Beyin-Kanamasi-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Beyin Kanaması

Beyin kanaması belirtileri, beyin kanaması neden olur, beyin kanaması tedavi yöntemleri ile alakalı olan sorularınızın yanıtları için içeriğimizi inceleyebilirsiniz. Beyin kanaması belirtileri hakkında sorularınızın yanıtları için makalemizi okuyabilirsiniz.

Beyin kanaması genel olarak beyin damarlarını besleyen damarların yırtılması sonucu ile oluşan kanamaya verilen isimdir. Bu kanama esnasında kan akışının beyine ulaşmaya başlaması sonucu beyin kanaması oluşmaktadır. Beyin kanaması esnasında meydana gelen bu durum neticesinde devreye giren bölümdeki kan akışına göre beyin etkilenmeye başlamaktadır.

Beyin Kanaması Belirtileri, Beyin Kanaması Neden Olur? 2022

Beyin Kanaması Nedir?

Kafatası içinde oluşan herhangi bir şekildeki kanama ise intrakraniyal ismiyle bilinmektedir. Tıp bilimindeki bu terimler aslında çok geniş çaplı konulara da eşlik etmektedir. Beynin içinde kendiliğinden başlayan kanama ise subaraknoid kanama olarak adlandırılmaktadır. Beyin ve kafatası arasında meydana gelen kanama ise kan pıhtısı oluşturmaktadır.


Bu kan pıhtısı ise subdural ve epidural hematom olarak bilinmektedir. Bu hematomlar genellikle yaşanan kazalar ve düşmelere bağlı geliştiği bilinmektedir. İnsan hayatında ne zaman hangi durumun yaşanacağı bilinmediği için yaşanabilecek olumsuz durumlara karşı önceden tedbirli olmak gerekmektedir. Ayrıca yaşanmış olan kazalara bağlı olarak beraberinde gelişebilecek durumlarda göz önünde bulundurulmalıdır.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuBeyin Kanaması Nedenleri

Beyin kanaması nedenleri arasında kafa travmaları yer almaktadır. Ayrıca kazalar, 50 yaş altı kişiler için yaralanma sebebi ile ortaya çıkan kanamalar olarak adlandırılmaktadır. Ayrıca anevrizma yaşanma durumları da beyin kanamalarını tetikleyen bir durum olarak bilinmektedir. Geri kalan diğer nedenler ise şu şekilde sıralanmaktadır.

 • İleri yaşlarda ortaya çıkan yüksek tansiyona bağlı gelişen beyin kanaması
 • Tedavi edilmeyen yüksek tansiyon nedeniyle gelişen beyin kanaması ve kan duvarlarının zayıflaması
 • Şişmekte olan kan duvarlarının zarı yırtması veya incelmesi nedeniyle oluşan kanamalar
 • Kan damarında oluşan zayıflama veya kan anormallikleri
 • Amiloid anjiyopati
 • Kan trombositlerinde gözlemlenen hemofili ve orak anemi hücrelerinde azalma olması
 • Beyin tümörleri
 • Çeşitli karaciğer hastalıkları
 • Alkol, sigara, uyuşturucu ve benzeri kötü alışkanlıklar

Genel anlamda bu nedenler haricinde de gelişebilen beyin kanaması hızlı şekilde tedavi edilmesi ve doğru teşhis ve zamanlama ile hareket edilmesi gereken bir duru olarak bilinmektedir. İnsan hayatındaki önemli zaman dilimi, beyin kanaması esnasında dakikaları dahi hesap edilmesine vesile olmaktadır.Beyin Kanaması Belirtileri

Beyin kanaması belirtileri arasında çeşitli semptomlar bulunmaktadır. Özellikle vücudun belli bir bölgesinde uyuşma, karıncalanma görülmesi veya ani gelen inme tarzındaki durumlar beyin kanamasını tetikleyen belirtiler arasında yer almaktadır. Kol ve bacaklarda oluşmaya başlayan karıncalanmanın yanı sıra yüz bölgesinin tek bir bölümünde de aynı derece karıncalanmalar hissedilebilir. Bunun yanı sıra halsizlik hissedilmesi en doğal görülen belirtilerinden sayılmaktadır.

Geri kalan önemli beyin kanaması belirtileri ise şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Anlık olarak başlayan şiddetli baş ağrıları
 • Görme bozuklukları, çift görme veya göz kararması
 • Yutma zorluğu yaşanması
 • Kontrol bozukluğu ya da vücudun dengesini kaybetmesi sonucu oluşan koordinasyon bozukluklar
 • Okunan bir şeyin anlaşılamaması, konuşma zorluğu, kekelemeye başlama, dinlediğini anlamama
 • Sürekliliği oluşan uyuşukluk halleri
 • Bilinç kaybı yaşanması
 • Zaman içinde sıkça yaşanmaya başlayan nöbetler

Bahsi geçen maddeler arasında yer almayan farklı belirtiler de nadiren gözlemlenebilmektedir. Bu nedenle dikkate alınması gereken önemli bir rahatsızlık olduğu unutulmaması gerekmektedir. Beyin kanamaları genellikle ani gelişen olaylar sonucunda görülse de çeşitli hastalıklara bağlı ilaç kullanımlarında da oluşabilmektedir.Beyin Kanaması Tanı Yöntemleri

Beyin kanaması tanı yöntemleri arasında en belirgin ve sık kullanılan yöntem bilgisayarlı tomografi olarak öne çıkmaktadır. Ayrıca manyetik rezonans sayesinde de beyin kanamasının tanısı yapılabilmektedir. Bu durum hekimin belirlediği şekilde olacağı için tanı koyma konusunda uzman hekimlerin kararı olarak belirlenmektedir.

Tanı yöntemi ardından cerrahi işlemlerle tedavisi yapılan beyin kanamasının durdurulması veya oluşan kanın boşaltılması için gerekli tüm müdahaleler zamanında gerçekleştirilmesi gereklidir. Dakikaların çok önemli rol oynadığı bu rahatsızlık türünde zamanında yapılmayan her müdahalenin sonucu ölümle sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle ani yaralanmalar veya hafife aldığınız kazalar ilerde farklı durumlara yol açabilmektedir.

Beyin kanaması tanı yöntemleri arasında yer alan beyin tomografisinin yanı sıra hastanın şikâyetleri de göz önünde bulundurulmaktadır. Özellikle şikâyetler arasında uzun süreli ve giderek şiddetini arttıran baş ağrısı var ise belirlenen bulgulara uyduğu için tanı yöntemlerine yardımcı olduğu bilinmektedir.

Bazen aynı şikâyetlerle gelen hastaların yaşadığı durumu anlayabilmek adına kesin çözüm beyin tomografisi olarak bilinmektedir. Bu sayede beyin kanaması yaşanıp yaşanmadığı anlaşılmaktadır. Ayrıca yaşanan ani bir kaza anında mutlaka hastaneye gidilmesi gerekmektedir. Çünkü beyin kanamasına sebebiyet veren en önemli durum kazalar olarak bilinmektedir.Beyin Kanaması Tedavi Yöntemleri

Beyin kanaması tedavi yöntemleri hastanın durumuna göre şekillenebilmektedir. Hekim kararı ile uygulanmakta olan tedavi yöntemleri arasında önemli olan ilk durum hastanın yakından kontrol edilmesi hali olarak öne çıkmaktadır. Beyin kanaması geçiren hastanın bilinci kaybolup beraberinde nefes alması da zorlaşmaktadır. Vücutta uyuşma başlaması ve hissizlik yaşanma ihtimali de yüksek olduğundan erken teşhis ve tedavi çok önemli rol oynamaktadır.

Kan basıncının normale döndürülmesi açısından vücuda gerekli olan oksijen kaynağı ventilatör aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Bu sayede vücudun normal dengesi kontrol altına alınabilmektedir. Bununla birlikte kalp ritimleri de takip edilmektedir. Ayrıca kan oksijen seviyesi belirli aralıklarla ölçülerek kafatasının içindeki basınçta kontrol altına alınmaktadır. Beyin kanaması yaşanması halinde hasta bilincini kaybettiği için hekim kararı ile sıvı verilmesi mümkün olmaktadır. Ayrıca bu esnada ilaçta verilmesi mümkündür. Hasta normal seviyeye döndürülen sonra durumuna göre hekimler karar vermektedir.

Hangi durumda nasıl sonuçlar doğabileceğini önceden hesap edebilen hekimlerin kararı sonucu beyin kanamasına yönelik doğru tedavi uygulanmaktadır. Bununla birlikte hastanın uyanık oluşu veya olmayışı da yaşanılan durum açısından önemlidir. Eğer uyanık değilse ona göre bir uygulama yapılmaktadır. Uyanık halde ise şiddetli ağrı hissedeceği için ağrı kesici ilaçlar verilmektedir.Beyin Kanaması Çeşitleri

Beyin kanaması çeşitleri beyin içi ve dışı olmak üzere 5 kola ayrılmaktadır. Ayrılan bu 5 tür aynı anda da tek çeşitte de görülebilmektedir. Beyin arası ve beyin zarında gerçekleşen kanama subaraknoid kanama olarak adlandırılmaktadır. Genellikle beyin anevrizmalarından kaynaklanan bu kanama çeşidi kan duvarlarının incelmesi sonucunda oluşur. Bu kanama esnasında en sık dile getirilen şikâyetler genellikle şiddeti çok yüksek olan baş ağrıları olarak öne çıkmaktadır.

İkinci olarak dura zarı altında yer alan kanamalar olarak bilinmektedir. Zarın incelip yırtılması sonucu oluşan kanama şeklidir. Ortalama iki haftalık süreçte yayılma gösteren bu kanama türü subdural kanama olarak ifade edilmektedir. Epidural kanama olarak bilinen dış beyin zarındaki beyin kanaması ise kafatası yanındaki kemik kırılması nedeniyle ortaya çıkabilmektedir.

Atardamarların hasar görmesi sonucu ortaya çıkan beyin kanaması ani şekilde de gelişebilmektedir. Dördüncü olarak adlandırılan intraserebral beyin kanaması beyin dokularında oluşmaya başlamış kanama olarak belirlenmektedir. Risk faktörleri arasında özellikle madde bağımlılıkları ve yüksek tansiyon görülmektedir. Ayrıca ileri yaşlarda görülebilen bir durum olarak bilinmektedir.

Son olarak intraventriküler beyin kanaması beyinde bulunan sıvıyla dolu odacıklarda başlayan kanama olarak adlandırılmaktadır. Beynin oksijensiz kalması durumunda ortaya çıkabilen bir çeşidi olarak bilinmektedir. Bölgede biriken kan beynin dokularına baskı yapmaya başlar. Böylelikle dokuda kanama başlamaktadır. Acil müdahale gerektiren bir rahatsızlık olduğu bilinmektedir.

Trigeminal Nevralji, menenjit, Hipofiz tümörleri
En Son Eklenenler


Beyin Kanaması Belirtileri, Beyin Kanaması Neden Olur? 2022

Plastik ve Estetik Cerrahi


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp