Bobrek-Kanseri-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Böbrek Kanseri


Böbrek Kanseri

Böbrek kanseri genel olarak böbrek içinde normal şekilde işlevlerini sürdürmekte olan hücre yapısının bozulması sonucu büyümesi şeklinde ifade edilen durumdur. Ana işlevi bakımından böbreğin genel görevi kandaki mineral denge yapısını sağlaması ve kanı süzme sonrasındaki atık maddeleri idrar üretimi açısından yönlendirmesidir. Oluşan anormal hücre büyümesi sonucunda böbrek kanseri geliştiği bilinmesine rağmen kanseri öne çıkarabilen durumlarda farklı olabilmektedir.

Böbrek Kanseri 2022

Çünkü belirli olarak tek bir nedenden dolayı gelişmemektedir. Bununla birlikte en etkin faktör olarak ifade edilen durumlar arasında sigara kullanımı ve obezite hastalığı bulunmaktadır. İnsan sağlığını bütünlemesine bozabilen bir bağımlılık olarak yıllardır sigara kullanan kişilerde oluşan sonuç kanser olasılığı şeklinde bilinmektedir. Vücudun organlarını, hormon yapısını, bağışıklığı büsbütün bozan sigara kullanımı böbrek kanserinin en etkili risk faktörü sayılmaktadır.

Böbrek kanseri konusunda obezite rahatsızlığının yeri farklı olmasına rağmen vücut kitle indeksini aşmış kişilerde görülen hastalık olarak böbreklerde oluşan rahatsızlıklarda öne çıkmaktadır. Obezite rahatsızlığı genel açıdan vücudu tümüyle etkileyen ve kişiyi yağ kütlesine dönüştürebilen bir durum olarak lanse edilmektedir.


Obezite haricinde böbrek kanserinin oluşumunda öne çıkan rahatsızlıklardan biri de tansiyon hastalığı olarak bilinmektedir. Ayrıca kişinin birinci derece akrabalarında yer alan bir durum söz konusu ise kanser oluşumu gözlenebilecek durumlar arasında yer almaktadır. Böbrek kanserinin genel özelliği sinsi bir şekilde ilerlemesi olarak bilinmektedir. Sessiz bir şekilde ilerlemesinden ötürü kişide oluşabilen semptomlar önemsenmemektedir. Bu yüzden farkındalık oluşturan bir durum gözetilmediği için erken teşhis uygulaması kısmen zor olmaktadır.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuBöbrek Kanseri Nedir?

Böbrek kanseri geç fark edilen bir durum olarak bilinmektedir. Obezite ve sigara kullanımı başta olmak üzere çeşitli nedenler yüzünden oluşan hücre büyümesi böbrek kanserine sebep olmaktadır. Böbreklerin çalışma sistemine yönelik hücre işlevlerinde kayıp yaşanmaya başlaması ile birlikte rahatsızlığın sinsi bir şekilde ilerlediği bilinmektedir.

Kişinin kendi kendine anlayacağı bir durum olmamasından dolayı çeşitli hastalıklar dâhilinde yapılan taramalar ile fark edildiği bilinmektedir. Çünkü böbrek kanseri insanın anlayacağı türde gelişmemektedir. Ayrıca yavaş ilerlediği için oluşan belirtilerin dikkat çekme durumu bulunmamaktadır.

Böbrek kanseri kesin bir şekilde belirtilen bir nedene bağlı oluşan durum olarak ifade edilmemektedir. Fakat bu rahatsızlığa yönelik en önemli iki etken sigara kullanımı ve obezite olunması şeklinde bilinmektedir. Kanser gelişiminde en önemli risk faktörü ve neden olarak belirtilen durumlar kişinin kendi isteğine bağlı bir yaşam tarzını da öne çıkarmaktadır. Bu yüzden yaşam tarzı veya çevresel faktörler şeklinde de değerlendirme yapıldığı bilinmektedir.

Kanser oluşumuna yönelik erken evrede etkin bir belirti vermeyen durumla ilgili söylenebilecek en önemli bulgu düzenli sağlık kontrolü yaptırılması şeklindedir. Çünkü kanserin ilk evresinde durumun anlaşılması oldukça zor olmaktadır. Hatta kişide hiçbir belirti de oluşmamaktadır. Bu yüzden farklı bir hastalığa bağlı yapılan tetkiklerde görülen bir durum olarak değerlendirilmektedir.Böbrek Kanseri Nedenleri

Böbrek kanseri kişinin yaşam tarzı ve yaş ortalaması baz alınarak gözlemlenen bir konudur. Son yıllarda artış gösteren böbrek kanserinin öne çıkmasındaki en önemli nedenler arasında sigara ve obezite konuları öne çıkmaktadır.

Obezite hastalığı yaşayan bir kişi için yağ içerikli gıdaların çok fazla öne çıkma hali böbrek kanserine yönelik önemli bir sorun sayılmaktadır. Ayrıca kandaki mineral yapısı da ayrıştırılamaz hale geldiğinden tıkanıklık durumunu oluşturduğu bilinmektedir. Sigara konusunda ise vücudun bütün organlarına zarar vermesinden dolayı kanser, tümör gelişimlerinde çok önemli payı olduğu bilinmektedir. Hastalığın oluşumunda genel bakımdan rol oynayan nedenler ise şu şekilde sıralanmaktadır.

 • 40 yaş üzeri olunması
 • Obezite rahatsızlığı
 • Sigara kullanımı
 • Uzun süre radyasyona maruz kalınmış olması
 • Yağ bakımından zengin beslenme alışkanlığı bulunması
 • Doğal olmayan ve katkı maddesi içeren gıdaların tüketiminin yapılması
 • Kimyasal kullanımı
 • Çevresel faktörler

Böbrek kanseri oluşumunda üst düzey rol oynayan etken risk faktörleri yukarıda belirtilmiştir. Bahsi geçen durumlar açısından dikkatli olunması önemli rol oynamaktadır. Düzenli beslenme, bol su tüketme, VKİ seviyesinin dengeli olması, paketlenmiş gıda kullanımından uzak durulması veya doğal besinlerle beslenilmesi kanseri önleyebilen durumlardır. Ayrıca sigara kullanımından uzak durulması çok önemli bir adım sayılmaktadır.Böbrek Kanseri Belirtileri

Böbrek kanseri belirtileri genel bakımdan oluşumu başlayan kanseri ilk evrelerinde çok net bir şekilde anlaşılamamaktadır. Fakat zaman içinde ilerleyen böbrek kanserine yönelik oluşan belirtiler şu şekilde sıralanmaktadır.

 • İdrar yapısında kan gözlemlenmeye başlanması
 • Hasta kişinin sırt ve yan bölgelerinde anlam veremediği ağrıların oluşması
 • Karın yapısına elle bakıldığında ve vücudun yan taraflarında ele gelebilen kitle oluşması
 • Sürekli şekilde oluşan karın ağrıları
 • İstemsiz zayıflama ve kilo kaybı oluşması

Böbrek kanseri rahatsızlığına yönelik yukarıda sıralanan belirtiler hastalığı yaşayan her insanın fark edebileceği bir durum değildir. Bu nedenle gözlemlenen iki durumdan biri idrarda kan görmeniz ile şiddetli böbrek ağrısı yaşamanız şeklinde öne çıkmaktadır. Genellikle başka bir hastalık dâhilinde şüpheli durumlara yönelik hastaneye gitmeniz sonrasında yapılan taramalarda çıkan bir sonuç olduğu için sağlığına özen göstermeniz önemli rol oynamaktadır. Özellikle 40 yaşın üzerindeki kişiler bu konuda daha özenli davranmalı ve düzenli sağlık kontrollerini yaptırmalıdır. Bu sayede erken teşhis edilecek bir durum ile erken tedavi başlanmasına yönelik şansları da bulunmaktadır.Böbrek Kanseri Tanı Yöntemleri

Böbrek kanseri tanı yöntemleri doğrultusunda incelenen durumların ilk kanserin oluşması halinde net bir belirti vermemesidir. Farklı bir hastalık halinde hastaneye gelen kişiye yapılan tarama veya tetkikler sonucunda kanser teşhisi konabilmektedir. Fakat aile geçmişinde yer alan kanser hikâyesi varsa ve beraberinde kişide obezite ile birlikte sigara kullanımı da öne çıkmış halde ise böbrek kanserine yönelik şüpheler artmaktadır. Hastanın tıbbi geçmişi hekim tarafından dinlenerek ilerleme kaydedilen bu durum bazı görüntüleme teknikleri ile kesinleştirilmektedir.

Çoğu zaman fark edilmeyen bu durum uzun yıllar ilerleyebilecek evreye geldiğinde geç kalındığı için şüpheler üzerine yoğunlaşan hekimin uygulayacağı tetkikler önemli role sahiptir. Yapılan tetkik sıralamasında ilk BT ve MR çekimleri yapılmaktadır. Ayrıca damar yapısını incelemek açısından sanal anjiografi yapıldığı bilinmektedir. Gerekli görüldüğü vakit biyopsi de yapıldığı bilinmektedir. Fakat hekim tarafından dinlenilen tıbbi geçmişinize yönelik kan ve idrar tahlilleri de istendiği bilinmektedir. Çünkü böbrek kanserindeki öne çıkan ilk belirti idrarda kan gözükmesi olarak bilinmektedir.Böbrek Kanseri Tedavi Yöntemleri

Böbrek kanseri tedavi yöntemleri genellikle kanserin evresine ve tümör yapısının boyutu ve yerine göre yapılmaktadır. Bununla birlikte kişiye uygun olan tedavi yöntemi tercih edildiği bilinmektedir. Birkaç çeşit yöntem ile oluşan tümöre yönelik cerrahi işlem yapıldığı bilinmektedir. Bu yöntemler arsında parsiyel nefrektomi adı verilen sadece sorunlu bölümün çıkartıldığı uygulama gelmektedir. Ayrıca laparoskopik ve robotik şekilde de yapılabilmektedir.

Cerrahi yöntemlerin hastaya uygun olmadığı zaman ablasyon, radyofrekans ve kriyoterapi yöntemi kullanılmaktadır. Bu yöntemlerle de tümörün yok edilmesi mümkün olmaktadır. Cerrahi bakımdan yapılamamasının genel nedeni oluşan tümörün cerrahi yöntemle alınamayacak bölgede bulunmasından kaynaklanmaktadır. Farklı bir risk oluşmaması açısından da kansere yönelik tedavi planı hekim tarafından belirlenmesi gerekmektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu, İdrar Kaçırma ve Mesane Sağlığı, Hpv Aşısı, Frengi, Hematüri

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp