Neurosurgery.jpg


Omurga ve Omurilik Tümörleri

BOYUN OMURGASI

Omurganın yapısını omurlar, diskler ve tendon adı verilen bağ dokuları oluşturur. Omurlar kemik bloklar olup üst üste sıralanarak omurgayı oluştururlar. Omurların arasındaki kıkırdak yapılar “disk” adını alırlar. Boyun bölgesi omurgasında yedi adet omur, fakat bu bölgede omurilikten çıkan sekiz çift sinir bulunur.

Boyun Fıtıkları 2023

Omurların ortasında daire şeklinde bir delik bulunur. Bütün omurlar üst üste dizildiğinde bu delikler tüp şeklinde bir kanal oluşturur ve bu kanalın içerisinde omurilik vardır. Sinirlerin görevi beyinden uyarıları vücuda dağıtmak ve vücuttan gelenleri de beyne iletmektir. Böylece beyinden gelen uyarılarla iç organların çalışması, kol ve bacakların hareketleri sağlanır. Sinirler ayrıca ağrı, dokunma duyusu, sıcaklı ve soğukluk gibi duyuları da omurilik yolu ile beyne taşırlar.


DİSK

Birinci ve ikinci boyun omurları dışında bütün omurlar  arasında lastik, ya da silikon kıvamında darbe emici özellikli dokular vardır ve bunlara “disk” adı verilir. Disklerin ortasında jel benzeri bir çekirdek, etraflarında da daha sert kapsül şeklinde bir bant bulunur. Disklerin görevi omurgaya gelen darbeleri ve aşırı yüklenmeleri karşılamaktır. Yanlardan çıkan sinirler bu disklere komşu olarak seyrederler.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Çocuk ve gençlerde disk sudan zengin bir yapıya sahiptir. Yaşlandıkça, disklerdeki su oranı giderek düşer ve dış kısmında çatlaklar oluşmaya başlar. Boyun bölgesinde disklerin aşırı yüklenmesi sonucunda iç kısımdaki çekirdeğin etraftaki kapsülü yırtarak dışarıya çıkmasına “boyun fıtığı” denir.  BOYUN FITIĞI NİÇİN OLUŞUR?

  Boyun fıtıklarının genel nedeni diskte “dejenerasyon” adı verilen, zaman içerisinde oluşan bozulma ve yırtıklardır. Daha önce de belirtildiği gibi, çocukluk yıllarında diskin su içeriği oldukça fazladır. Zamanla bu su oranı azalır. Bu durum diskteki yırtılma ve aşınmaları kolaylaştırır. Ayrıca fıtıklaşmaya neden olan bazı risk faktörleri de vardır. Bunlar arasında aşağıdaki nedenler sayılabilir:

  Duruş bozuklukları
  Boyun kaslarının zayıflığı
  Aşırı kilo
  Sigara ve tütün kullanımı  BELİRTİLERİ NELERDİR?

  Kol ağrısı: Fıtıklaşan diskin sinirler üzerinde oluşturduğu baskı boyun ve omuzdan başlayıp kola ve kürek kemiğine yayılan bir ağrıya neden olur. Kol ağrısı bazen sinirlerin geçtiği delikler içerisinde oluşan kireçlenmeler nedeni ile de görülebilir. Omurlar arasındaki eklemlerin kireçlenip büyümesi de sinirlere baskı yapabileceğinden aynı ağrılara neden olabilir.

  Kas gücü kaybı: Kolda ve elde fıtık tarafından sıkıştırılan sinirlerin ulaştığı kaslarda işlev bozukları görülebilir. Bu durum, fıtığın yerine bağlı olarak diz, ayak bileği, ya da ayak parmaklarının gücünde azalmalara neden olabilir.

  Uyuşma ve karıncalanmalar: Yine fıtığın yerine bağlı olarak, kol ve elde uyuşma ve karıncalanmalar olabilir.

  Kramplar: Etkilenen sinirlerin ulaştığı kaslarda kramplar olabilir. Boyun ve omuz adalelerinde de spazm ve sertleşmeler görülebilir

  Kas erimeleri: Damarlarda sonlanan sinir uçları dokuların gereksinimine göre daralıp genişleyerek hücreleri yeterli kan akımını sağlarlar. Fıtığı etkilediği sinir uçlarının ulaştığı kasların damarlarında bu işlev bozulduğu için kaslarda ortaya çıkan beslenme bozukluklarına bağlı olarak erme ve incelmeler olabilir. Bu duruma özellikle ilerlemiş vakalarda üst kol kaslarında rastlanır.  NE ZAMAN DOKTORA GİTMELİYİM?

  Eğer boynunuzdan kolunuza ve kürek kemiğinize yayılan ağrınız varsa, kol ya da elinizde güç kaybı hissediyorsanız, kolunuzda ve elinizde karıncalanma ve uyuşmalar oluyorsa hemen doktora başvurun. Doktora gitmeden önce aşağıdaki soruların cevaplarınızı kafanızda yapılandırın, hatta bir liste yapın:

  Ne zamandan beri yakınmalarınız var?
  Sizce yakınmalarınızı başlatan zorlayıcı bir hareket yaptınız mı?
  Ağrı boynunuzdan kürek kemiğinize, kolunuza, elinize doğru yayılıyor mu?
  Elinizde uyuşma, karıncalanma var mı?
  Yakınmalarınızı arttıran herhangi bir hareket ya da pozisyon var mı?
  Yakınmalarınızı azaltan herhangi bir hareket ya da pozisyon var mı?
  Aldığınız bir ilaç var mı? Faydası oluyor mu?  TANI YÖNTEMLERİ

  Birçok vakada hastalığın hikâyesi tanı koymada yardımcı olursa da kesin tanı için bazı tetkiklerin yapılmasını zorunlu kılar.

  NÖROLOJİK MUAYENE

  Doktorunuz ilk aşamada size “nörolojik muayene” adı verilen bir muayene uygular. İçin genel olarak aşağıda sıralanan muayeneler yapılır.

  Kol ve el kaslarının muayenesi
  Dokunma ve ağrı duyusunun muayenesi
  Kol reflekslerinin muayenesi
  Kol kaslarının çevrelerinin ölçümü

  GÖRÜNTÜLEME YÖNTEMLERİ

  Röntgen tetkiki: Her ne kadar röntgen tetkiki boyun fıtıklarının görüntülenmesinde yeterli bir yöntem değilse de iltihaplanmalar, tümörler, omurga kaymaları kemik kırıkları ve doğumsal bozukluklar gibi beklenmeyen rahatsızlıkları ortaya çıkarmada yardımcı olabilir.

  Bilgisayarlı tomografi (BT): Bu tetkik daha çok kemik yapıyı gösterir, ancak röntgen tetkiklerine göre daha detaylı görüntüleme sağlar. Omurganın çeşitli yönlerdeki kesitlerini, hatta 3 boyutlu görünümünü elde etmek mümkündür.

  Manyetik rezonans imaj (MRI): Bu tetkik, boyun fıtıklarının tanısında baş vurulan en yaygın yöntemdir. Vücudunuzun görüntülerinin elde edilmesi için kuvvetli manyetik alan kullanılır. Kemik yapıdan çok yumuşak dokuların görüntülenmesinde kullanılır. Boyun fıtıklarının yerini ve tarafını saptamada kullanılan en etkili yöntemdir.

  Myelografi: Bu yöntem eski ve hemen, hemen tamamen terk edilmiş bir tetkik şeklidir. Bel bölgesinden iğne ile beyin-omurilik sıvısının içine röntgen ışınları altında görülebilen bir ilaç verilerek yapılır. Günümüzde, belki sadece MRI makinesine girmekte sakınca bulunan hastalarda uygulanabilir.

  SİNİR TESTLERİ

  Elektromyografi, bir sinir iletim testi olup sinir boyunca hareket eden sinir dalgasının şiddetini ve hızını ölçmek için kullanılır. Özellikle boyun fıtığı bulgu ve belirtilerini taklit eden başka hastalıkların ayırıcı tanısında çok yararlıdır.  TEDAVİ YÖNTEMLERİ

  KORUYUCU TEDAVİ

  Başlıca ilaç tedavisi ve yatak istirahatından oluşur. Yeni oluşan rahatsızlıklarda oldukça etkilidir.

  İlaç tedavisi
  Ağrı kesici ve kas gevşeticiler
  Narkotikler: Ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçların etkili olmadığı hallerde kullanılabilir. Bu ilaçların kullanımı sadece hastane ortamında yapılmalıdır
  Nöropatik ağrı ilaçları: Bu ilaçlar gabapentin (neurontin), pregabalin (Lyrica), duloxetine (Cymbalta), ve tramadol (Contramal) gibi ilaçları içerir. Bu ilaçlar genellikle sinir harabiyetlerinde kullanıldığından boyun fıtıklarında kullanımları sınırlıdır.
  Fizik tedavi: Fizik tedavi uzmanları genel olarak bazı egzersiz hareketler gösterirler ve cihazlarla ve yöntemlerle ağrıyı hafifletmeye çalışırlar. Bu yöntemler arasında sıcak uygulaması, çekme ve germe hareketleri, ultrasonografi ve elektrikle uyarmalar sayılabilir.

  CERRAHİ TEDAVİ

  Boyun fıtıklarının hepsi ameliyat gerektirmez. Öte yandan ameliyat gerektirdiği halde ihmal edilen hastalarda kalıcı hasarlar oluşabilir. İlerlemiş boyun fıtıkları sadece kollara giden sinirlere baskı yapmakla kalmaz omuriliğe de baskı yaparak bütün vücutta kalıcı felce neden olabilirler. Yeterli bir süre uygulanan ilaç tedavisi ve yatak istirahatına rağmen kol ağrıları, kas güçsüzlüğü, uyuşma ve karıncalanmalar, devam ediyorsa ameliyata gereksiniminiz olabilir. Yapılan ameliyat “mikrodiskektomi” olarak adlandırılır. Ameliyat, boynun ön tarafından fıtık bulunan yerin tam üstünden orta hattın biraz sağından 2-3 cm. uzunluğunda bir cilt kesisinden girilerek yapılır. Fıtık tamamen temizlendikten sonra bu aralığa bir protez konulur.

  HASTANEDE NE KADAR KALIRIM?

  Hastanede kalış süreniz genel olarak bir gecedir. Ameliyat için gereken tetkikler ya ameliyat günü sabah, ya da bir gün önceden yapılır. Ameliyattan sonraki gün sabah ayağa kalkarsınız ve o gün taburcu edilirsiniz. Ciltte görünen ameliyat dikişiniz olmaz. Sadece bir defa taburcu olmadan pansuman yapılır ve bir daha pansumana gerek olmaz. Kullanılan özel su geçirmez pansuman malzemeleri hemen banyo yapabilmenize olanak tanımaktadır.

  NE ZAMAN ÇALIŞABİLİRİM?

  Ameliyattan sonra bir hafta kadar istirahat edilmesini öneriyoruz. Ameliyattan hemen sonra bir boyun korsesi takıp bir hafta kadar kullanacaksınız. İleri kas gücü kaybı olanlar için bazen iki haftalık fizik tedavi programı gerekebilir. Bir hafta sonra çalışamaya başlayabilirsiniz.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp