Bobrek-Agrisi-Dora-Hospital-1200x679.jpg

En Son Eklenenler


Böbrek Ağrısı 2022

Plastik ve Estetik Cerrahi


Böbrek Ağrısı


Böbrek Ağrısı

Böbrek ağrısı genel bakımdan böbrekte oluşan rahatsızlık sonucu ortaya çıkan komplikasyon olarak değerlendirilip tıbbi bir sağlık sorunu olarak bilinmektedir.

Çeşitli nedenlerden dolayı böbreklerde oluşan birtakım sorunlardan dolayı böbrek ağrıları oluştuğu bilinmektedir. Genellikle karın ağrısı veya sırtın yan tarafında oluşan ağrı şeklinde nitelendirilen bu durum böbrek yapısında oluşan bir sorun olarak bilinmektedir.

Böbrek Ağrısı 2022

Karın ve sırt kısmında oluşan ağrılar her daim böbrek konusuna yönelik oluşmamaktadır. Bu nedenle her ağrı sebebi olarak böbrek ağrısı öne çıkmamaktadır. Kişide oluşan belirtilerin önemli rol oynaması halinde böbrek ağrıları böbrek rahatsızlığı şeklinde değerlendirilmektedir. Bununla birlikte kişinin yaşadığı ağrı şekli ve ağrının oluştuğu bölge önemli bir varsayım şeklinde değerlendirilmektedir. Bu yüzden oluşan ağrı çeşidine yönelik hekime gösterilmesinde önemli bir pay bulunduğu düşünülmektedir.

Böbrek ağrısı kişide meydana gelen bazı durumlar eşliğinde öne çıkmaktadır. Ayrıca kişinin yaşadığı ağrı şekli bazı benzetmeler şeklinde belirtilen durumda ise mutlaka en kısa süre içinde gösterilmesi gereken bir durum olmaktadır. Çünkü dayanılmaz bir sancı oluşturduğu bilinmekte ve bu sancı ile birlikte ciddi sağlık sorunlarının yaşandığı bilinmektedir.


Erken teşhis ile birlikte önemli derece de tedavi imkânı bulunan durumlar hastalık bakımından çok önemli bir yere sahiptir. Çünkü geç kalınmış durumlar beraberinde kişinin böbreklerinde oluşan rahatsızlık yaşam kaybına veya böbrek kaybına da sebep olabilmektedir. Ayrıca böbrek yetmezliği ve rahatsızlıklarının yaşanması halinde böbrek nakli de gerekli görülen durumlar arasındadır.


Böbrek Ağrısı Nedir?

Böbrek ağrısı genellikle sırt ağrısına benzeyecek şekilde nitelendirilen ve böbrek rahatsızlıkları nedeniyle oluştuğu bilinen tıbbi bir durum olarak bilinmektedir. Karın kısmının arka tarafında yer alan böbreklerin oluşturduğu ağrı hali kimi zaman batma hissi oluşturabileceği gibi kimi zamanda dayanılmaz bir ağrı hali oluşturabilmektedir.

Böbrek yapısına yönelik oluşan sorun beraberinde başlayan bu ağrı böbrekten kaynaklı ise çok net ve belirgin şekilde hissettirmeye başlamaktadır. Fakat durağan ve sürekli olmayan fakat böbrek ağrısı şeklinde hissedilen her ağrı çeşidi böbrek rahatsızlığından kaynaklanmamaktadır. Bu yüzden doğru tanı konulması ve teşhisle birlikte tedavi edilebilmesi açısından en erken süre içinde hekime başvurulması gerekmektedir. Aksi halde geç kalınmış bir tedavi nedeniyle ciddi sağlık sorunları oluşabilmektedir.

Böbrek ağrısı genel bakımdan birçok nedene bağlı olarak gelişebilmektedir. başlıca nedeni dehidrasyon olarak bilinen sorunun aynı zamanda enfeksiyon, kist ve taş yönüyle de oluştuğu bilinmektedir. Bununla birlikte pek çok nedenin öne çıkmasını sağlayan bu durum böbrek rahatsızlığı şeklinde değerlendirilmektedir. Uzun bir süreye yayılan ağrı hali dayanılmayacak seviyeye yükseldiği vakit yaşanan ağrı çeşidine göre en üst seviyedeki tahmin böbrek rahatsızlıklarıdır.

Benzer ağrıların kişide oluşması böbrek sorununu yansıtmamasına rağmen böbrek rahatsızlığı ile ilgili bir düşünce oluşturabilmektedir. Bu nedenle kişide meydana gelen ağrının bölgesi çok önemli yer tutmaktadır. Hastanın bilinçli bir şekilde ağrıyan bölgeyi ifade etmesi böbrek rahatsızlığına yönelik şüpheyi arttıran bir durum olarak değerlendirilmektedir.Böbrek Ağrısı Nedenleri

Böbrek ağrısı birçok nedene bağlı olarak gelişebilen bir durum olarak bilinmektedir. Tek bir nedene bağlı olmayan bu sorunla ilgili başlıca durum dehidrasyon olarak bilinmektedir. Aynı zamanda böbrek taşı ve böbrekte oluşan kist nedeniyle de oluştuğu bilinen durumlar arasındadır. Böbreklerde oluşan ağrı durumuna yönelik oluşabilen durumlar ve nedenler ise şu şekilde sıralanmaktadır.

  • Dehidrasyon: Kişinin yeterli seviyede su içmemesi halinde tıkanıklık yaşaması durumu olarak bilinmektedir. Aynı zamanda bu durumun belirtisi olarak vücudun aşırı seviyede ısınması da öne çıkmaktadır.
  • Böbrek Enfeksiyonu: Böbrek enfeksiyonu kişinin yaşamakta olduğu idrar yolu enfeksiyonu ile ilgilidir. Çünkü idrar yoluyla bulaşan bakteriler nedeniyle oluştuğu bilinmektedir.
  • Böbrek Taşları: Böbrek içinde biriken tuz ve minerallerin tortu haline dönüşmesi sonucu böbrek taşları oluştuğu bilinmektedir. Şiddetli ağrı yapan bu durum böbrekten mesane yoluna yansımaya başladığında açığa çıkmaktadır.
  • Böbrek Kistleri: Böbrek yapısı içinde yer alan iyi huylu ve kanser içermeyen kitlelerin oluşumu olarak bilinmektedir. Yapılacak tedavi ile birlikte oluşan soruna yönelik çözüm bulunmaktadır. Bu kistler tek böbrekte veya aynı anda iki böbrekte de oluşabilmektedir.
  • Polikistik Böbrek Hastalığı: PKD ismi verilen polikistik böbrek hastalığı genetik yollarla oluşan bir sağlık sorunudur. Ayrıca bu sorun nedeniyle böbrek yetmezliği de oluştuğu bilinmektedir.
  • Glomerülonefrit: Akut ve kronik şeklinde ikiye ayrılan bu rahatsızlık böbrek yapısında oluşan iltihap olarak bilinmektedir. Çeşitli semptomlar oluşturan bu durum idrarda kan görülmesi, şişkinlik hali ve yüksek tansiyona neden olduğu bilinmektedir.
  • Hidronefroz: Hidronefroz durumu böbrek yapısında idrar birikmesi veya böbrek şişmesi şeklinde bilinmektedir. Böbrek taşı nedeniyle oluşan bir enfeksiyon sebebiyle oluştuğu bilinmektedir.
  • Aterosklerotik Renal Arter Stenozu: Yağ birikintisinin böbrek yapısına yönelik sorun oluşturması beraberinde kan damarlarının tıkanması nedeniyle oluşan durumdur. Tedavi edilmediğinde böbrekte, kalpte ve beyinde ciddi hasarlar oluşturduğu bilinmektedir.
  • Böbrek Kanseri: Böbrek yapısında yer alan tümör yapısı kötüleştikçe ve evresini ilerlettikçe ağrı ve benzeri belirtiler ile öne çıkabilmektedir.
  • Böbrek Hasarı: Çeşitli aktiviteler nedeniyle oluştuğu bilinen böbrek hasarları özellikle futbol oynayan kişilerde veya at biniciliği yapan kişilerde oluştuğu bilinmektedir. Yapılan aktiviteler eşliğinde böbrek hasarı meydana gelerek farklı bir rahatsızlığa ve ağrıya sebep olduğu bilinmektedir.

Böbrek ağrısı konusunda yukarıda belirlenen nedenler oluşan ağrıya yönelik semptomlarını da öne çıkarmaktadır. Bu yüzden ciddiye alınması gereken sağlık sorunu şeklinde düşünülmesi gerekmektedir.Böbrek Ağrısı Belirtileri

Böbrek ağrısı belirtileri genellikle karın kısmının arka tarafında başlayan ağrı şeklinde ifade edilmektedir. Ani ve şiddetli olarak başladığı bilinen bu ağrının özellikle böbrek ve çevresinde oluşturduğu acı şeklindeki ağrı hali genel belirtisi sayılmaktadır.
Bununla birlikte böbrek ağrısına yönelik öne çıkan belirtiler arasında köpüklü ve ağrılı idrar çıkarma, idrarda kan gözükmesi, bulanık idrar yapısı ve kişide meydana gelen kusma ile yüksek ateş oluşturduğu bilinmektedir.Böbrek Ağrısı Tanı Yöntemleri

Böbrek ağrısı tanı yöntemleri öncesinde kişide oluşan ağrı çeşidi ve hangi bölgeni ağrıdığı önemli rol oynamaktadır. Genellikle dayanılmaz bir ağrı eşliğinde hekime gelen hastalarda oluşan semptomlar benzer olmakla birlikte oluşan ağrıya yönelik tam teşhis konması için bazı tetkikler yapılmaktadır.

Başlıca tetkik sıralamasında idrar testi, kan testi, BT ve ultrason çekimi yapıldığı bilinmektedir. Hastanın tıbbi geçmişi de incelenmesi beraberinde duruma yönelik ekstra tetkiklerde istendiği bilinmektedir. Ayrıca lökosit ve akyuvar hücre sayısına da bakılması tanı konulması açısından önemli bir varsayım olarak değerlendirilmektedir.Böbrek Ağrısı Tedavi Yöntemleri

Böbrek ağrısı tedavi yöntemleri kişinin yaşadığı ağrı türüne yönelik çeşitli tetkikler eşliğinde uygulanmaktadır. Ayrıca filtreleme görevi görmesi ve kan dolaşımını sağlaması bakımından bol su tüketilmesine özen gösterilmesi tedavilerin önemli bir parçası sayılmaktadır.

Böbrek ağrısı kişide oluşturduğu semptomlar eşliğinde incelenmesi ve beraberinde en uygun tedavi şekli ile ilerlemesi gereken bir durum olarak bilinmektedir. Ciddi sağlık sorunları oluşturabilen bu ağrıların asıl sebebine göre tedavi planlanması önemli yer tutmaktadır. Ayrıca erken teşhis ile oluşan soruna yönelik davranış sergilenmesi tedavinin hızlı ve olumlu sonuç vermesi açısından önem taşımaktadır.

Varikosel, Üretra Darlığı, Testis Kanseri, Sertleşme Bozukluğu, Renal Arter Stenozu

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp