Bisektomi-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Bişektomi


Bişektomi

Bişektomi ya da bilinen diğer bir ismiyle yanak ameliyatı genel olarak estetik operasyonlardan bir tanesi olarak tanımlanmaktadır.

Hem kadınların hem de erkeklerin tercih edebildiği estetik cerrahisi seçeneklerden biri olan bu uygulamada genel olarak kişilerin yüz bölgelerine ve yanak çevrelerine işlemler yapılmaktadır.

Bişektomi 2023

Bu yapılan işlemlerle kişilerin çok daha sağlıklı ve genç görünümler kazanması da sağlanabilmektedir. İnsanların birçoğu ise bu tür estetik operasyon ve işlemleri çok daha iyi görünmek ve kendilerini daha mutlu hissetmek adına da yaptırabilmektedirler. Bu kapsam da bu tür estetik uygulamaların fiziksel etkilerinin dışında kişilerin üzerinde psikolojik olarak da fazlasıyla olumlu etkileri olabilmektedir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuGenel Tanıtım

Bişektomi ameliyatı ile kişilerin yüz hatları ve görünüşleri ise temel olarak çok daha iyi ve etkileyici şekillere getirilebilmektedir. Bu nokta da bu operasyonlar ile özellikle yanak bölgesine yapılan işlemlerin ardından kişilerin elmacık kemik bölgeleri de çok daha fazla ön plana çıkabilmektedir. Bu da temel görünüş ve yüz hatları bakımından oldukça iyi sonuçlar meydana getirebilmektedir.

Genel olarak estetik operasyonlar için de sıklıkla tercih edilen bu işlem ise farklı şartları taşıyan ve uygun yaşta olan hemen her bireye uygulanabilme özellikleri de taşımaktadır. Bu açılardan da genel anlamda insanların sıklıkla tercih edebildikleri operasyonlar arasında da gösterilmektedir. Bununla birlikte kişiler farklı nedenlere bağlı olarak da bu estetik cerrahi müdahale seçeneğini tercih edebilmektedirler.

Bişektomi olarak isimlendirilen yüz ve yanak ameliyatları ise yine belirli şartları ve unsurları taşıyan kişilere yapılabilmektedir. Bu noktada bu operasyonun sınırları ise genel olarak kişilerin fiziksel durumları, yaşları, kiloları gibi faktörler tarafından çizilebilmektedir.

Bu kapsam da bu operasyonu kendilerine yaptırmak isteyen erkek ya da kadın bireylerin şu şartları taşımaları genel olarak istenmektedir;

 • Normal olarak belirlenen kilo sınırları içinde olmak
 • Yüz yapısının genel olarak yuvarlak bir yapıya sahip olması
 • Yasal yaş sınırı olan 18 yaşından büyük olmak
 • Aşırı ve çok fazla kilolu olmamak
 • 45 yaşının altında olmak
 • Genel olarak sağlıklı olmak

Bişektomi operasyonları için gerekli olan bu unsurları taşıyan ve bu işlemi yaptırmak isteyen her kişi uzmanlara başvurup kendileri ile ilgili en ideal sonuçları alabilmek için uygulamaları başlatabilmektedirler. Bu operasyon ile hedeflenen ana amaçlardan bir tanesi ise yüz hattının çok daha ince ve düz bir forma kavuşturulması amacı olmaktadır. Yine gerekli şartları taşıyan kişilerin genel durumları da uzman hekimler tarafından operasyona uygunluk bakımından değerlendirmeye alınabilmektedir.
Ayrıca yapılan ameliyat sonrası hastalar için yatarak veya hastanede kalarak bir tedavi planlaması da yapılmamaktadır. Bu nedenle işlem bittikten sonra kişiler operasyon günü sağlık kuruluşundan ayrılabilmektedirler. Bu durumda kişilerin işlem sonrasında normal hayatlarına dönme sürelerini son derece kısaltan bir etken olarak gösterilmektedir.Bişektomi Nasıl yapılır?

Bişektomi hastalara ayakta ve yatırılmadan yapılan bir ameliyat olarak ifade edilmektedir. Bu estetik cerrahi operasyonunda kişiler genel olarak lokal anestezi kullanılarak işlem altına alınabilmektedirler. Bu durumda operasyonun olumsuz etkiler bakımından olası durumlarını aza indirebilmektedir. Yanak ameliyatı olarak da tanımlanan bu işlem öncesinde ve sonrasında ise yapılması genel anlamda önemli olan bazı hususlarda bulunmaktadır.

Bu noktalar her cerrahi operasyonda yaşanabilecek olan ameliyat risklerini en alt seviyelere çekmek için yapılmaktadır. Bu sayede hastalar bakımından farklı sorun ve komplikasyonlarla karşı karşıya kalma risklerini de oldukça alt seviyelere indirilmiş olmaktadır. Amaçlanan estetik görünüme kavuşabilen bireyler aynı zamanda çok kısa süreler içinde de yapılan cerrahi müdahalenin etkilerini üzerlerinden atabilmektedirler.

Bişektomi operasyonu yanaklara yapılan bir işlem olduğu için etki alanları içine ağız içi bölgesi ve kısımları da girmektedir. Bu nedenle bu operasyon öncesinde son derece önemli olan bir konu ise yeterince ve etkili bir şekilde ağız içi hijyeninin sağlanması olmaktadır. Yapılan bu temizlik ise genel olarak işlem sırasında ve sonrasında oluşabilecek farklı enfeksiyonların oluşmalarını engelleme konusunda son derece önemli bir konu başlığı olmaktadır.

Bu işlem ise temel olarak ağız içinde yanakların iç kısımlarına uygulanan işlemler olarak yapılmaktadır. Uzman cerrahlar bu bölgeye keserek müdahale ederler ve devamında gerekli işlemleri yapmakta ve işlem sonrasında ise bölgeyi kapatmaktadırlar. İşlemler sırasında ise hastalar genel olarak uyutulmamaktadırlar sadece işlem yapılan bölgeye anestezi uygulaması yapılmaktadır.Bişektomi Ameliyatı

Bişektomi ameliyatları sırasında asıl hedeflenen işlemler ise yanakların iç kısımlarında yer alan ve görünümü etkileyen yağ dokularına yönelik olarak yapılmaktadır. Bu aşamada açılan yanak içlerinde yer alan bu yağ yapıları o bölgeden cerrahlar tarafından uygun yöntemlerle alınmaktadır. Bu yapılan işlem vakalarda kişinin her iki yanak içi bölgesine de aynı şekilde ve yöntemlerle uygulanmaktadır.

Dikiş yöntemiyle kapatılan operasyon bölgeleri farklı destek unsurları ile de desteklenebilmektedir. Devamında ise operasyon sonuçlanmakta ve hasta bir süre sonra ise sağlık kurumundan taburcu edilebilmektedir. Genel olarak bu yanak içi ameliyatları ise normal koşul ve durumlar altında ortalama yarım saat ile bir saat arasında sürebilmektedir.

Bişektomi operasyonu sonrasında ise hastaların dikkat etmeleri gereken farklı unsur ve noktalarda bulunmaktadır. Bu unsurlar hem hastaların iyileşme süreçlerini hem de olası yaşanacak olumsuz durumların önlenmesi açısından son derece önem taşıyabilmektedir. Bu sayede başarılı geçen ameliyatlar sonrasında iyileşme süreleri de hızlı ve sağlıklı olarak atlatılabilmektedir. Aksi durumlarda ise hastaların iyileşme süreleri çok daha uzun zamanlar alabilirken aynı zamanda farklı türden komplikasyonlarda görülebilmektedir.

Bu açıdan hastaların operasyon öncesinde ve ameliyat sonrası şu noktalara dikkat etmeleri önem taşıyabilmektedir;

 • Operasyon sonrası ilk üç dört gün önerilen besinlerin tüketilmesi
 • Ameliyat sonrasında güneş ışınlarına direk olarak maruz kalınmaması
 • Ameliyat öncesi alkol ve sigara kullanılmaması
 • Operasyon öncesi özellikle kanın sulanmasını sağlayan ilaçların alınmaması


Bişektomi Risk Faktörleri

Bişektomi işlemi de temel olarak bir cerrahi işlem yani ameliyat olduğu için her ameliyat sonrası meydana gelebilecek riskleri taşıyabilmektedir. Bu noktada ise operasyon süreci, operasyonu yapan uzman, kişinin genel durumu ve ameliyat sonrası durumlar bu faktörlerde belirleyici olabilmektedir. Bu nedenle hastaların olabilecek zararlar ve riskleri de bilmeleri oldukça önem taşıyan bir konu olarak görülmektedir.

Risk faktörleri ise genel olarak uygulanacak tedbirler ve alınacak önlemlerle en az seviyelere de çekilebilmektedir. Yine hekimin uzmanlık ve yetkinlik dereceleri de bu risklerin oluşup oluşmaması ile yakından ilgili olabilmektedir. İşinde uzman olan ve tecrübeli bir hekim ile yapılan operasyon çok daha az risk ve sorun faktörünü de üzerinde taşıyabilmektedir.

Bişektomi ameliyatları sonrasında iyileşme süreleri de oluşabilen etkilerde genel anlamda kişilerden kişilere göre de farklılık gösterebilmektedir. Bu noktada farklı kişilerde farklı iyileşme süreleri görülebilmektedir.

Bunun dışında bu ameliyat sonrasında oluşabilecek bazı sorunlar ya da riskler ise şu şekilde sıralanabilirler;

 • Operasyon bölgesinde gelişebilen enfeksiyonlar
 • Yaraların iyileşmesinin süresinin uzaması
 • Yüz bölgesinde meydana gelebilen şişmeler
 • Bazı durumlarda yüz felçleri yaşanması
 • Kanama sorunları
 • Anestezi kaynaklı oluşabilen sorunlar
 • Yüz ve yanak bölgesinde bazı durumlarda uyuşmalar yaşanması
 • Sürekli devam edebilen şiddetli ağrılar
 • Yüz hatlarının istenmeyen şekiller alabilmesi

Uçuk, Terleme Tedavisi, Siğil, Siğil Tedavisi, Saçkıran Tedavisi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp