Boyun-Fıtığına-Hangi-Bölüm-Bakar-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Boyun Fıtığı

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar?

Boyun fıtığı muayenesi için boyun omurilik sinir cerrahisi ve beyin cerrahisi bölümlerine gidilmelidir.

 • Boyun, sırt ve omuz ağrılarına sebep olan boyun fıtığı, tedavi edilmemesi durumunda ameliyatla alınmak zorunda kalacaktır.
 • Boyun ve sırt bölgesinde ağrı yaşayan kişiler, sinir cerrahi bölümlerine başvurarak, ağrının kaynağının tespit ettirmelidir.
Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar? 2022

Boyun ağrılarının en büyük sebebi olan ve oldukça yaygın görülen boyun fıtığı, sosyal yaşamı zorlaştıran etkenler arasında yerini almaktadır. Boyun fıtığı için gerekli muayeneleri yapan ve teşhisi koyan uzmanlar, fıtığın evresine göre hastalara tedavi yöntemleri uygulayacaktır. Boyun fıtığı tedavisi, boyun fıtığının evresine, boyutlarına ve durumuna göre, fizik tedavi ya da ameliyat olarak ikiye ayrılmaktadır.


Boyun Fıtığı Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Boyun fıtığı oluşumu, omurgadaki disklerin kaymasından kaynaklanır. Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar? sorusuna bağlı olarak boyun omurilik sinir cerrahisi ve beyin cerrahisi bölümlerine giderek boyun fıtığı anlaşılmaktadır. İlerleyen yaş ya da hareketsizlik gibi etkenler sonucunda, omurgada ve boyundaki disklerin yük emme potansiyelinde azalmalar meydana gelmektedir.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Disklerin yapısında deformeler meydana geldiğinde, boyun bölgesinde fıtıklaşma oluşmaktadır. Omurgadaki disklerin jelatin kısmında meydana gelen yırtılmalar ve bu yırtılmalara bağlı olarak omurgaya bası uygulanması, boyun fıtığı olarak adlandırılmaktadır. Boyun hareketlerinin zorlaşması, sürekli boyun ağrısı çekilmesi, boyun ağrısının omuzlardan parmak uçlarına kadar vurması ve parmak ucunda sancıların meydana gelmesi, boyun fıtığının belirtileri arasındadır.  Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

  Boyun fıtığı oluşumunun bulguları arasında yer alan durumlar, aşağıda tüm detaylarıyla sıralanmıştır:

  • Boyundan kola doğru uzanan tek taraflı ağrılar,
  • Boyundan parmak uçlarına kadar yayılan uyuşma ve sancılar,
  • Ağrının yayıldığı kolda kuvvet kayıplarının oluşumu,
  • Eldeki cisimlerin aniden düşürülmesi,
  • Devam eden omuz ve boyun ağrıları,
  • Yürümede sorun yaşanması,
  • Dengenin kontrol altına alınamaması.

  Boyun fıtığının belirtileri arasında sayılan faktörler, akut ve kronik boyun fıtığına göre değişmektedir. Akut boyun fıtığında, nukleus pulpozus fıtıklaşması meydana gelmekte ya da bu bölge serbest şekilde dışarı çıkmaktadır. Konik boyun fıtığında, boyun kemiğinde gagalaşma meydana gelecektir. Boyun bölgesinden yayılan ağrı ve sinir sıkışmalarının istirahatle geçmemesi durumunda, beyin ve sinir cerrahisi bölümüne başvurulmalıdır.  Boyun Fıtığı Oluşum Sebepleri Nelerdir?

  Boyun fıtığının nedenleri arasında yer alan faktörler, aşağıda tüm detaylarıyla belirtilmiştir:

  • Sürekli aynı pozisyonda kalmak ve aynı noktaya bakmak, boyunda fıtıklaşmaya yol açmaktadır.
  • Uzun süre aynı noktada sabit kalınması ve boynun kımıldamaması, fıtık sebepleri arasındadır.
  • Uzun süre bilgisayar ve televizyon karşısında hareketsiz kalınması, boyun ağrısına bağlı fıtıklaşmaya yol açacaktır.
  • Egzersiz yapmamak ve boynun kilitlenmesine sebep olmak, boyun fıtığına yol açmaktadır.
  • Klimanın soğuğuna uzun süre maruz kalınması, boyunda fıtık oluşumunu tetiklemektedir.

  Sadece dış etkenlere bağlı kalmayan boyun fıtığı, yapısal problemler sebebiyle de ortaya çıkabilir. Narin yapıdaki, zayıf ve uzun boyunlu insanların, normal kişilere kıyasla boyun fıtığı olma ihtimali daha yüksektir. Kısa boyunlu kişiler, uzun boyunlu kişilere kıyasla, daha düşük oranlarda boyun fıtığıyla karşılaşmaktadır. Genç yaşlarda sigara kullanımına başlanması ve uzun süre sigara içilmeye devam edilmesi, boyun fıtığı oluşum yaşını erkene indirmektedir.  Kimler Boyun Fıtığı Oluşum Riski Taşırlar?

  Boyun fıtığı riski taşıyan kişilerin genel özellikleri, aşağıda listelenmiştir:

  • Sürekli masa başı işlerde çalışan kişiler, boyun fıtığı riski barındırmaktadır.
  • Şoförlük mesleği yapan ve sürekli araç kullanan kişiler, boyun fıtığı olabilirler.
  • Trafik kazasına bağlı olarak boynundan darbe alan ve boynunu ani şekilde hareket ettiren kişiler, boyun fıtığı riski taşımaktadır.
  • Dışarıdan alınan darbelere bağlı travma geçirilmesi, boyun fıtığı oluşumuna yol açmaktadır.
  • Boynun dengesiz şekilde hareket ettirilmesi, bölgede fıtıklaşmaya yol açacaktır.
  • Boyun kaslarının hasar gömesi ve zayıflaması, boyunda fıtık oluşumunu tetiklemektedir.
  • Stres, yorgunluk ve psikolojik kaygılar, boyun fıtığını tetiklemektedir.
  • Yanlış tekniklerle uygulanan boyun masajları, bölgedeki disklerin zarar görmesine bağlı olarak boyun fıtığı oluşturmaktadır.
  • Duruş bozukluğu, boyun fıtığının temel sebepleri arasındadır.
  • Uzun süre bilgisayar ve telefon kullanımı, duruş bozukluğu sebebiyle boyun fıtığına yol açacaktır.
  • 30-40 yaş aralığındaki kişiler, boyun fıtığı riski en yüksek kategoride yer almaktadır.


  Boyun Fıtığı Tanısı Nasıl Koyulur?

  Boyun fıtığı muayenesi ve tanısı için hastaların sağlık geçmişleri dinlenmektedir. Elle muayene ve MR görüntülemeleriyle tespit edilen boyun fıtığı, ihtiyaca göre röntgen çekimleriyle de teşhis edilmektedir. Sadece sağlık geçmişi ve fiziksel muayene sonrasında bile hastalara boyun fıtığı teşhisi koyulabilir. Boyun yapısı, omurganın duruş yönü ve elle muayenede hissedilen dokular, boyun fıtığı hakkında kesin kanıya varılmasını sağlayan etkenler arasındadır. Görüntüleme cihazları sayesinde, boyundaki fıtığın boyutu, konumu ve risk derecesi gibi bilgilere ulaşılmaktadır.

  Kesin olarak boyun fıtığı tanısı koyulmasında, nörolojik muayene, görüntüleme cihazları, EGM testleri ve radyolojik muayene yöntemleri uygulanmalıdır. Boyun ağrısı şikayetiyle muayeneye gelen hastalarda, sinir tahribatına yol açmış bulgulara rastlanılmazsa, sadece yatarak dinlenme ve egzersiz tedavisi uygulanmaktadır. Fizik tedavi uygulamaları, ağrı kesici tedavisi ve düzenli istirahat sonucunda, hastalardaki boyun fıtığı bulguları ortadan kalkacaktır.  Boyun Fıtığı Tedavisi Nasıl Yapılır, Hangi Yöntemler Uygulanır?

  Boyun fıtığının tedavi yöntemleri, fıtığın bulunduğu yere, boyutuna ve hastaya olan etkilerine göre değişmektedir. Şiddetli olmayan boyun fıtığı, istirahat, egzersiz, duruş düzenlemesi ve fizik tedaviyle kontrol altına alınmaktadır. Fizik tedavi ve diğer uygulamalara rağmen, boyun ve kol bölgesindeki ağrılarda azalma görülmüyorsa, hastalar cerrahi müdahaleye alınmaktadır. Kollarda uyuşma, güç kaybı, halsizlik, karıncalanma ve benzeri durumların meydana gelmesi de hastaların boyun fıtığı ameliyatına alınmasını gerektirmektedir. Boyun fıtığı operasyonu sonrasında, hastalar fıtıklardan kurtulmakta ve buna bağlı olarak fıtığın tüm etkileri ortadan kalkmaktadır. Boyun fıtığı ameliyatında kullanılan mikro cerrahi uygulamaları sayesinde, hastaların yaşadığı tüm şikayetler ortadan kalkmakta ve günlük yaşam kalitesi artmaktadır. Mikro cerrahi operasyonlarından sonra, hastaların yaşadığı ağrı ve kramplar tamamen sone ermektedir.

  Boyun Fıtığı Ameliyatının Özellikleri Nelerdir?

  Boyun fıtığı operasyonu, boyundan başlayarak omuriliğin tamamına yayılan sinir sıkışmasını ortadan kaldırmak ve tahrip olmuş diskleri onarmaktır. Boyun fıtığı ameliyatında, boynun yük taşıma özelliği ve hareket edebilme fonksiyonları koruma altına alınmaktadır. Boyun fıtığı ameliyatı, bölgenin kritikliği sebebiyle fazla risk taşımaktadır. Geleneksel boyun fıtığı cerrahisi uygulamaları, hastaların farklı alanlarda problem taşımasına yol açabilir. Boyun bölgesindeki doku ve sinirlerin rahatlamasını sağlayan boyun fıtığı ameliyatı, omurganın doğal yapısına zarar verebilir. Boyun fıtığı tedavisinin son noktası olan boyun fıtığı ameliyatı, genel anestezi altında uygulanmakta ve ameliyat sonrasında, uzun bir tedavi sürecine girilmektedir. Son dönemlerde geliştirilen boyun ameliyatı yöntemleri, boyun fıtığı ameliyatının risklerini en aza indirmeye yöneliktir.

  Boyun Fıtığı Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Boyun ameliyatının iyileşme sürecinde, hastaların dikkatli davranması ve fizik tedaviye devam etmesi gerekir. Son dönemde geliştirilen boyun fıtığı ameliyat yöntemleri, hastaların iyileşme oranını artırmıştır. Boyun fıtığı ameliyatı, medikal tedavilerin yetersiz kalması ve hastalarda felç riskinin oluşması durumunda zorunlu hale gelmektedir. Boyun fıtığı ameliyatının ardından, ameliyat bölgesinde tekrardan fıtık gelişme olasılığı oldukça azdır. Boyun fıtığı ameliyatından sonra, hastaların 10 gün yatarak dinlenmesi ve boyunlarını çok fazla hareket ettirmemesi gerekir. İstirahat dönemi içerisinde, günde sadece 6-7 defa tuvalete kalkılması ve kalan sürelerde tekrardan yatılması gerekir. Dinlenme süresi boyunca, hastaların ortopedik yatak ve yastıklarda istirahat etmesi gerekmektedir.

  Baş Ağrısına Hangi Bölüm Bakar, Bel Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp