Boyun-Fıtığı-Tedavisi.jpg


Boyun Fıtığı Tedavisi

Gerek çalışma biçimlerinin ofise ve masa başına indirgenmesi, gerek sporun azaltılıp uzun süre ekrana bakılarak edilgen bir hayat tarzı, boyun fıtığını tetikleyen birinci faktörlerdir. Söz konusu boyun fıtığı tedavisi için oluşun olumsuz şartların çoğu az hareket, az spor ve klasikleşmiş tek tip çalışma türlerinden oluşmaktadır. Boyun fıtığı ülke genelinde de dünya genelinde de en sık görülen rahatsızlıkların başında geliyor.

Boyun Fıtığı Tedavisi 2022

Boyun Fıtığının Çok Sık Görülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Öncelikli olarak bilgisayar başında uzun süreli geçirilen mesailer, bilgisayar ekranına ya da telefon ekranına eğilerek bakmak biçimleri ve hareketsiz yaşam boyun fıtığını tetikliyor. Boyun fıtığı, sinirlerin ezilmesi, tutulma ve ağrı şeklinde kendini gösteriyor. Önlem alınmadığı takdirde de daha fazla ağrı ve boyun fıtığının akut seviyeye varması şeklinde tezahür ediyor.


Bununla birlikte boynu kemiklerden ve su basıncından koruyan diskler zaman içerisinde eski güçlerini yitiriyor ve kemiklerin birbirine değerek baskı oluşturmasına neden oluyor. Boyun bölgesinde bulunan diskler, insan vücudundaki en zayıf yapıları da oluşturuyor. Bu durumda bu kadar sık boyun fıtığı görülmesinin nedenleri de bu şekilde cereyan ediyor.


Dora Sağlık Bilgi FormuTedavisi Nasıl Gerçekleşmektedir?

Boyun fıtığı tedavisi genellikle fizik tedavi oranında gerçekleşmektedir. Her yüz hastanın doksanının boyun fıtığı tedavisi zamana yayılarak bir dizi fizik tedavinin uygulanması ile yapılıyor. Fizik tedavi buz, ışın tedavisi şeklinde gerçekleştiriliyor. Bunlar da tek bir seansta, aylık ya da 2 aylık seanslar şeklinde hastanın dosyasına ekleniyor.

Kızılötesi ışınlar ve sıcak su uygulaması ile gerçekleştirilen tedavisi yüzde yüz olmasa bile büyük oranda eski sağlığına kavuşmasını amaçlıyor hastaların.

Boyunda bölgesindeki disklerin işlevini tamamen yitirmesi sonucu akut seviyeye varan boyun fıtığı için fizik tedavisi değil cerrahi müdahale gerekmektedir. Akut seviyesinde boyun fıtığı olan hastalar, artık günlük işlerini yapamayacak kadar ağrı içinde olurlar ve tek çözüm cerrahi müdahale yani ameliyattır. Bu ameliyatta yapılan tek şey boynun 4 – 5 santimlik bir kesi ile açılması ve işlevini tamamen kaybetmiş disklerin alınarak o bölgenin rahatlatılması amacını taşır. Ameliyatların sonunda hasta boyun bölgesini sıkıştıran disklerden kurtulur ve bu şekilde fizik tedaviye başlar.Dikkat Edilecek Hususlar

Erken teşhis, diğer birçok anatomik rahatsızlıkta olduğu gibi boyun fıtığı tedavisi sürecinse de olumlu bir etki uyandıracaktır. İnsanların boyun fıtığı ciddiyetini kavramadan, tedavi süreçlerini sürekli ertelemeleri ya da muayeneden kaçınmaları gibi faktörler, boyun bölgesindeki disklerin azami bir derecede hasar görmelerine neden olmaktadır.

Bununla birlikte boyun fıtığı teşhisi hem bir dizi bakımlardan hem de hastaların anlattığı ortak şikayetlerden dolayı doktorlar tarafından kolaylıkla konulmaktadır. Uzman bir hekime vakit kaybetmeden görünmek boyunlardaki omurların ve disklerin kemiklere olan baskısını daha kısa sürede hafifletmeye ve boyun sağlığına daha erken kavuşulmasına sağlamaktadır.Belirtileri Nelerdir?

Şiddetli boyun ve sırt ağrısı fıtığın tedavisi için hastaların başvurduğu en temel ağrılardır. Boyunda başlayan ağrılar, zaman içerisinde sırta ve bele kadar inmektedir. Bazen rahatsızlık süresince omuzlardaki ve bel bölgesindeki ağrılar hem hastayı hem de hekimleri yanıltabilmektedir. Tıp dilinde ”gezen ağrı” olarak nitelendirilen bu ağrıların kontrolü ve bakımı şarttır.Fizik Tedaviden ve Cerrahi Müdahaleden Sonra Dikkat Edilecekler

Tedavisi her ne kadar başarılı bir şekilde nihayete erdirilse tekrar nüksetmesi mümkündür. Bunun önüne geçmek için hareketsiz yaşam terk edilmeli, fizik tedavisinin ön gördüğü tarihlerde seansa katılmalı ve bol bol egzersiz yapılarak boyun bölgesi hareket halinde tutulmalıdır.

Kürek Kemiği Ağrısı, Bebeklerde Boyun Eğriliği, Kol Ağrısına Hangi Bölüm Bakar, Eklem Ağrılarına Hangi Bölüm Bakar, Kuyruk Sokumu Ağrısı Hangi Bölüm Bakar

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp