Beslenme ve Diyet


Beslenme ve diyet sadece kilo vermek isteyen bireyler için değil, kilo almak ya da sağlıklı yaşamak isteyen tüm bireyler için önemlidir. Bir uzman dahilinde beslenme ve diyete dikkat edilebildiği gibi bazı bireyler araştırmaları sonucunda da bu konuya dikkat edebilmektedir. Profesyonel bir şekilde bu konuya dikkat etmek istiyorsanız kesinlikle bir uzmana danışmanız daha verimli olacaktır. Kilo verme ya da kilo alma konusunda zorlanan bireylerin sık başvurduğu yöntemlerden biridir beslenme ve diyet, bireyler hedeflerine ulaşabilmek için beslenme ve diyeti egzersizler yaparak, zararlı alışkanlıklardan uzak durarak ve kendilerine karşı nazik (erken kalkmak, geç uyumamak, aşırı kafein almamak vs.) davranarak destekleyebilmektedir.

Kilo Almak İsteyen Bireyler İçin Beslenme ve Diyet

Beslenme ve diyet denilince akıllara direkt kilo vermek gelse de bu yanlıştır. Diyet kilo almak için de uygulanmaktadır. Aşırı zayıflık da tıpkı obezite gibi bir sağlık problemidir ve çözülmediği taktirde bireyin yaşamını tehlikeye sokmaktadır. Bunun yanında ise aşırı zayıflık nedeniyle bireyin vücudu çeşitli zorluklarla karşı karşıya gelebilir. Aşırı zayıflığın bireyin vücudunda: Bağışıklık sisteminin zayıflaması, kadınlarda menstrual döngüde çeşitli bozukluklar, saç dökülmesi, tırnak kırılması, vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklanan çeşitli hastalıklar gibi olumsuz etkileri olabilmektedir.

Bu yüzden sağlıklı kiloda olmak çok önemlidir. Bireyin kilo almak için dikkat etmesi gereken birkaç husus vardır. Kilo almak isteyen bireyin kilo almayı zorlaştıracak herhangi bir sağlık probleminin olmadığı taktirde düzenli ve doğru beslenme ile birey kilo alabilir. Sağlıklı ve orantılı kilo almanın da bazı püf noktaları bulunmaktadır.

İlk önce kilo alımını engelleyebilecek bir sağlık problemininizin olup olmadığını öğrenmek için iç hastalıkları uzmanı (dahiliye uzmanı) ya da endokrinoloji uzmanı ile görüşülmelidir. Hekimlerin yaptığı muayeneler sonucunda genellikle belirlenen neden genetik olmaktadır fakat bunun haricinde sindirim sistemindeki bir çeşit bozukluklar, tiroit bezlerinin fazla çalışması, bireyin stres içinde olması, yeme bozukluğu problemleri ve aşırı fiziksel aktivite gibi durumlar da kilo alımını engelleyen nedenler olabilmektedir.

Kilo almak için sağlıksız beslenmeyi tercih eden bireyler bulunmaktadır fakat bu son derece yanlıştır. Kilo almak tıpkı kilo vermek gibi sağlıklı ve düzenli bir şekilde olmalıdır. Kilo almak için yatmadan önce aşırı kalorili besinler tüketmek kilo almaya yardımcı olmayabilir. Aksi taktirde vücuda zararları bulunabilir. Aşırı karbonhidrat ve yağ alımı vücutta çeşitli olumsuzluklara yol açabilir.



Beslenme ve Diyet Rehberi


No more posts

Sağlıklı Kilo Almak İsteyen Bireyler Nelere Dikkat Etmelidir?

Beslenme ve diyet sayesinde düzenli ve kontrolsüz kilo alımı yaşayan bireyler gibi düzenli ve kontrolsüz kilo kaybı yaşayan bireyler durumu kontrol altına almaktadır. Bu durum ilerlediği ve sürekliliğini koruduğu taktirde bir sağlık problemine dönüşmekte ve bireylerin yaşam kalitesini düşürecek sağlık sorunlarını beraberinde getirmektedir. Sağlıklı bir şekilde kilo almak isteyen bireyler gün içerisinde tükettikleri besinlere ve yaşam biçimlerine dikkat etmelidirler. Sağlığı olumsuz etkileyen kötü alışkanlıklar neticesinde bireyin kilo kontrolünü elde tutması güçleşir bununla birlikte kötü alışkanlıklar sayesinde bireyde iştahsızlık yaşanabilir ve yaşanan bu iştahsızlık sebebi ile bireyde kontrolsüz kilo kaybı görülebilir.

Kilo Vermek İsteyen Bireyler İçin Beslenme ve Diyet

Beslenme ve diyet sayesinde kilo vermek isteyen bireyler genellikle kilo verme amacı ile ilk olarak düzenli bir şekilde bu işlemi uygulamaktadırlar. Birçok amaç için uygulanabilir olan beslenme ve diyetin bir diğer amacı ise bireylerde sağlıklı ve düzenli kilo kaybı yaşanması içindir. Aşırı kilo sebebi ile bireyler sağlık sorunları yaşayabilmektedir. Vücutta oluşan yağlanma sebebi ile organlarda biriken yağlanma, bireyin yaşamını tehlikeye sokmaktadır. Bununla birlikte bireyde aşırı kilo kalp ve damar hastalıklarını beraberinde getirebilmektedir.

Kilo Problemi Yaşayan Hangi Bireylere Nasıl Cerrahi Müdahale Gerekiyor?

Beslenme ve diyet kilo probleminin kontrolünde büyük önem taşımaktadır. Her obezite hastası birey ameliyat olmaya uygun değildir. Bireyde ilk etapta uygulanan beslenme ve diyetin başarı elde ettiğinde bireyin vücudu cerrahi müdahaleye uygun hale gelmektedir. Bireyin cerrahi müdahaleye gerek olup olmadığını tespit edebilmek için beden kitle indeksi ölçümü yapılmalıdır. Beden kitle indeksine (BKİ) göre uygunluk tespit edilip gerekli cerrahi müdahale yapılmaktadır.

Beden kitle indeksine göre gruplandırılma yapılmaktadır. Toplumda bireylerin beslenme durumunu belirlemede antropometrik ölçümler yapılmalıdır. Beden kitle indeksi (BKİ) denilen bu ölçüm yetişkin bireylerde vücudun sahip olduğu boy ve ağırlık dengesi, şişmanlık, zayıflık ve yetersiz beslenme için belirlenen bir ölçüt olarak kullanılmaktadır. Yetersiz beslenme ve diyet, sağlıksız ve düzensiz beslenme gibi durumların yaygın olarak görüldüğü gelişmekte olan ülkeler de dahil olmak üzere dünyada obezite (şişmanlık) hastalığı artmaya devam etmektedir bu yüzden aşırı kilolu bireylerde cerrahi müdahaleye hazır olup olmadığını tespit edebilmek için gerekli olan beden kitle indeksi (BKİ) ölçümü yapılmalıdır.

  • BKİ, 40 ve üzeri olan bireyler için cerrahi müdahale önerilmektedir fakat bununla birlikte bireylerin bazı kriterlere uyması gerekmektedir. Düzenli beslenme ve diyet bunun yanında düzenli egzersiz ile bireyler 6 aylık süreçte takip edilmektedir. Bu 6 aylık süreç içerisinde arzu edilen kiloya gelinemiyor ise ve bireyin bu duruma ek bir hastalığı da bulunmuyor ise obezite cerrahisine yönlendirilmektedir.
  • BKİ, 35 ve üzeri olan bireylerde obezite ile ilgili en az bir hastalık bulunması durumudur fakat buna rağmen gerekli kontroller ile birlikte bireyler yine de obezite cerrahisine yönlendirilebilmektedir.

Cerrahi Müdahale Kimler Uygun Değildir?

Beslenme ve diyet düzenli olarak uygulandığı taktirde yanında egzersizle desteklenip cerrahi müdahale için istenilen kiloya gelse dahi bazı bireylere cerrahi müdahale yapılmaz. Bunun birçok sebebi bulunmaktadır. Reşit olmayan bireyler ya da 65 yaşından büyük olan bireylerde cerrahi müdahale yapılmamaktadır. Anestezi almayı engelleyecek kadar ciddi boyutta kardiyak hastalığı bulunan bireyler, alkol ya da madde bağımlılığı, kanser hastalığına sahip olunması gibi birçok hastalık ya da durum sebebi ile hekimler cerrahi müdahale uygulamamaktadır

Cerrahi İşlemler Tehlikeli Midir?

Beslenme ve diyet sayesinde cerrahi işleme hazır olan bireyler ameliyat olmaktadır. Ülkemizde şişmanlık cerrahisi ile ilgili oluşmuş yanlış algılar bulunmaktadır. Obezite cerrahisinde çoklukla bilinen mide kelepçesi ameliyatları günümüzde yeterli başarıyı yakalayamadığı gerekçesi ile kelepçe ameliyatı yerini tüp mide ve değişik bypass ameliyat tekniklerine bırakmıştır. Bu ameliyatlar tecrübeli merkezlerde uygulandığı taktirde sanıldığı kadar tehlike oluşturmadan yapılmaktadır. Bu durumuna örnek verilmesi gerekirse bir kalp bypass ameliyatı sonrasını takip eden bir haftalık süreç içerisinde 100 hastadan iki hasta ölmekte iken, mide bypass ameliyatı sonrasını takip eden bir haftalık süreç içerisinde ölüm sadece 1000 hastadan bir kişi yani binde bir oranındadır.

Diz protezi ise şişman bireylerde genelde sıklıkla ihtiyaç duyulan ve uygulanmakta olan bir ameliyattır. Riski aynı şişmanlık ameliyatı kadardır. Diğer bütün cerrahi işlemlerde olduğu gibi tecrübe, ameliyatın güvenirliğinde en önemli husustur.

Zamanında hekimlere başvurulmaması sonucu obezite cerrahisine gerçekten ihtiyacı olan hastaların gereksiz yere bu cerrahiden uzak durması bireyin yaşamınını tehlikeye sokmaktadır. Obezite cerrahisi yaşam süresini 10 yıl uzatan ve birçok yandaş hastalığı ortadan kaldıran bir operasyondur.

Nöroloji, Kulak Burun Boğaz, Plastik Cerrahi



Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp