Bel-Fıtığına-Hangi-Bölüm-Bakar-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Bel Fıtığı

Bel fıtığına bakan bölümlerden ilk olarak tercih edilmesi gerekenler; beyin ve sinir cerrahi ile fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümüdür. Bel fıtığı teşhisi; fiziki ve nörolojik muayeneler ile konulmaktadır. Bel fıtığının cerrahi ve cerrahi olmayan tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Bel Fıtığına Hangi Bölüm Bakar? 2022

Bel Fıtığının Görüldüğü Yaş Aralığı Nedir?

Bel fıtığının görüldüğü kişilere bakıldığında; belirli bir yaşta veya cinsiyette görüldüğü söylenememektedir. Yetişkinliklerde gençlere göre daha fazla görülmektedir. Erişkinlerin %80’inin yaşamında en az bir kere bel ağrısı şikayeti yaşadığı görülmektedir. Bel fıtığı şikayeti ile doktora başvuranlar genellikle 30 yaş ile 60 yaş aralığındadır. Ancak risk faktörlerine ve kişinin yaşadığı rahatsızlıklara göre bu yaş aralığı değişiklik göstermektedir.


Bel Fıtığının Sebepleri Nelerdir?

Bel fıtığının nedenlerine bakıldığında; Diskin dış kısmında bulunan halkada zayıflama veya yırtılma olması ile beraber bel fıtığının oluştuğu görülmektedir. Disk zayıflamasına sebep olan durumlar ise aşağıda verilmiştir:
Yaşlanma ve dejenerasyon kaynaklı olarak disk zayıflaması meydana gelebilmektedir.
Aşırı kilolu olma, obezite problemi yaşama; bel fıtığının en çok karşılaşılan nedenlerinden biridir. Diskler omurganın esnekliğini sağlamaktadırlar. Omurga ise, vücudun ağırlığını taşımaktadır. Dolayısı ile aşırı kilolu bireylerde omurgaya daha fazla yük binmektedir ve disklere de daha fazla baskı uygulanmaktadır. Bu da fıtık oluşumuna neden olmaktadır.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Hareketsiz bir yaşam sürülmesi bel fıtığına neden olabilmektedir. Kasların yeterince güçlenememesi ile beraber vücut ağırlığı omurgaya da binmektedir ve bu da fıtıklaşmaya sebep olabilmektedir.
  Sigaranın disk dejenerasyonuna sebep olması ile beraber bel fıtığı ortaya çıkabilmektedir.
  Omurga fizyolojisine uygun olmayan hareketlerin yapılması, aşırı yük kaldırılması bel fıtığına sebep olabilmektedir.
  Uzun süre ayakta durmayı, uzun süre oturmayı gerektiren meslek gruplarında bel fıtığı görülebilmektedir. Ayrıca futbol, halteri kürek, güreş gibi sporlar ile uğraşanlar da bel fıtığı sıkıntısı ile karşılaşabilmektedirler.  Bel Fıtığının Belirtileri

  Bel fıtığının belirtileri:

  • Bacak veya ayak bölgesinde karıncalanmaların ve uyuşuklukların hissedilmesi bel fıtığı belirtileri arasındadır.
  • Kas güçsüzlüğü bel fıtığı belirtilerindendir.
  • Hareket ederken zorlanma yaşanması durumunda, bel fıtığı olunabilmektedir.
  • İktidarsızlık problemi yaşayanlar bel fıtığından şüphelenebilmektedirler.
  • Bel ağrısı, bel fıtığının en fazla karşılaşılan belirtilerindendir.
  • Bacak bölgesine vuran ağrılar, bel fıtığı belirtilerindendir.
  • Çok çabuk yorulanlar, bel fıtığından şüphelenmelilerdir.
  • İdrar tutamama problemi, bel fıtığı belirtilerindendir.
  • Bel fıtığı belirtileri arasında denge kaybı bulunmaktadır.
  • Otururken de yürürken de zorluk çekenler bel fıtığı olabilmektedirler.


  Bel Fıtığı İçin Risk Oranları Ne Kadardır?

  Bel fıtığının risk faktörlerine bakıldığında; bel fıtığı problemi yaşayan kişilerin %25’inin çalışma gücünde kayıp yaşadığı görülmektedir. Ortalama 6 aya kadar uzayacak şekilde istirahat almaları gerekmektedir. Özellikle uzun süre araç kullanımını gerektiren, masa başında oturmayı gerektiren ve ağır yük taşımayı gerektiren meslek gruplarında çalışan kişiler için risk daha fazladır. Bel fıtığı problemi yaşama oranı %85 iken, bu problemi yaşayanların %85’i de tedavisiz bel ağrılarından kurtulabilmektedir. Kadınların hamilelik dönemlerinde bel fıtığına yakalanma riskleri artmaktadır.  Bel Fıtığı Teşhisi İçin Hangi Bölüme Gidilmelidir?

  Bel fıtığına bakan bölümler içerisinden hangisine gidileceğine karar vermekte zorlanılabilmektedir. Bel fıtığı bel ağrısı yapmaktadır ve bu ağrı sebebi ile gidilebilecek bölümlerden aşağıda bahsedilmiştir:
  Dahiliye, yani iç hastalıkları bölümüne gidilebilmektedir.
  Ortopedi ve travmatoloji bölümü, bel fıtığı şikayeti ile gelenleri muayene etmektedir.
  Beyin ve sinir cerrahisine, bel fıtığı kaynaklı bel ağrısı şikayeti ile gidilebilmektedir.
  Üroloji bölümü bel ağrısı şikayeti ile ilgilenmektedir.
  Fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümüne bel ağrısı şikayeti nedeni ile gidilebilmektedir.
  Yukarı bahsedilmiş olan bölümlere bel ağrısı nedeni ile gidilebilmektedir. Ancak esas bel fıtığı problemi olanların öncelikli olarak gitmeleri gereken bölümler; beyin ve sinir cerrahisi veya fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümüdür.  Bel Fıtığı Tanısı Nasıl Konur?

  Bel fıtığı teşhisi için öncelikle bir uzmana muayene olunması gerekmektedir. Bel fıtığı şikayeti ile gidilebilecek olan bölümlerden bir tanesine gittikten sonra doktor hasta öyküsü almaktadır. Sonrasında ise fiziki muayene yapmaktadır. Gerekmesi durumunda; hastanın kas reflekslerini ve kas gücünü test edebilmek için nörolojik muayene de gerçekleştirilebilmektedir. Omurilik ve sıvı basısını tespit edebilmek için röntgen, MR, BT veya CT taramasına başvurulabilmektedir. Hastanın fıtıktan etkilenen sinir köklerinin tespit edilebilmesi için ise; EMG (elektromyogram) cihazı kullanılmaktadır.  Bel Fıtığı İçin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

  Bel fıtığı tedavi yolları aşağıda açıklanmıştır:

  Kısa süreli istirahat önerilebilmektedir. Ancak bu süreçte kasların güçsüzleşmemesi için yapılabilecek egzersizler konusunda da doktordan bilgi alınması gerekmektedir. İstirahat süresi 2 gün ile 1 hafta arasında bir süre olmaktadır.
  Bel fıtığının ağrısının azaltılabilmesi için uygulanabilecek ve cerrahi olmayan tedaviler ise; ultrasonik ısıtma tedavisi, elektrik uyarıları, sıcak uygulaması, soğuk uygulaması ve elle masaj gibi yöntemlerdir.
  Traksiyon yöntemi ile tedavi uygulanabilmektedir. Çekme ve germe yöntemi olarak da bilinmektedir. Fizik tedavi uzmanı veya fizyoterapist dışında biri tarafından uygulanmasına izin verilmemelidir. Bel ağrılarının hafiflemesinde önemli bir rolü bulunmaktadır.
  Bel fıtığı için korse kullananların fıtıklaşmış disklerinde iyileşme olmasını korse sağlamamaktadır. Ancak korse ile bel fıtığı kaynaklı ağrıların azaltılabilmesi mümkün olmaktadır. Ayrıca duruşun doğru olması sağlanabilmektedir.
  Reçeteli ve reçetesiz ilaçlar ile bel fıtığından doğan ağrılar kontrol altına alınabilmektedir. Ancak ilaçların bilinçsiz kullanılması mide rahatsızlıklarına yol açabileceği için doktora danıştıktan sonra ilaç kullanılması gerekmektedir. Analjezikler ve NSAIDler ile ağrı geçirilebilmektedir.
  Bel fıtığının çok daha kötü rahatsızlıklara sebep olmasını engellemek amacı ile bel fıtığı ameliyatı yapılabilmektedir. Bu ameliyat sırasında, fıtıklaşmış diskin bir kısmı çıkartılmaktadır.

  Bel Fıtığı İçin Cerrahi Müdahale Ne Zaman Gereklidir?

  Bel fıtığında acil cerrahi müdahale yapılması gereken zaman; mesane ve bağırsak kontrolünü kaybetmeye neden olacak sinirlere aşırı baskı yapmaya başladığı dönemdir. Büyük bir disk hernisinin bu bölgeyi kontrol eden sinirlere baskı yapması ile bu problem oluşmaktadır. Bununla beraber kasık ve genital bölgede uyuşma ile beraber karıncalanma görülebilmektedir.

  Bel Fıtığının Tekrarlama Oranı Ne Kadardır?

  Bel fıtığının tekrarlama ihtimaline bakıldığında; %2 ile %3 civarında bir oranda tekrarladığı görülmektedir. Tekrarlama oranı oldukça düşük olan bir rahatsızlıktır. Özellikle ameliyat olduktan sonra dikkat edilmesi gereken konulara dikkat edildiğinde, bel fıtığının tekrarlama oranı daha da düşmektedir.

  Bel Fıtığından Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

  Bel fıtığı olmamak için yapılabilecekler şu şekildedir:

  Kilo almamaya özen gösterilmesi gerekmektedir. Bel omurlarına uygulanan basıncın artmaması için ideal kilo korunmalıdır.
  Hareketsiz kalmamaya özen gösterilmelidir. Özellikle bel ve karın bölgesini etkileyen düzenli egzersizler yapılmalıdır.
  Günlük yaşamda hareket ederken omurga fizyolojisine uygun hareket edilmelidir. Yerden bir nesne alınacağı zaman, dizlerin kırılması ve öyle yere çökülmesi gereklidir. Dizleri kırmadan eğilmek, omurga fizyolojisine uymayan bir harekettir.
  Bel fıtığından korunmak için küçük yaştaki çocuklara da düzenli olarak bel egzersiz programı yaptırılabilmektedir.

  Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar?, Baş Ağrısı, Diz Protezi Ameliyatı, Meme Küçültme

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp