Bilateral-Torasik-Outlet-Sendromu-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Bilateral Torasik Outlet Sendromu

Torasik outlet sendromu ya da ülkemizde bilinen adı ile Torasik çıkış sendromu; göğsün üst kısmında bulunan damarların, baskı görerek kol ve omuzları etkilemesidir. Torasik outlet köprücük kemiği ile ilk kaburga arasındaki boşluktur. Torasik çıkış sendromu; kaza, hamilelik durumlarında görülebilir.

Bilateral Torasik Outlet Sendromu 2022


Diğer bir görülme olasılığı da özellikle kol ve omuz gücünün ağır bastığı sporlar olan tenis, voleybol ve yüzme sporları ile uğraşılmasıdır. Kadın ve erkeklerde de görülebilen bu sendrom, vakaların sayısına göre incelendiğinde kadınlarda daha çok görülmektedir.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Bilateral Torasik Outlet Sendromu Nedenleri Nelerdir?

  Torasik çıkış sendromu nedenleri anatomik olarak köprücük kemiği ile birinci kaburga arasındaki damarların sıkışma sonucu oluşmaktadır. Anatomik olarak torasik outlet sendromu oluşma nedenleri:

  Sırt yaralanması,

  Duruş bozuklukları,

  Boyun ve köprücük kemiği travmaları,

  Uyku bozuklukları,

  Meslek gereği masa başı işler,

  Voleybol, tenis, yüzme,golf gibi sporların uzun süre yapılması gibi nedenler bu sendroma neden olabilir.

  Özellikle profesyonel olarak bu sporlar ile uğraşan kadınlarda, bu sendrom daha fazla görülmektedir.  Torasik Outlet Sendromu Belirtileri Nelerdir?

  Torasik outlet sendromu belirtileri üst maddede belirtilen durumlarda ortaya çıkmaktadır. Bu sendromu teşhis etmedeki öncül belirti; el, kol, omuz ve parmaklarda uyuşma ve karıncalanmadır. Tanı koymaya yardımcı olacak diğer belirtiler:

  Boyun ağrısı,

  His kaybı,

  Siyanoz,

  Kol ağrısı,

  Hareket kısıtlığı,

  El ve kollarda kavrama zorluğu diğer belirtilerdir.

  Siyanoz; cildin mavimsi renge dönme durumudur. Cilt, mavi renk almaya başlıyorsa tanı için doktora gidilmelidir.  Torasik Outlet Sendromunun Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

  Torasik outlet sendromu tedavisi için bütün hastalıklar gibi erken teşhis çok önemlidir. Erken teşhis sayesinde hastalık ilerlemeden bu sendromun tedavisi için en etkili yol olan fizik tedaviye başlanır.
  Erken teşhis edilen durumlarda hastalara; kilo verme, düzenli ve sağlıklı beslenme, spor gibi uygulamalar verilerek hastalık tedavi edilmektedir.

  Torasik outlet sendromu ilerleyen kişilerde sinir hasarının daha fazla gelişmemesi ve kemik hasarının artmaması için uzman doktorlar tarafından cerrahi müdahale uygulanmaktadır.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp