Ben-Aldirma-Dora-Hospital-1200x679.jpg
Ben Aldırma

Ben aldırma işlemleri ben olarak isimlendirilen ve insanların vücutlarının ve ciltlerinin farklı bölümlerinde yine farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen  oluşumların temizlenmesi olarak tanımlanmaktadır. Ben ya da diğer tıbbi ismi ile Nevüs yapıları kişilerin deri yüzeyleri üzerinde son derece farklı alanlarda ortaya çıkabilen  cilt sorunları olmaktadırlar.

Ben yapılarının büyük bir kısmı kişiler için ciddi ve hayati sağlık riskleri taşımamaktadır. Fakat bazı bölümleri ise özellikle cilt ve deri kanserlerine yönelik etkiler gösterebilmektedir. Ben oluşumları erkek ya da kadın her yaştan bireyde, yaşamın farklı zaman dilimleri içinde oluşabilmektedir. Oluşan ben yapılarının şekilleri, dokuları ve renkleri ise yine kişilerden kişilere göre değişiklik ve farklılıklar gösterebilmektedir.Ben Aldırma Nedir?

Ben aldırma işlemlerine konu olan ben lezyonlarının ortaya çıkması ve büyümesi süreçleri insanların doğumları ile birlikte başlayan yaşamları içinde her aşamada karşılaşabilecekleri durumlar içinde yer almaktadır. Bu kapsam içinde kişiler doğuştan ya da sonradan ben oluşumlarına sahip olabilmektedirler. Ben ya da Nevüs yapıları meydana geldikleri alanla da alakalı olarak önem ve hassasiyet taşıyabilmektedir.

Özellikle cilt üzerinde meydana gelen kanser türlerinde, oluşmuş olan benlerin son derece büyük etkileri olduğu ortaya konulmaktadır. Bunun dışında özellikle yüz, boyun, alın ve el gibi insanların estetik olarak dikkat ettikleri ve önem verdikleri bölgelerde oluşan büyük çaplı benler ise görünüm bozukluklarına zemin hazırlayabilmektedir.

Ben aldırma operasyonları ya da cerrahi müdahaleleri ise özellikle kanser gibi tehlikeli hastalıklara zemin hazırlayan benlerin alınması ve yayılmalarının durdurulması amacıyla da yapılabilmektedir. Bunun dışında cilt lekeleri ve döküntüleri arasında sayılabilecek ben lezyonlarının alınması için kullanılabilen farklı teknik ve uygulamalarda bulunmaktadır.

Bu işlemler genel anlamda uzman cilt doktorları tarafından yapılan tetkik ve taramalar sonucunda ortaya çıkan benin özelliklerine dayanarak da başlatılabilmektedir. Ayrıca başlangıçta hiçbir zararlı etki göstermeyen bir ben ilerleyen zamanda kötü huylu bir tümöre ya da kötü huylu bir lezyona da dönüşebilmektedir. Böyle sıkıntılı durumların önüne geçebilmek adına da oluşmuş olan benlerin, kişiler tarafından düzenli olarak takip edilmesi önerilmektedir.

Ben aldırma işlemlerinde ilk çıkış noktası her zaman mevcut benin yapısının ve zararlı olup olmadığının ortaya konulması olarak ifade edilmektedir. Bu çalışmaların amacı ise oluşmuş olan ben yapılarının herhangi bir zararlı ya da kötü huylu tümör etkisi taşıyıp taşımadıklarını ortaya konulması olarak açıklanmaktadır. Ayrıca oluşmuş olan benler renk, boyut, şekil ve oluşum bakımından da birbirlerinden son derece farklılıklar gösterebilmektedir.

Yine bazı insanlarda bir veya iki tane olabilen ben ya da Nevüsler diğer insanlar da çok fazla sayıda ve toplu halde de oluşabilmektedirler. Özellikle aniden ve toplu olarak ortaya çıkan ben yapıları da takip edilmesi ve kesinlikle analiz edilmesi gereken durumlar arasında sayılmaktadır.


Ben Aldırma Bilgi FormuBen Aldırma Lazerle Tedavisi

Ben aldırma işlemleri yine uzman hekimlerin ve dermatologların muayeneleri ve verdikleri sonuçlara göre farklı yöntemler kullanılarak yapılabilmektedir. Bu yöntemler arasında kullanılan ve sıklıkla ve sonuç alınan yöntemlerden bir tanesi de Lazer yöntemi olmaktadır. Lazerle ben tedavisi, yapılması öncesinde, tedavi sırasında ve tedavi sonrasında olmak üzere dikkat edilmesi gereken farklı unsurları da içinde barındıran bir tedavi bütünü olmaktadır.

Bu açıdan lazerle yapılan ben tedavilerinin öncesinde ve tedavi sırasında hastalar konularla ilgili bilgilendirilmektedir ve aynı zamanda tedavi sonrasında yapmaları gereken temel davranışlarla ilgili de ayrıntılı olarak bilgi sahibi edilmektedirler. Bu sayede özellikle işlem sonrasında ortaya çıkabilecek yan etki durumlarda en alt seviyelere çekilmektedir.

Ben aldırma işlemlerinde lazer yöntemlerinin tercih  edildiği durumlarda ise uygulanacak yöntemin şekil ve boyutları ise tam olarak oluşmuş ben yapılarının türlerine, oluşum yerlerine ve büyüklüklerine göre belirlenebilmektedir. Bu anlamda lazerle ben tedavisi ya da ben aldırma işlemleri sırasında kişilerin en az derecede olumsuz olarak etkilenmeleri de ayrıca amaçlanmaktadır.

Lazer yöntemi ile ben tedavi işlemlerinin kişilere sağladığı bazı avantaj ve faydalar ise şu şekilde sıralanabilirler;

  • Bu uygulama ile aynı anda birden fazla sayıda ben temizlenebilmektedir
  • Tedavilerden sonra oluşan yaraların iyileşme süreçleri hızlı olabilmektedir
  • Özellikle kıl köklerine yakın bölgelerde oluşmuş benlerin alınması daha zararsız olmaktadır
  • Farklı şekil ve dokulardaki benlerin bu yöntemle alınabilmesi mümkün olmaktadır
  • Küçük ve orta büyüklükteki benlerin alınması işlemlerinden sonra genellikle iz kalmamaktadır
  • İşlem ve uygulama süreleri genel anlamda çok uzun sürmemektedir


Ben Aldırma Nasıl Uygulanır?

Ben aldırma işlemleri olarak da tanımlanabilen ben tedavisi ya da benli doku bölgesinin temizlenmesi işlemleri için kullanılan çok farklı teknik yöntem ve işlemler bulunmaktadır. Mevcut  tedavi seçeneklerinin hangisinin hasta üzerine kullanılıp kullanılmayacağının kararını ise genel anlamda konunun uzmanı olan hekimler ve sağlık personelleri hasta ile ilgili incelemeler yaparak karar vermektedirler.

Bu bağlamda ben tedavi uygulamaları kişilerin ciltleri üzerine uygulanan farklı etkilere sahip, cihaz ve araçlar yardımıyla da yapılabilmektedir. Genelde seanslar halinde yapılan bu uygulamalar benli dokuların büyüklüğü, benlerin bulunduğu yer ve benlerin yapılarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Küçük, zararsız ve kolay bölgelerde olan benler, diğer türlere göre çok daha kolay işlemlerle alınabilmektedir.

Ben aldırma işlemlerinin başlamasının bir diğer önemli sebebi de özellikle insanların kozmetik ve estetik olarak etkilendikleri alan ve cilt yapıları üzerinde ortaya çıkan şekilsiz ben yapıları ve bunların varlıkları olmaktadır. Böyle durumlarda insanlar dış görünüşlerinden olumsuz derecede etkilenerek, psikolojik anlamda ve toplumsal açıdan da kendilerini rahatsız hissedebilmektedirler.

Bu sorunu yaşayan kişiler uzman hekimlere ve bu konuda uzman olan sağlık kurumlarına başvurdukları zaman öncelikle benlerinin yapısı ve farklı tür hastalıklara yol açıp açmama durumları incelenmektedir. Ardından ise onlar için en uygun olan ben tedavi seçenekleri anlatılmakta ve bu tedaviler içinden yine kişiye en uygun olan tedavi seçeneği seçilip, uygulanabilmektedir.Ben Aldırma Tedavi Yöntemleri

Ben aldırma işlemlerini de kapsayan ben tedavilerinin tümü diğer tüm cilt rahatsızlıklarında olduğu gibi birçok unsurun bir araya getirilmesi ile oluşan ve devam eden bir süreçler topluluğu olarak ifade edilmektedir. Bu noktada cilt üzerinde bazı durumlarda ciddi zararlara yol açabilecek ben lezyonlarının alınması bazı durumlarda kesinlikle kaçınılmaz bir son olarak ortaya çıkabilmektedir. Böyle durumlarda hekimler ve sağlık personelleri yaptıkları muayeneler sonrasında uygun olan kararı hızlı ve etkin bir şekilde verebilmektedirler.

Uygulanan bazı Ben tedavi yöntemleri ise şöyle sıralanabilirler:

  • Elektro Koter Cihazı ile ben tedavisi
  • Lazerle ben tedavisi
  • Radyo frekans yöntemi ile Ben tedavisi
  • Cerrahi operasyonlar

Ben aldırma tedavisi uygulanacak hastaların öncelikli olarak sağlık öykülerine, genel sağlık durumlarına farklı hastalıklara sahip olup olmadıkları gibi durumlarına da bakılmaktadır. Bunun en önemli nedeni ise benlere bağlı olarak oluşabilen farklı hastalıkların belirtilerinin kişiler üzerine görünüp görünmediğini ortaya çıkarılması olduğu ifade edilmektedir. Bu aşamadan sonra belirtildiği gibi uygun tedavi seçeneklerinden herhangi birisi, hastanın da isteği ve hekiminde onayıyla tercih edilebilmektedir. Uygulanan tedavi yönteminin içeriği, kapsamı, süresi ve sayısı ise  genel olarak rahatsızlığın boyutlarına ve etkilerine göre belli olabilmektedir.

Meme Büyütme Fiyatları, Meme Küçültme Fiyatları, Uyluk Germe Fiyatları, Liposuction Fiyatları, Saç Ekimi Fiyatları


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp