Burun-Ameliyati-Fiyatlari-2021-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Burun Ameliyatı Fiyatları 2021 Dora Hospital

Burun estetiği uygulamaları, estetik cerrahi kapsamında gerçekleştirilmektedir. Hastaların dış görünüşüne dair değişikliklerin yapılmasını sağlayan burun estetiği, burundaki yapısal bozukluklara bağlı olarak, farklı tutarda ücretlendirmeye tabi tutulmaktadır. Burun estetiği için belirtilen işlem ücretleri, hastaların talep ettiği uygulama modeline ve operasyonu gerçekleştirecek cerrahın kimliğine göre farklılık gösterebilir.

Burun Ameliyatı Fiyatları 2022

Hastaların fiziki görünümü için uygulanan burun estetiği operasyonları, burun yapısını kalıcı olarak yenilemektedir. Ameliyat tercih eden hastalar, burunlarındaki problemi kalıcı şekilde giderebilirken, ameliyat harici uygulamalar, kısa süreli etkiler oluşturmaktadır. Burun estetiği uygulamaları hakkına merak edilenler ve burun ameliyatının genel özellikleri, yazı içerisinde başlıklar halinde ele alınmıştır.


Dora Sağlık Bilgi FormuBurun Ameliyatı İçin Hangi Yöntemler Kullanılmaktadır?

Burun ameliyatı çeşitleri ve kullanılan yöntemler, aşağıda sıralanmıştır:

Açık burun ameliyatı
Kapalı / izsiz burun ameliyatı
Doğurtma şeklinde gerçekleştirilen burun ameliyatı
Modifiye doğurtma tekniğiyle gerçekleştirilen burun ameliyatı

Yukarıda sıralanan burun ameliyatları arasında en fazla tercih edilen yöntemlerin genel özellikleri, aşağıda sıralanmıştır:

Açık Burun Estetiği: Burun ucunun en altından açılacak bir kesi sonrası, gerekli cerrahi işlemler gerçekleştirilmektedir. Hastaların ameliyat sonrasında, herhangi bir dikiş izi ya da ameliyat izi sorunuyla karşılaşması söz konusu değildir. Açık burun estetiğinin olumsuz yolu, iyileşme sürecinin diğer yönteme göre daha uzun olmasıdır. Kapalı burun ameliyatından aha geç iyileşen açık burun ameliyatı, hastalarda morarma ve şişmelere yol açmaktadır.

Kapalı Burun Ameliyatı: İzsiz burun estetiği olarak da bilinen kapalı burun ameliyatı, hastaların yüzüne herhangi bir kesi açılmadan gerçekleştirilmektedir. Burun deliklerinden içeri girilerek gerçekleştirilen kapalı burun ameliyatı sonrasında, dikiş ya da farklı bir teknik kullanılmamaktadır. Kapalı burun ameliyatının en önemli özelliği, kısa sürede iyileşmesi ve iz bırakmamasıdır.Burun Estetiği Öncesine Nelere Dikkat Edilir, Değerlendirme Sürecinin Detayları Nelerdir?

Burun estetiği değerlendirme süreci için dikkate alınan konular şunlardır:

Ameliyat öncesinde, hastaların burun ucu ve dudağı arasındaki açı değerlendirilmektedir. Erkek hastaları 90 derecelik açıda burun ucuna sahip olması ve kadınlarda 110 derecelik burun ucu açısının bulunması, estetik açıdan olumlu olarak değerlendirilmektedir.
Burun ucunda yer alan kıkırdakların boyutları ve genişlikleri incelenmektedir. Kıkırdak yapısının genişliği, burun ucuyla olan simetrisi ve boyutları, estetik ameliyatın seyrini değiştirecektir.
Burun kemeri oluşmasına yol açan kemik ve kıkırdak karışımı yapının bulunması, burnun hörgüç şeklini almasına yol açmaktadır. Bu görüntünün olup olmaması, burun estetiği ameliyatındaki teknikleri doğrudan etkilemektedir.
Burun genişliği ve hastaların burnuyla yüzü arasındaki oran, estetik görünüm için etkili sayılmaktadır.
Burun ve alın arasında meydana gelen açı boyutu, burun estetiği öncesi ölçülmektedir.
Hastaların nefes alıp ermede zorluk yaşayıp yaşamadığını belirlemek için iki burun deliği de ayrı ayrı test edilmektedir.

Yukarıda belirtilen faktörler ele alınarak, hastaların burun estetiği ameliyatı için temel plan hazırlanmakta ve bu plan üzerinden, tedavi sürecine gidilmektedir.Nefes Alma Zorluğunun Sebepleri Nelerdir?

Nefes alma probleminin oluşumunu tetikleyen faktörler, aşağıda tüm detaylarıyla sıralanmıştır:

Burun yapısındaki septum adlı oluşum, burnun arkasında kemik dokusunun gelişmesi ve ön bölgede kıkırdak oluşumuna sebep olmaktadır. Septum oluşumu sebebiyle, hastaların bir ya da iki burun deliğinde nefes alma zorluğu meydana gelmektedir. Septum kaynaklı ortaya çıkan nefes alma probleminde, Septum Deviasyonu adı verilmektedir.

Burnun fonksiyonel yapısı sebebiyle, burun sırtı ve burun ucunun birleşim noktasındaki hava akışı, problem oluşturmaya başlamaktadır. Hava geçişinin yaşandığı bölgede meydana gelen geçiş sorunu, burun kanatlarının nefes alıp vermede içeri çökmesine yol açmaktadır. Hastaların burun kanatları, nefes alırken içeri yönlü hareket ediyorsa, fonksiyonel nefes alma problemi bulunmaktadır.Burun Estetiği Ameliyatının Detayları Nelerdir?

Burun estetiği özellikleri ve burun ameliyatında dikkat edilen konular şu şekildedir:

Burun estetiği ameliyatı, hastaların burnundaki fizyolojik ve yapısal bozuklukların tamamen iyileşmesini sağlamaktadır.
Estetik açıdan, yüzde orantısız bir görünüm oluşturan burun yapısı, ameliyat sonrası istenen boyutlara gelmekte ve yüzle burun arasında simetri oluşmaktadır.
Burun ameliyatlarında, dikişsiz ve kesi olmayan kapalı uygulamalar tercih edildiğinden, hastaların yüzlerinde herhangi bir ameliyat izi oluşmayacaktır.
Burun yapısı sebebiyle hastaların nefes alma sorunu yaşaması, geniz eti problemi yaşaması ya da konuşurken genizden ses çıkarması gibi etkenler, burun ameliyatının temel nedenleri sayılmaktadır.
Hastaların burun çatısına herhangi bir zarar vermeden uygulanan burun estetiği ameliyatları sorasında, estetikli görüntüsü oluşmamakta ve burun tamamen doğal bir görünüm sağlamaktadır.
Burun üzerinde herhangi bir iz kalmaması adına, burun içerisindeki kıkırdak yapısı ve kemik yapısına doğrudan müdahale edilse de burun derisinde herhangi bir oynama yapılmamaktadır.Burun Estetiği Ameliyatı Uygulama Aşamaları Nelerdir?

Burun estetiğinin uygulanışı için belirtilen aşamalar aşağıda sıralanmıştır:

Burun estetiği uygulamaları, lokal anestezi uygulanarak gerçekleştirilmektedir. Hastaların gerginliğini azaltmak adına, damar yolundan sedasyon verilmekte ve hastaların rahatlaması sağlanmaktadır.
Burun estetiği uygulamaları, ortalama 2 saat içerisinde sona ermektedir. Burun estetiği için belirtilen süre, tercih edilen uygulama sayısına ve uygulama özelliğine göre değişiklik gösterebilir.
Hastalar uyuşturulduktan sonra, burun bölgesine içten ya da dıştan müdahale edilecektir.
Ameliyat öncesi yapılan incelemelerde, kapalı ya da açık burun ameliyatı yapılacağına karar verilmektedir. Belirlenen işlem türüne bağlı olarak, burna kesi atılmakta ya da burun içinden uygulama başlatılmaktadır.
Açık burun estetiği ameliyatının tercih edilmesi durumunda, hastaların burnunun alt kısmından küçük bir kesi açılmaktadır.
Açılan kesi üzerinden, hastaların burnuna erişim sağlandıktan sona, içerdeki kemik ve kıkırdak yapısı istenen şekilde düzenlenmektedir.
Burun yapısı için gerekli işlemleri uygulayan estetik cerrahı, burun derisini tekrarda kapatmakta ve görünmez ipler kullanarak, kesi yerini dikmektedir.
Kesi yeri dikildikten sonra, hastalar odaya çıkarılır ve aynı gün içinde taburcu edilir.
Kapalı burun ameliyatında ise hastaların burnuna herhangi bir kesi açılmamakta ve burun deliklerinden işlem gerçekleştirilmektedir.
Burun deliğinden, gerekli bölgelerde inceltme ya da değişiklik yapıldıktan sonra, burna herhangi bir dikiş atılmamakta ve tampon yerleştirilmektedir.

Tercih edilen burun estetiği türüne bağlı olarak, hastaların iyileşme süresi değişiklik göstermektedir. Kapalı burun ameliyatları sonrasında, hastalar kısa sürede toparlanır ve sosyal hayatına geri döner. Açık burun estetiği ise daha uzun ve meşakkatli iyileşme sürecine sahiptir. Kapalı burun estetiği sonrasında, dikiş aldırma sorunu bulunmamakta ve tamponlar çıkarıldıktan sonra, hastalar normal burun görüntüsüne kavuşmaktadır.Burun Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Burun estetiğinde dikkat edilecekler ve ameliyat sonrası karşılaşılabilen durumlar, detaylı şekilde sıralanmıştır:

Ameliyat sonrası ilk iki hafta boyunca, hastaların tampon temizliğine dikkat etmesi gerekir. Tampon düzenli olarak temizlenmeli ve bölgenin hava alması sağlanmalıdır.
Ameliyattan sonraki ilk 3 gün boyunca, soğuk kompres yapılması gerekir.
Oluşan ağrılar için ağız yolundan ağrı kesici alınmalıdır.
Ağırlık kaldırma, koşu, yüzme ve karşılıklı vücut teması gerektiren spor aktiviteleri, en az 1 ay boyunca yapılmamalıdır.
Burun estetiği sonrası yürüyüş yapmak için en az 3 gün beklemek gerekir.
Hastaların en az 1 hafta dinlenmesi ve başını yüksek tutacak yastıklarda uyuması gerekir.
Ameliyat sonrası oluşan morluk ve şişlikler, ortalama 2 hafta içerisinde tamamen yok olacaktır.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp