Böbrek-Ağrısına-Hangi-Bölüm-Bakar-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Böbrek Ağrısına Hangi Bölüm Bakar

Böbrek ağrılarının teşhisini yapan bölüm, Üroloji ya da Nefroloji bölümleri olarak bilinmektedir.

Böbrek ağrısına bakan bölüm olarak bilinen bu alanlar, böbrek ağrısının hangi nedenlerle ortaya çıktığına yönelik gerekli tetkikleri sağlamaktadırlar.

Böbrek ağrıları, vücudun işleyişine bağlı olarak farklı nedenlerle ortaya çıkabilmektedir.

Böbrek Ağrısına Hangi Bölüm Bakar? 2022

Bu nedenler bazen böbreklerde oluşan kum, taş ya da idrar yolu enfeksiyonu gibi nedenler olabilmektedir.

Böbrek ağrıları bazen, vücudun farklı bölgelerinde oluşan hastalıkların da habercisi olabilmektedir.

Bu hastalıkların böbrek ağrılarına neden olduklarının anlaşılabilmesi için öncelikle böbrek ve çevresinin incelenmesi gerekmektedir.

Böbrek çevresinde oluşan enfeksiyon durumları, iltihaplar, tümörler gibi faktörler böbrekten başlayarak kasık bölümüne kadar ilerleyen sancılara neden olmaktadırlar.

Bu nedenlerden herhangi birinin teşhis edilmesi halinde tedavi süreçlerine hızlı bir şekilde başlanmaktadır.


Böbrek Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Böbrek ağrısının belirtileri, ağrının neden olduğu duruma göre değişiklik göstermektedir. Bu belirtiler, böbrek ve çevresinden kaynaklanan hastalıklara işaret etmektedir. Belirtilerin iki hafta boyunca kronik bir biçimde görülmesi, bir doktora başvurulmasını zorunlu kılmaktadır. Böbreklerde görülen bu belirtiler aynı zamanda idrar yolu enfeksiyonu gibi nedenlerle de oluşmaktadır. Her iki durumda da böbreklerin kontrol edilmesi gerekmektedir.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  • Sık sık idrara çıkma ihtiyacı
  • İdrardan kötü kokunun gelmesi
  • İdrar renginde koyulaşma, kan gelmesi
  • İdrarın bulanıklaşması
  • İdrar yaparken zorlanma, sancı hissetme
  • Kasık bölgesini kapsayan, bel ve sırta da vuran ağrılar
  • Mide bulantısı
  • Böbrek bölgesinde kramp oluşumu
  • Halsizlik
  • Kusma
  • Yüksek ateş

  Böbrek kontrolleri çoğunlukla idrar tahlilleri üzerinden yapılmaktadır. İdrarda görülen bozulmalar ve değişimler, hastalıkların neler olabileceğini göstermektedir. Bu sebeple böbrek ve çevresi için en iyi teşhisin idrar tahlili üzerinden yapıldığı söylenmektedir.  Böbrek Ağrıları Neden Olur?

  Böbrek ağrılarının nedenleri, böbrek ve çevresinde oluşan enfeksiyon durumları ya da yabancı bir virüs olarak bilinmektedir. Böbrek ağrıları şu nedenlerle ortaya çıkabilmektedir:

  • Böbreklerde taş ya da kum olması ve vücuttan atılamaması
  • Böbrek ve çevresinde iltihaplanma oluşması
  • Böbreklerde büyüme meydana gelmesi
  • Böbreklerde bulunan üreterlerin genişlemesi
  • Genetik böbrek hastalıkları
  • Böbrek ve çevresinde enfeksiyon oluşması
  • Kist oluşumları
  • Regl dönemi sancıları
  • Üşüme sonucu böbreklerde ağrı oluşması
  • Kaza ve afet gibi durumlarda böbreklerin darbe alması
  • Böbreklerin küçülmesi
  • Böbreklere giden damarlardaki akışın tıkanması
  • Sinir sıkışması ya da bel fıtığı

  Böbrek ağrılarını ortaya çıkaran hastalıklar ya da gerekçeler olarak sayılmaktadır. Bu gerekçelerin dışında böbrek ve çevresinde tümör oluşumu da böbrek ağrılarına neden olabilmektedir.

  Böbrek Ağrısına Hangi Bölüm Bakar sorusunun cevabı karşımıza üroloji olarak daha sık çıkmaktadır. Böbrek ağrısının kronikleşmesi beklenmeden, böbrek ağrısına bakan bölüm doktorlarından birisine giderek gerekli tetkiklerin yapılması istenmelidir. Eğer bir hastalık nedeni ile oluşan böbrek ağrıları mevcutsa hızlı bir şekilde tedavi süreci başlatılmaktadır.

  Bazı durumlarda farklı hastalıkların tedavisi için kullanılan ilaçlar da böbreklerde ağrı oluşmasına neden olabilmektedir. Bu sebeple, böbrek ağrısının yaşanmasının ardından kullanılan ilaçların yan etkilerinin mutlaka okunması gerektiği önerilmektedir.  Böbreklerin Görevleri Nelerdir?

  Böbreklerin görevleri, vücuttaki pek çok dengeyi sağlayıcı unsurlar olarak bilinmektedir. Her iki böbreğin de çalışması ile vücuttaki şu etkileri bulunmaktadır:

  Kanda bulunan zararlı olduğu düşünülen yabancı maddelerin filtrelenmesini ve vücut akışına katılmasının engellenmesini sağlamak,
  Renin enziminin salgılanması ile kan basıncının istenen seviyede olmasını sağlamak,
  Vücuttaki asit, baz, tuz dengelerinin vücudun sağlıklı olacağı seviyede tutulmasını sağlamak,
  Kan yapıcı hormonlar salgılanarak vücuttaki kan dengesinin sağlanmasına yardımcı olmak,

  Bu etkileri ile böbreklerin görevleri özellikle kan akışı ve kan basıncı gibi konularda destek olur niteliktedir. Bu görevler, tek böbrekle de sürdürülebilmektedir fakat bu gibi durumlarda vücut çabuk yorulmakta ve halsiz düşmektedir.

  Böbrek sağlığının korunması için yalnızca böbreğe ilişkin değil şeker ve tansiyona ilişkin de tedavi süreçleri zorunlu kılınmaktadır. Çünkü böbreklerin görevlerini yerine getirmemeleri vücuttaki kan basıncını etkilemekte, bu nedenle farklı hastalıkların oluşmasına neden olabilmektedir.  Üroloji ve Nefroloji Bölümlerinin Farkları Nelerdir?

  Üroloji ve Nefroloji bölümlerinin farkları, her ikisi de böbrek ve çevresi ile ilgilenmesine rağmen farklı uzmanlıklar içermelerinden kaynaklanmaktadır. Bilinen bazı farklılıkları şu şekilde sıralanmaktadır:

  Üroloji bölümü daha çok idrar, mesane, prostat gibi konular üzerinde uzmanlık yaparken; Nefroloji, böbrek yetmezliği gibi böbrek konularında uzmanlık yapmaktadır.
  Üroloji bölümü erkek kısırlığı, prostat, penis eğriliği gibi konularla da ilgilendiği için çoğunlukla erkek hastalara yönelik tedavi süreçlerini kapsarken; Nefroloji bölümü, doğrudan böbrek ile ilgili hastalıklar üzerinden çalışmaktadır.
  Böbrek taşı ile ilgili ise her iki bölüm de hizmet vermektedir. Doktor tercihine bağlı olarak seçim yapılabilmektedir.

  Bu farklılıklardan yola çıkarak, böbrek yetmezliği veya diyaliz gibi konuların çoğunlukla Nefroloji alanı içerisine girdiği görülmektedir. Bunun yanı sıra idrar kaçırma, idrar yolu enfeksiyonu gibi durumlarda ise Üroloji bölümü daha kapsayıcı hizmetler vermektedir.  Böbrek Hastalıkları Muayenesi için Nasıl Randevu Alınır?

  Böbrek hastalıkları için randevu alma, öncelikle belirtilere göre bölüm seçilmesini gerektirmektedir. Yalnızca rutin tahlillerin yapılmasının istenmesi halinde Dahiliye bölümünden de randevu alınabilmektedir.

  Böbrek hastalıkları ile ilgili ciddi belirtilerin görülmesi halinde Nefroloji ve Üroloji bölümlerinden birisi tercih edilerek randevu alınması mümkündür. Randevu almak için 2 yol izlenmektedir:

  Birinci yol olarak, MHRS sistemi üzerinden kayıt oluşturduktan sonra doktor tercihini yaparak, istenilen gün ve saate randevu almaktır.
  İkinci yol ise, 182 numaralı hattın aranarak randevu alınmasıdır. Bu hat üzerinden randevu alırken hastanın kendisi ya da birinci dereceden yakını olunması gerekmektedir. T.C kimlik numarası ile gerekli randevu süreçleri yürütülebilmektedir.

  Randevu işlemleri yapılırken, doktor ve hastane tercihleri de hasta yakını tarafından yapılabilmektedir. Fakat her doktora istenen zaman diliminde randevu bulunamadığı için en erken randevunun tercih edilmesi önerilmektedir.

  Böbrek ile ilgili küçük belirtiler görülmesi durumunda, hangi bölüme gidileceği bilinmediğinde Dahiliye, Nefroloji, Üroloji bölümlerinden birisine gidilerek gerekli yönlendirmeyi doktorun yapması beklenebilmektedir.

  Özel hastanelerin randevu süreçleri ise devlet hastanelerinden farklı olmaktadır. Doğrudan hastanenin kendi hattının aranması ile randevu alınması, ya da randevu değişikliği yapılması mümkün olmaktadır.  Böbrek Hastalıkları Tanı Süreçleri

  Böbrek hastalıklarının tanısının konulması, günümüzde üç test ile yapılmaktadır.

  Bu üç test, böbrek belirtilerinin üzerinden hastalıkların tespit edilmesini sağlamaktadır:

  • Serum Keratinin
  • Hesaplanmış Gromerular Filtrasyon Hızı
  • İdrar Albumin

  Bu üç test, doktor tarafından görülen belirtiler sonucunda yapılmaktadır. Özellikle aşırı kilo durumu bulanan, ailesinde böbrek hastalığı olan, şeker hastası olduğu bilinen hastaların böbrek testleri belirtilerin görülmesi beklenmeden yapılmaktadır.

  Böbrek Ağrısına Hangi Bölüm Bakar? Üroloji bölümünde bu üç test kullanılabilmektedir. Böbrek hastalıkları aynı zamanda şeker ve tansiyon gibi hastalıklarla da birlikte görüldüğü için, böbrek hastalıklarının tanı süreçlerinde diğer kronik hastalıklar hakkında bilgi vermek oldukça önemli olmaktadır.

  Böbrek ağrısına bakan bölümler, herhangi bir belirti olmaksızın rutin olarak böbrek kontrolleri yapmaktadırlar. Böbrek sağlığının tanısında ve tedavi süreçlerinde erken teşhis önemli olduğu için bu testlerin yapılmasında sakınca görülmemektedir.
  Böbrek hastalıklarının aile hikayesi ile geçmesi de olası durumlar arasında yer almaktadır. Aile içerisinde böbrek hastalığı olan kişilerin bulunması, ailenin diğer üyelerini de risk grubu içerisine almaktadır. Bu sebeple, genetik faktörler göz önünde bulundurularak böbrek ağrılarına yönelik testlerin kısa sürede yaptırılması gerekmektedir.

  Prostat Hangi Bölüm Bakar, Erken Boşalma, Diz Protezi Ameliyatı, Meme Küçültme

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp