Botoks-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Botoks


Botoks

Botoks olarak kısaltılmış olan tıbbi uygulamanın tam ismi Botulinum Toksinidir.

Bu tıbbi uygulama bir bakteri çeşidinden alınan toksin maddesinin kişilerin yüz bölgelerine uygulanması ile yapılmaktadır. Botoks uygulamaları çok farklı nedenlere bağlı olarak yapılan ve uygulamaların uzmanlarca yapılması gereken cerrahi işlemler olarak tanımlanmaktadırlar. İnsanlar estetik açılardan ya da farklı hastalıkların tedavileri amacı ile bu yönteme başvurabilmektedirler. Bu doğrultuda Botoks uygulamaları farklı birçok sağlık kurumunda uzman personeller tarafından kişiler özelinde planlanarak uygulanan işlemler olmaktadır.

Botoks 2022

Botoks Nedir?

Bu işlem temel olarak kişinin sinir uçlarında birbiri ile iletimleri sağlayan temel etken maddelerin o kısımlar tarafından salınmalarının ortadan kaldırılmasını sağlar. Bu toksin uygulandığı alandaki tüm sinir uçlarına etki ederek o bölgede ki sinir iletimi ve iletişiminin kesilmesini sağlamaktadır.

Botoks uygulamasında kullanılan ana madde olan toksin maddesi tıbbi ortamlar altında ve laboratuar koşullarında ilgili bakterilerden elde edilir. Bu işlem çoğunlukla estetik tıp alanında uygulanmakla beraber farklı hastalıkların tedavileri içinde uzman hekimler tarafından zaman zaman tercih edilebilen bir tedavi yöntemi olabilmektedir. Bu cerrahi işlem genel anlamda insanlar tarafından yüz bölgesinde meydana gelen kırışıkların giderilmesi ve çok daha genç görünümlere sahip olabilmek içinde uygulatılabilmektedir.

Yine özellikle aşırı terleme gibi sağlık sorunlarının tedavilerinde de kullanılan yöntem hastaların tedavileri amacıyla tedavi planlamaları içine alınabilmektedir. Zorlu ve kronik bir rahatsızlık olan migren hastalığının ataklarının azaltılması içinde kimi zaman bu yöntem önleyici bir tedavi şekli olarak uygulanabilmektedir.


Botoks etki bakımından ise lokal yani bölgesel bir etkiye sahip olan bir tıbbi uygulama olarak etkisini gösterebilmektedir. Uygulama sadece iğne ile enjekte edildiği alanda aktif olurken diğer kas ve sinirlere herhangi bir etkisi olmamaktadır. Bu işlem ile yapılan enjeksiyonlar ise sürekli olarak değil belirli bir zaman aralığı için de etkin olmaktadır.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuBotoks Nasıl Uygulanır?

Bütün tıbbi işlemlerde olduğu gibi Botoksunda uzman sağlık personeli tarafından uygulanması son derece önemli ve kişinin sağlığı açısından son derece önemli olabilmektedir. Bu kapsam içinde uygulamalar öncesinde kişinin kontrollerinin yapılması ve beraberinde uygun dozunda kişiye göre belirlenmesi fazlasıyla önem taşıyan başlıklar içinde yer alabilmektedir. Bu tıbbi uygulamanın özünde hem hastalık önleyici hem de hastalık tedavi edici özellikleri de bulunmaktadır.

Botoks uygulamaları belirlenen bölgeye yapılan enjeksiyon işlemleri ile yapılan işlemleri kapsamaktadır. Bu işlemler son derece kısa süreler içinde yapılabilmektedir, ortalama olarak işlem süreleri ise 15-20 dakika gibi zaman aralıklarını kapsayabilmektedir. Müdahale sonrası kişiler yapılan müdahaleler sonrası herhangi bir ağrı ya da benzeri sorunlar yaşamamaktadırlar.

Ayrıca işlem sonrasında hastalar hemen günlük hayatlarına ve sosyal mesailerine de geri dönebilmektedirler. Bu işlemi geçiren kişilerin herhangi bir istirahat ya da bekleme süresi de bulunmamaktadır, fakat işlem yapılan gün bireylerin spor ve yüzme gibi eylemlerden uzak durmaları gerekmektedir. Genel olarak ise gebe olan kadınlar ve bebek emziren kadınlar dışında uygun yaş grubu ve sağlık durumunda olan hemen herkes bu işlemi uzmanlara yaptırabilmektedirler.

Botoks uygulaması genel olarak farklı nedenlere bağlı olarak yapılabilmektedir, bazı nedenler ise şu şekilde sıralanabilirler;

 • Yüz bölgesinde meydana gelen kırışıklıkların tedavisi
 • Yüz bölgesinde şekillendirme işlemleri
 • Vücudun çeşitli bölgelerinde oluşan aşırı terleme sorunlarının tedavisinde
 • Migren hastalığında


Botoks Tedavi Yöntemleri

Bu tedavi yöntemi ile farklı sorunların ortadan kısmi süreler için kaldırılması amaçlanmaktadır. Bu sayede ortadan kaldırılan rahatsızlıklar ya da sorunların kişilerin üzerinde ki olumsuz etkileri de ortadan kalkabilmektedir. Uygulama sadece yapıldığı vücut bölgesini etkilemektedir ve diğer bölgelere herhangi bir etkisi olmamaktadır. Estetik kaygıların ortadan kaldırılması amacı ile de bu yöntem çoğunlukla tercih edilen tıbbi işlemler arasında ilk sıralarda da yer alabilmektedir.

Botoks işlemi tedavi yöntemleri ise uygulama öncesi, uygulama safhası ve uygulama sonrası gibi başlıklar altında ele alınabilmektedir. Uygulama öncesinde öncelikle kişinin hangi amaçla bu yöntemi uygulayacağı ortaya konulmaktadır. Sonrasında ise ortaya çıkarılan amaca göre işlemin yapılacağı bölge ya da bölgeler uzman ya da uzmanlar tarafından tespit edilmektedir.

Estetik amacı ile yapılan tedavilerde ise genel olarak şu sorunların geçici süreler için etkili olarak ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır;

 • Alın bölgesinde meydana gelen alın çizgileri
 • Kaş arasında ortaya çıkan kaş çizgileri
 • Göz çevresinde meydana gelen kazayağı ya da göz kırışıklığı olarak tanımlanan sorunlar
 • İstenilen seviyelerde kalkık olmayan kaşların kaldırılması
 • Dudak üst kısımlarına uygulanan dolgunluk işlemleri
 • Ön ve yan boyun derisi kırışıklık ve sarkmalarında

Botoks uygulaması yapısı gereği sürekli bir etki gösteren bir işlem değildir, yapılan doza göre sınırlı bir süre için etkili olan bir işlem olarak tanımlanabilmektedir. Bu durumda bu tıbbi işlemin belirli zaman aralıklarında tekrar yaptırılması çoğunlukla gerekli olan bir durum olabilmektedir.Botoks Neden Yapılır?

Estetik ve fiziksel görünümle alakalı oluşan sorunların sonlandırılması ve yine kronikleşen bazı sağlık sorunlarının etkilerinin azaltılması bu işlemin yapılma nedenleri arasında sayılabilmektedir. Bu doğrultu içinde özellikle yüz estetiği kapsamında istenmeyen ve kişileri özellikle psikolojik yönden olumsuz etkileyen durumların kısmi süreler içinde ortadan kaldırılması da yine bu işlemlerin uygulanma nedenleri arasında sıralamada yer alabilmektedirler. Ayrıca birçok insan için bir sorun olan terleme gibi rahatsız edici sorunlara da bu uygulama ile çözümler aranabilmektedir.

Botoks temel olarak yüz kasalarının sürekli olarak çalışması ve bu etkilere bağlı olarak meydana gelen çizgiler ve kırışıklıklar gibi sorunlar için kullanılır. Bu kapsamda ayrıca henüz yüz bölgesinde çizgi ya da toplanması olmayan bireylerde de ileriye dönük bu gibi sorunların olmaması içinde bu yöntem uygulanabilmektedir. Yüz ve boyun bölgesinde oluşan çizgi ve benzeri sorunlar öncelikli olarak kişilerin çok daha yaşlı görünmelerine neden olabilmektedir.

Bu uygulama ile müdahale edilen sinir uçları salgı salgılamadıkları için kasları uyaramamaktadırlar ve sonuç olarak da kaslar daha az çalışıp yüz ve boyun bölgesinde kırışık ya da benzeri etkilere neden olamamaktadırlar. İlerleyen zaman da yinelenen işlemlerde bu etkilerin çok daha uzun süreler sürmesine olanak tanıyabilmektedir.

Botoks yine kaş arası ve dudak bölgesi için de çoğunlukla tercih edilip uygulanan bir yöntem olarak ifade edilmektedir. Kişiler istedikleri görünümlere ve yüz hatlarına bu uygulama sayesinde kavuşabildikleri için psikolojik olarak da çok daha olumlu etkilenebilmektedirler. Bu işlemin etkisini göstermesi içinde belirli bir sürenin geçmesi gerektiği genel olarak belirtilmektedir.Botoks Sonrası Neler Yapılmalı?

İnsanların hem yüz bölgeleri estetikleri için hem de farklı rahatsızlıkları için yaptırabilecekleri bu işlem öncesinde ve sonrasında bazı dikkat edilmesi gereken hususlar da bulunmaktadır. Bu işlem hastalar için oldukça zahmetsiz ve kolay bir uygulama olduğu için genel anlamda işlem sonralarında ağrı ya da benzeri durumlar beklenmemektedir.

Botoks uygulaması sonrası dikkat edilmesi gereken bazı noktalar ise şöyle sıralanabilirler;

 • İşlem sonrası sauna ya da hamam gibi yerlere gitmemek gerekir
 • İşlem sonrası ilk gece uyku pozisyonuna dikkat edilmelidir
 • Yüz üstü yatmamaya dikkat edilmelidir
 • 3-4 gün kadar bir süre ile havuza ya da denize girilmemelidir.

Bişektomi, Uçuk, Terleme Tedavisi, Siğil, Siğil Tedavisi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp