Bunion.jpg


Bunion Nedir

Bunion tanımı genellikle ayak başparmağının tarak kemiğiyle yaptığı eklemin içe bakan yüzünde oluşan kemik çıkıntısı oalrak tarif edilir. Bir de ayağın dış tarafı, 5. Parmakla tarak kemiğinin yaptığı eklemde olan vardır ki buna Tailor’s bunion da denir.

Çıkıntılar dar ayakkabılara zorlandıkça üzerinde nasır oluşmaya başlar. Ayakkabı giymeyi zorlaştırır ve ağrılıdır. Temelinde eklem bozukluğu, halluks valgus veya rigidus, kemik şekil bozukluğu, açılanma , tendon denge kusuru, genetik yapı, dar ve yüksek topuklu ayakkabı alışkanlığı olabilir.

Bunion Nedir? 2022

Bunion oluşan bölgede ağrı şişme, kızarma, nasırlar semptomları olup rahatsız edici boyutlardaysa uzman müdahelesi gerekir.

Önlemede uygun geniş ayakkabılar tercih edilip, yüksek topuklardan kaçınmalı uygun pedler kullanılmalıdır. Çekilecek filmlerle doktorunuz bu çıkıntıların sebebini ve derecesini saptadıktan sonra tedaviye geçilir. Hafif olgularda özel yapılmış ayakkabılar, pedler ve ilaçlar, ileri derecelerde ameliyat gereklidir. Bunion ameliyatı sonrası seçilen yönteme göre iyileşme süresi iki ila 6 hafta arasında değişir.


Dora Sağlık Bilgi Formu


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp