda olması iyi bir fikirdir. Daha sonra size eşlik eden birisi ile bu görüşmeyi tartışmanız operasyona karar vermeniz açısından size yardımcı olacaktır.Burun Estetiğinde Açık Planda Operasyon

Burun estetiği operasyonunda açık yani görerek yapılan burun estetiği burun ucumuzda istenilen şekli verilmesine ve burun deliklerini kusursuzca ayarlamamızı sağlar. Bireyin arzuladığı tüm değişiklik ve istekleri kusursuzca yapmamıza imkan ve olanak verir. Mükemmel bir operasyon için vazgeçilemez bir tekniktir.

Burun Estetiği Sonrası İyileşme

Burun estetiği sonrası İyileşme dönemini anlamak için
Bilinmesi gereken en önemli şeylerden biri de burnunuzun şeklinin son halinin alçı-atel’ in çıkması ile son bulmayacağıdır. İyileşme süreci en az altı ay sürer.

Burun Estetiğinde (Rinoplasti) Tipleri

1.Küçültme Burun Estetiği (Reduction Rhinoplasty)
2.Büyütme Burun Estetiği (Augmentation Rhinoplasty)
3.Etnik Burun Estetiği ( Ethnic Rhinoplasty)
4.Travma Sonrası burun Estetiği (Post-traumatic Rhinoplasty)1-Küçültme Burun Estetiği (Reduction Rhinoplasty)

Burun estetiği isteyen bireylerde önemli bir kısmı burnun yüzlerine göre büyük ve orantısız olduğunu düşünürler.
Burun üzerinde var olan tümsekten (hump), burnun çok geniş olması ve burun deliklerinin geniş olduğundan şikayetçi olurlar.
Konsültasyon yani görüşme sırasında şikayet edilip beğenilmeyen bu büyük ve orantısız görünüme sahip olan buruna öncelikle ne yapılması gerektiği saptanır.

Burun estetiği Operasyonu öncesi bilgisayarlı simülasyon kullanmak burunda istenilen değişiklikleri daha uyumlu,daha dengeli bir şekilde yapmamızı kolaylaştırır . Aynı zamanda yüzümüzdeki diğer yapıları da bu simülasyon üzerinde değiştirip daha güzel görüntü ve alternatifler yapmamıza imkan verir.

Burun üzerindeki kemer(tümsek) çoğu kıkırdak ve bir kısmı ise kemikten oluşur. Bu yapının küçültülmesi düz bir profil, biraz konkav (oyuk) veya hafif konveks (çıkıntı)bir profil oluşturulmasını sağlar.
Burnun ucunu küçültmek ise burnun ucunu oluşturan kıkırdakların projeksiyonunu azaltıp, daraltmak ve tekrar şekil verme gibi daha komplike çabalarla mümkündür.

Operasyonda burun ucuna şeklini daha kontrollü bir şekİlde verebilmek için açık planda rinoplasti tercih edilir. genellikle burun ucu derisi ve burun ucunun hemen yukarısında var olan supra-tip bölümünündeki yağlı dokuların inceltilip şekil verilmesi daha iyi bir teknikle yapılamaz.

Burnumuzun deliklerinin geniş olduğu ve daraltılmasının gerektiği durumlarda bu işlem genelde burun içinden yapılır. Çünkü burun kanatlarını dışarıdan yani yanakla birleştiği açıdan küçültmek iz bıraktırdığı için doktor tarafından uygulanmak istenmez.

Yani burun ucu küçültme işlemi , burnun uç bölümünü oluşturan kıkırdakların enine, boyuna boyutunu (projeksiyonu) azaltmak, daraltmak ve kalın deriyi inceltmek mümkün olmaktadır. Genellikle burun küçültme estetiği operasyonlarında derinin büzüşmesi ve alttaki kıkırdak çatıya adapte olması esastır. Burun derisi ne kadar kalın ise bu adaptasyon daha zor olup ve zaman gerektirdiği bilinmesi gereken diğer önemli konulardan biridir.2-Büyütme Burun Estetiği (Augmentation Rhinoplasty)

Daha belirgin ve orantılı bir görünüm için büyütme burun operasyonlarında burnun boyutu arttırılır. Bu durum genellikle burnun doğuştan yetersiz gelişmesi, kazalardan sonra oluşan ve destek olan kıkırdaklardaki hasar, bazı operasyonlardan sonra (aşırı kıkırdak çıkarılmasının olduğu) ve bazı ırksal yani etnik nedenlerden dolayı olabilir. Özellikle burun ve yüzdeki diğer yapıların orantısı subjektif olup ve herkesin kişisel yorumlarına göre değişir. güzelliği ve uyumu tarif etmek için pek çok ölçüm çeşitleri vardır.

Burnunuzu boyutu ve şeklindeki değişiklikleri projelendirmek için en güzel araç bilgisayar simülasyonunu kullanmaktır.
Burunda asıl değerlendirilen şeyler burun yüksekliği, uzunluğu ve burun ucunun projeksiyonudur. Burundaki değişiklik için gerekli ve yeterli kıkırdağın burun içinde yani septumda (burnun orta bölmesi) olup olmamasına göre burun yapımı için gerekli kıkırdağı vücudumuzun başka yerlerden de bulabiliriz. Bulabileceğimiz seçenekler içinde kemik, kaburga kıkırdağı, suni veya biyolojik implantlar (alloderm v.s) vardır.En çok kaburga kemiği kullanılmaktadır. Küçültme burun estetiğinde olduğu gibi derinin burnun alttaki kıkırdak çatıya adapte olması gerekmektedir. Burnun kalın derili olduğu durumlarda şekli meydana getirmek oldukça zordur ve daha uzun zaman alır.3- Etnik Burun Estetiği ( Ethnic Rhinoplasty)

Kişiye özel planlanan bir operasyondur. Aslında bütün burun estetiği operasyonları etniktir. yüz orantıları, deri ve burun şekli kişinin ırk yapısına ve cinsiyetine göre planlanıp yapılmaktadır. Estetik operasyonlarda kullanılan bu etnik terim daha yumuşak burun hatlarına sahip olan popülasyonlar Afrika, Uzak Doğu, Pasifik ve Karaipler için yapılan burun estetiğini kapsar.

4-Travma Sonrası burun Estetiği (Post-travmatic Rhinoplasty)

Travma sonrası burun estetiğinde Hasarlı kemik ve kıkırdak dokuyu düzeltilir. Burun bir kazaya uğradıktan sonra en çok kemik ve kıkırdak hasar alır. Burnun şekli değişip , içerdeki kıkırdakta (septum) eğrilme (deviasyon), asimetri ve çoğunlukla nefes alma gibi problemler meydana gelir. Burundaki kıkırdak ve kemikteki eğrilmeler, kazadan sonraki ilk 10 gün içinde müdahale edilirse başarılı bir biçimde eski haline getirilebilir.

Burun bir kazaya uğradıktan hemen sonra burun ortasındaki kıkırdağı yani septumun her iki yanı kanayabilir. Burundaki Mukoza altında olan bu kanama sonrası pıhtılaşan kan septum ile mukozayı birbirinden ayırır. Burnun septumundaki kıkırdak mukozal damarlardan yoksun kalır ve böylece ölür. Bu durum septal (septuma ait) hematomu (kanamayı)belirtir ve acil olarak kaza sonrası oluşursa müdahale edilip boşaltılması gerekir. Bu yapılan işlem septal kıkırdağı korur. Burun köprüsünün altındaki kıkırdağa destek olan septum harabiyeti ‘semer burnu deformitesi’ veya ‘boksör burnu deformitesi’ olarak adlandırılır.
Kazadan sonra meydana gelen deviasyonlarda 10 günden sonra karşılaşılan hastalarda düzeltici bir operasyon için en az altı ay beklemenin avantajları daha fazladır. Bu zaman içinde dokular yerleşir, yumuşar ve daha az damarlanır.

Bir kaza sonrası bireyin burnu hem şekil hem de hava yolları açısından değerlendirilir. Tam bir sonuç için septo-rhinoplasti işlemi yapılması gerekir. Burnun daha düz bir konturda (biçimde) olması için kemiklerin ve kıkırdakların tekrar şekillendirilmesi gerekir. Bu burunları yapmadan önce detaylı bir şekilde plan yapılmalı ve bilgisayar simülasyonundan yardım alınmalıdır. Komplike durumlarda ise açık planda yapılan operasyon ile burnun içindeki tüm yapılar düzeltilir.

Burun Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Burun estetiği sonrası ilk 24 saat operasyon boyunca alınan anestezi sonrası birinin size eşlik etmesi uygun olacaktır. Operasyondan çıktığınızda biraz uykulu olacaksınız, uyumaya çalışmanız en doğrusudur. Bu sırada soğuk kompres ile yüzünüzdeki ödem azaltılır. Bu soğuk uygulama hemşirelerin denetimi ile birlikte aralıklı şekilde ilk gün boyunca devam eder.
Operasyondan sonra Ortalama 4 saat sonra ve daha uyanık bir hale geleceğiniz için yudum yudum su içmeye başlanır. Hızlı şekilde yeme-içme bulantı ve kusmayı tetikleyebilir. Daha iyi hissettiğinizde oda içinde küçük yürüyüşlere başlanabilir. Daha rahatlayınca da operasyondan 12 sonrada eve gidebilirsiniz. İlk 24 saat size bir kişinin eşlik etmesi birey açısından operasyon sonrası daha kolay geçer.

Operasyondan sonra İlk hafta antibiyotik ve ağrı kesiciler size verilir. Antibiyotikler düzenli kullanılmalıdır. ancak ağrı kesiciler ihtiyacınız durumuna göre almanız önerilir. Operasyon sonrası Uyuma şekliniz ve pozisyonunuz ilk 2 hafta için çok önemlidir. Yan veya öne doğru eğik uyuma pozisyonu kemiklerin yanlış şekillenmesine yol açabilir. Yüksek şekilde uyuma yani 2-3 yastık ile ödem ve morlukları da oldukça azaltacaktır. Operasyon sonrası Morarma, hastalara göre değişkendir. Bazısında hiç morarma olmaz bazısında ise çok az olur. Burunda Alçı v.s varken burnun üzerinde bunun etkili tedavisini yapmak oldukça zordur. Alçı çıkarıldıktan sonra çok az kalan morarma Hirudoid krem veya jel uygulamak çok etkilidir. Operasyon sonrası 10 gün içinde tüm bunlar zaten geçecektir

Yüzümüz ilk hafta alçı çıkana dek yıkanmamalıdır. Saçlarınız arkaya doğru birisinin yardımıyla yıkanabilir veya kuaför tercih edilebilir. Operasyondan sonra İlk hafta sütürler ve alçı alınır. Alçı çıktığında burun üzeri ve ucu dar görünür. Bu alçı atelin etkisiyle olur ve beklenen bir durumdur. Sonrasında giderek doğal, arzulanan görünüme kavuşur. Ödemlerin ve şişliklerinde geçmesiyle son şekil belirmeye başlar. Alçınız ve ateliniz çıkarıldıktan sonra burnunuzu travmadan korumak önemlidir.
Burun için tuzlu su spreyleri burnu nemlendirmek ve temizlemek için kullanılır. Bunları hangi sıklıkta kullanacağınızı doktorunuz size söyleyecektir.

Ağır ve erken egzersiz kanamaya yol açabilir. Ortalama 3-4 hafta dikkat etmek gerekir. Gözlük kullanımı 2 ay ertelenir. Kontakt lensler ise her zaman kullanılabilir. Nefes alıp vermeniz operasyon sonrası bir miktar kısıtlı olacaktır bu çok doğaldır. ancak şişliklerin geçmesi ile 3-4 hafta içinde normal haline dönecektir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp