Bel-Soguklugu-Dora-Hospital-1200x679.jpg
Bel Soğukluğu

Bel soğukluğu hastalığı yaygın olarak bilinen ve temel etkeni de bir bakteri olan bulaşıcı temelli olan bir enfeksiyon hastalığıdır. Bu hastalık ayrıca cinsel yolla bulaşan hastalıklar içinde yer alan cinsel ilişkiler ya da cinsel temas yoluyla hızlı ve kolay bulaşma gösterebilen bir sağlık sorunu olarak tanımlanmaktadır.

Bu hastalık özellikle cinsel ilişki sırasında oluşan vajina içi sıvılar yoluyla da bulaşan bir hastalık olarak da ifade edilmektedir. Hastalığa sebep olan bakteri ise Neisserria Gonorrhoeae olarak isimlendirilen ve temel olarak hastalığı kişilerin vücutlarında ortaya çıkaran bir tür bakteri olarak tanımlanmaktadır. Bu sebeple bu hastalık enfeksiyon türü içine giren bir rahatsızlık olmaktadır.Bel Soğukluğu Genel Tanıtım

Bel soğukluğu hastalığı görülme sayıları ve görüldüğü kişi sayıları ile de önemli sayılan hastalıklardan bir tanesi olmaktadır. Bu ve benzer türde ki enfeksiyon hastalıkları ise genel olarak bütün otoriteler tarafından ciddi ve önemli hastalıklar olarak kabul edilmektedir. Hastalık her iki insan cinsinde de görülebilen hastalıklar sınıfında yer almaktadır fakat vaka sayılarında ise erkekler de görülme sayıları genel olarak daha fazla olabilmektedir.

Cinsel yol ile bulaşan ve ortaya çıkan bu rahatsızlık doğal sonuçları olarak ise en fazla idrar yolları, rektum bölgesi, cinsel bölgeler gibi vücut bölgelerinde etkinlik göstermektedir. Bunun dışında bazı kadın hasta gruplarında ise hastalığın rahim bölgelerinde de etkiler gösterdiği belirtilmektedir.

Bel soğukluğu rahatsızlığı bazı durumlarda yeni doğmuş bebeklerde de görülebilen bir sağlık sorunu olabilmektedir. Bunun oluşmasının ana ve temel nedeni olarak ise annenin bu hastalığa sahip olması durumu olduğu ifade edilmektedir. Küçük bebekler de görülen hastalığın etkilediği en önemli organ ise çoğunlukla gözler olabilmektedir.

Hastalığa nende olan bakteri türü ise yapısal olarak genel anlamda nemli olan bölgelerde son derece hızlı ve kontrolsüz olarak artabilmektedir. Bu durum için en uygun yerler olan Genital ve üreme alanları ile yine ağız ve boğaz bölgeleri de bu bakteri türü için elverişli ortamlar olabilmektedir. Hastalığa sahip kişilerin ise genel olarak eşleri ile beraber tedavi edilmeleri gerektiği vurgulanmaktadır.


Bel Soğukluğu Bilgi FormuBel Soğukluğu Belirtileri

Bel soğukluğu hastalığı aktif ve korunmasız olarak cinsel ilişki yaşayan her bireyin yakalanabileceği bir cinsel hastalık olarak da tanımlanmaktadır. Bu hastalık için genetik ya da kalıtsal etkenler ise genel anlamda bulunmamaktadır. Hastalık belirtileri ise yerleşmiş olduğu ana bölgeye göre farklılık gösterebilen özellikler taşıyabilmektedir.

Yine bu belirtiler erkek ve kadın hasta gruplarında da değişkenlikler göstermektedir. Bakteri temas sonrasında alındıktan sonra belirli zaman aralığında hastalığın genel belirtileri hastalarda gözlenmeye başlamaktadır. Ayrıca hastalık tam olarak oluşmadan da bazı durumlarda fark edilebilecek belirti veya semptomlarda göstermeyebilmektedir. Bu kapsam altında değerlendirildiği zaman bu hastalığın belirtileri hastalıkla birlikte şekillenip ortaya çıkabilmektedir.

Bel soğukluğu hastalığının kadınlarda göstermiş olduğu bazı temel belirtiler ise şu şekilde sıralanabilirler;

 • Ağrılı ve acılı cinsel ilişkiler
 • Cinsel ilişki sonrasında kanama yaşanması
 • Ağrılı ve sancılı idrar yapma
 • Genital bölgelerde oluşan kaşıntı

Hastalığın erkek bireylerde göstermiş olduğu bazı belirti ve semptomlar ise şunlardır;

 • Ağrılı idrar ve yanma
 • Penis ucundan gelen farklı renkli akıntılar
 • Cinsel organın uç kısımlarında kızarıklıklar
 • Testis bölgesinde ağrı ve şişme

Erkek ve kadın vakalarda görülen farklı belirtiler dışında yine bu hastalık, rektum, gözler, ağız, boğaz ve eklem bölgelerinde de farklı hastalık belirtilerine yol açabilmektedir. Bu hastalık tedavi edilmediği durumların sonucunda ise hastalar için çok daha tehlikeli durumlara ve sonuçlara yol açabilmektedir.Bel Soğukluğu Tanı Yöntemleri

Bel soğukluğu hastalığını erken zaman da teşhis etmek diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi son derece önem verilen bir konu başlığı olmaktadır. Bu hastalığın cinsel yolla oldukça kolay bulaşabilmesi durumu olması da teşhisin önemini fazlasıyla artırmaktadır. Hastalığın tanı aşamasında ise eğer hastalık tipik belirtiler gösteriyorsa bu teşhisi oldukça kolay bir hale getirebilmektedir.

Yine beraberinde ise tedavi sürecinin hızlı başlamasına ve sonuçların daha hızlı alınmasına da olanak tanımaktadır. Hastalık özellikle ilerlemesi durumunda ise kadın ve erkeler için farklı rahatsızlıklar için son derece uygun ortam ve imkânlar da hazırlayabilmektedir. Bu yüzden tanı aşaması son derece önemli olmaktadır ve kendisiyle ilgili hastalıktan şüphelenen kişilerinde hastanelere başvurmaları gerekmektedir.

Bel soğukluğu tanısı için ise genel olarak uzman doktorlar idrar testleri ve farklı bazı test gruplarını kullanmaktadırlar. Bu testler dışında çok daha ileri durumlarda ise erkek ve kadınların farklı bölgelerinden inceleme ve analiz için numuneler alınmaktadır. Yine bu hastalıktan şüphe edilen vakalara genel olarak farklı cinsel hastalıklara bakılmak içinde kimi tetkikler uygulanabilmektedir.

Özellikle tanı aşamasında seçilecek test yöntemleri için belirleyici unsurlardan bir tanesi ise bakterinin yerleşmiş olduğu yer olduğu vurgulanmaktadır. Bu kapsam içinde yapılan idrar testleri özellikle Genital bölge yerleşmelerinde hastalığa tanı koymak için çoğunlukla yeterli olabilmektedir. Bunun dışında kullanılan etkili ve farklı tanı ve teşhis yöntemleri de durumlara göre değerlendirilip, seçilebilmektedir.Bel Soğukluğu Tedavi Yöntemleri

Bel soğukluğu hastalığı tedavisi yine hastalığın görüldüğü bölgelere ve vakaların durumlarına göre farklı yöntemlerden oluşmaktadır. Bu durum altında hastalığın tanısının konulmasının ardından ise uzman doktor tarafından hızlı bir şekilde tedavi işlemleri başlatılmaktadır. Erişkin bireylerin tedavileri ise genel olarak antibiyotik içerikleri olan ilaçlarla ya da iğne uygulamaları ile yapılabilmektedir.

Önemli olan durumlardan bir tanesi ise verilen ilaçların zamanında ve uygun dozda alınmaları gerektiği olmaktadır. Bu sayede hastalık hem daha fazla alana yayılamamaktadır hem de vermiş olduğu fiziksel sıkıntılar daha kısa süreler içinde ortadan kalkabilmektedir.

Bel soğukluğu hastalığının bebek hastalarda ise etki alanı gözler olduğu için yine bu bölgede ki enfeksiyonları ortadan kaldırmaya yönelik olarak ilaç tedavisi seçenekleri uygulanmaktadır. Yine hastalık cinsel ilişki ile bulaşabilen bir rahatsızlık olduğu için eşlerden birinde ortaya çıkan rahatsızlık sonrası diğer eşe de mutlaka tanı ve teşhis işlemleri yapılmaktadır.

Bu sayede eşlerin tekrar hastalığı birbirlerine bulaştırma durumları da ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır. Ayrıca hastalığın geç dönemlerde teşhis edilmesi ise tedavi sürecinin daha uzun sürmesine yol açabilmektedir. Bu durumun sonucu olarak ise kişiler çok daha uzun ve çoğu durumda sıkıntılı süreçler içine de girebilmektedir.

Bel soğukluğu gibi temel olarak ise farklı birçok kişiyi etkileyebilecek olan bu hastalıktan korunmak için kişiler de kendileri ve eşleri için farklı tedbirler alabilmektedirler. Bu tedbirler ve geliştirilen davranışlar ile de oldukça sıkıntılı sonuçlar oluşturabilen hastalığa yakalanma durumlarını en aza indirebilmektedirler.

Bir bakteriye dayalı ve cinsel ilişki sırasında taşınabilen bu hastalıktan korunmak ve riskleri en aza indirmek için şu noktalara dikkat etmek önem taşımaktadır;

 • Cinsel ilişki sırasında mutlaka korunmanın sağlanması
 • Bu hastalıklar hakkında bilgi sahibi olunması
 • Hastalık belirtilerinin takip edilmesi
 • Kontrolsüz ve sağlıksız cinsel ilişkilerden uzak durulması
 • Sağlıklı ve düzenli bir cinsel hayat sürmek
 • Bağışıklık sisteminin güçlü ve sağlam olmasını sağlamak
 • Bilgilenmek ve bu bilgileri paylaşmak

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp