Beyin Ve Sinir Cerrahisi


Beyin ve sinir cerrahisi genel anlamda sinir sistemi bozukluklarına mekanik müdahaleler yapan bölümün adıdır. Nörocerrahi ve periferik bozuklukları tedavi etmektedir.

Beyin Ve Sinir Cerrahisi nedir?

Sinir sistemi konusunda ve diğer Nörocerrahi konularında uzmanlık yapmış olan hekimlerin tıp alanındaki isimleri ise Nörocerrahi olarak geçmektedir. Beynin, sinir merkezinde oluşan hasar ve bozuklukları tedavi eden bu bölüm tüm hastalıklarda olduğu gibi önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle dikkate alınması gereken konuların başında geldiği bilinmektedir. Birçok araştırma hastanesi ve özel hastanelerde bulunan beyin ve sinir cerrahisi bölümü geçmiş ve gelecekte birçok hastanın sinir sistemi bozukluklarında tedavi gördüğü ve göreceği yer olarak öne çıkmıştır. Beyin ve sinir hastalıklarının insan üzerinde yarattığı olumsuz birçok durum bulunur. Özellikle belirli hastalıklara bağlı ilaç kullanımı, yoğun stres altında kalma hali ve zararlı bağımlılıkların tümü beynin sinir hücrelerine zarar vermesinden dolayı tümör oluşumlarına sebebiyet vermektedir.

Beyin ve Sinir Sistemi Merkezi

Beyin ve sinir hastalıkları genel anlamda beyin dokularına ve hücrelerine baskı oluşturmaya başlamış olan tümörler eşliğinde fark edilmektedir. Bel fıtığı ya da boyun fıtığı gibi yaşanan hasarların etkisi artmaya başladıkça beyin kanamalarına vesile olan anevrizma ağrıları da baş göstermeye başlamaktadır. Özellikle şiddeti geçmeyen ve her geçen süre zarfında ağrı yönünden artış gösteren baş ağrıları, beyin ve sinir sistemi cerrahisi bölümünde yer alan hekimlerin uzmanlık alanıdır. Beyin içinde yer alan baloncukların belli bir seviyeden sonra şişmeye başlaması ve beyin damarlarında tıkanıklıklar oluşturması ile başlayan bu durum erken teşhis ve doğru tedavi ile giderilmektedir. Özellikle yeni doğan bebeklerde sinir sisteminin gelişmesi zaman diliminde oluşan hasar erken fark edilemediği durumlarda epilepsi vakaları çok sık şekilde görülmektedir. İlerleyen yaşlarda oluşan beyin damarlarının tıkanıklığı nedeniyle beyin kanamaları başta olmak üzere Parkinson hastalıkları da baş göstermektedir.Beyin ve Sinir Cerrahisi


No more posts

Beyin ve Sinir Sisteminin Yarattığı Hastalık Türleri

Her geçen gün stresli hayat döngüsünde çok çeşitli sorunlar yaşayan insanların farklı hastalıklar nedeniyle ilaç kullanımında artışa gitmesi ve bu kullanımın beyni etkileyen sinir hastalıkları oluşturması çeşitli beyin hastalıklarını da açığa çıkartmaya başlamıştır. Giderek yaygınlaşma gösteren beyin damar tıkanıkları erken tedaviler ile teşhis ve tedavi edilirken bir yandan da yeni türeyen çeşitleri de çoğalmaktadır.

Beyin ve sinir cerrahisi bölümü uzmanlarına göre bu hastalığın çeşitleri olduğu gibi tedavi yöntemleri de çok çeşitli olabilmektedir. Ayrıca beyin cerrahlarının çok sık karşılaşmakta olduğu durum ve tedavi ettikleri durumlar şu şekilde sıralanmaktadır.

Beynin sinir hücrelerinin tıkanması nedeniyle oluşan felç durumları
Beyinde baloncuk şeklinde çıktığı bilinen anevrizmalarının kanama yapması
Beynin zar ve dokularında oluşmaya başlamış kanamalar
Karotis stenoz yani şah damarının tıkanması
Beyin içinde oluşan tümörlerin etkisi
Boyun ve bel fıtığı yaşanması halinde tetikleyici durumlar
Çocuklarda oluşan beyin damarlarındaki tıkanıklıklar
Çeşitli rahatsızlıklarda kullanılan beyin pilleri

Beyin Tümörleri

Dişi ve erkek olmak üzere iki ayrı kola ayrılan beyin tümörleri genel olarak kontrolsüz bir şekilde büyüyebilmektedir. İki alt türü bulunan beyin tümörleri primer ve sekonder olarak adlandırılmaktadır. Beyin ve sinir sistemi cerrahisi, beyin tümörleri konusunda uzmanlık alanına sahip olduğundan uzun tedavi süreçleri belirleyebilmektedir.

Hastanın yaşam belirtilerini kontrol altında tutmayı başaran bu bölüm nihayetinde çok ciddi boyutlara ulaşan beyin tümörlerinin yarattığı etkileri ve hasarları en aza indirmek amaçlı tedaviler ve çalışmalar sürdürmektedir.

Her geçen gün gelişmekte olan sağlık sisteminde daha hızlı teşhisler yapan hekimlerin sayesinde beyin tümörü ve benzeri damar tıkanıklığı yaşamakta olan hastaların büyük bir bölümü sağlına geri kavuşmuştur. Hastalığın süreci genel anlamda stresli olsa da gerekli tedavi ve düzenli kontroller sayesinde birçok kişi bu hastalığın pençesinden kurtulmuştur.

Beyin tümörlerinin genel olarak oluşum durumları ise çevresel faktörler, genetik durumlar ve kullanılmakta olan zararlı alışkanlıklar eşliğinde ilerlemektedir. Bu sebeple yaşam seviyesinin en kaliteli düzeye çıkarılması önerilmektedir. Hastalık öncesinde fark edilemeyen yaşam koşulları hastalığın ortaya çıkma halinde tümden değişim göstermektedir. Bu sebeple kişilerin hayatlarını tetikleyen bu rahatsızlık türü yaşam şekline göre de kendini gösteren bir durum olarak özetlenebilir.

Beyin Tümörlerinde Evreler

Primer ve sekonder olarak adlandırılan beyin tümörleri iki kola ayrılırken bir yandan da hastalığın şiddetini arttıran durumlar da söz konusu olmaktadır. Beyin ve sinir sistemi cerrahisi alanında uzman hekimlerin belirlemiş olduğu dört evre vardır. Bu evlerin her biri tıp biliminde belirlenen dönemlere hitap etmektedir.

Primer tümörleri hastalığın ölümle sonuçlanmasını tetiklerken sekonder beyin tümörleri vücutta herhangi bir bölümde başlamaktadır. Ayrıca sekonder beyin tümörleri beyin zarlarına veya dokularına sıçrama yaparak ilerlemektedir. Bu sebeple çeşitli evreleri de beraberinde getiren iki alt tümör çeşitleri dikkate alınmalı ve zamanında tedavi edilmesi gereklidir. Evreleri ise şu şekilde açıklanmaktadır.

1.evre olarak belirlenen kısımım yeni başlamış olan veya yavaş ilerleme yapan tümör çeşitleridir.
2.evre yavaş büyüyen tümör olarak öne çıksa da oluşan tümörün yakın bulduğu kısımlara ulaşma ve sıçrayabilme durumu olarak ifade edilmektedir.
3.evre sağlam olan hücre yapısına zarar vermeye başlamış olan tümörlerin, anormal şekilde oluşumlar yarattığı durum olarak özetlenmesidir.
4.evre olarak adlandırılan son evre en hızlı büyüme ve gelişme yapan beyin tümörlerinin yakının bulunan dokulara ulaşması ve beyin damarlarında tıkanıklıklar oluşturmaya başlaması olarak özetlenmektedir. Ayrıca en tehlikeli olan son evrede hastayı kaybetme oranı çok yüksek olduğu bilinmektedir.

Beyin Kanaması

Beyin kanaması beyindeki baloncukların hasar görmesi ve devamında anevrizma olarak adlandırılan kısmın kanamaya başlaması hali olarak bilinmektedir. Beyin ve sinir sistemi cerrahisi alanında görev yapan hekimlerin, en çok üzerinde durduğu konulardan biridir.

Kendiliğinden gelişmeye başlayan bu durum insanın anlık olarak fark edebileceği bir durum değildir. Fakat yaşanan rahatsızlıklara eşlik etmesiyle bilinen bu döngü sık şekilde yaşanan baş ağrıları ile kedini gösterebilir.

Oluşan doku tahribatının yanı sıra kan tabakasının beyne sızmaya başlamasıyla oluşan rahatsızlık öncesinde yaşanan bazı durumlara bağlı olarak gelişmektedir. Bu durumlar yaşanan uzun süreli baş ağrıları, sigara ve alkol tüketimi, uykusuzluk, dengesiz beslenme, kusma, bulantı tarzındaki durumlar eşliğinde ilerlemektedir. Bu sebeple ciddiye alınması gereken şikâyetlere dikkat etmek gerekir.

Beyin Sistemine Zarar Veren Durumlar

Beyin ve sinir cerrahisi konusunda uzman hekimlerin belirlediği belirtilerin başında şiddetini arttıran baş ağrıları gelmektedir. Sıklıkla yaşanan baş ağrıları giderek uykuların bölünmesine ve normal hayat düzenini de bozmaya başlayacak şekilde kendini göstermektedir.

Özellikle uyku dengesi ve sağlıksız beslenme şeklinin stresli hayatın temposu ile birleşmesi sonucu oldukça hızlı başlangıç yapabilen tümörleri başlatması ön görülen durumlar olarak öne çıkıyor. Bununla birlikte anlık gelişen kaza ve yaralanmaların etkisi ile birlikte oluşabilen tümörler erken teşhisle giderilse de ilk başlarda anlaşılması çok zor olmaktadır. Bu nedenle yaşanılan şikâyetlere ek olarak şüphe duyduğunuz bir durum içindeyseniz mutlaka beyin ve sinir sistemi cerrahisine başvurmanız gerekmektedir.Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp