Bel-Fıtığı-Tedavisi-Nasıl-Olur.jpg


Bel Fıtığı Tedavisi Nasıl Olur

Omurgada birçok omur adı verilen kemik bulunmaktadır. Omurların hareket esnasındaki esnekliğini sağlayan yastıkçık görevi gören diskler vardır. Bel fıtığı hastalığı bu yastıkçık görevi yapan omurlar arası disklerin kayması sonucu oluşur. Yerinden oynamış olan disk yapılar sinirlere baskı yaparak şiddetli dayanılmaz ağrılara neden olurlar. Genel olarak 30 ile 60 yaş arasında bulunan bireylerde meydana gelir. Az da olsa çeşitli nedenlerle farklı yaşta bulunan bireylerde de meydana gelebilir.

Bel Fıtığı Tedavisi Nasıl Olur?

Bel Fıtığı Hastalığı için Risk Faktörü Olan Bireyler Kimlerdir?

Obezite hastalarında görülme olasılığı yüksektir. Obezite hastalarının omurgaları aşırı yükü kaldırmakta zorlanır. Aşırı basınca maruz kalma sonucu esnekliği sağlayan disklerde yer değiştirme görülerek bel fıtığı oluşmuş olur. Ayrıca obezite hastalarının omurgalarında dışarıya dönük oluşan şekil bozuklukları da görülür.

Bu durum gebe kadınlarda da kilo alımına bağlı görülmektedir. Hareketsiz yaşayan egzersiz yapmayan bireylerde de bel fıtığı görülür. Gün içinde hareket yapmayan bireylerde tüm yük omurgaya bindirilir. Bunun dışında sigara içen bireylerde risk grubu altındadır.


Sigara esnekliği sağlayan disklerde hasara neden olur ve iyileşme durumlarını önler. Bir diğer risk faktörü ise gün içinde omurgaya ters düşen hareketler yapan bireylerdir.

Yerden ağır nesne kaldırırken, çamaşır asarken, masa başında otururken omurgayı zorlayacak hareketlerden kaçınılmalıdır. Özellikle inşaat işçileri gibi ağır mesleklerde çalışan bireylerde bel fıtığı riski çok fazladır.


Dora Sağlık Bilgi FormuBel Fıtığı Hastalığı için Belirtiler Nelerdir?

  • Bacaklarda oluşan ağrılar ve uyuşmalar
  • Günlük hayatta harekette oluşan kısıtlanmalar
  • Yürürken ya da oturup kalkarken oluşan zorluk
  • İleri seviyelerde idrarı tutamama ve yürüyememe
  • Şiddetli ağrılar

Tüm bu belirtilerin kesinleşmesi için MR ya da röntgen çektirilmelidir.Bel Fıtığı Hastalığı için Teşhis Yöntemi Nedir?

Bel fıtığı hastalığının teşhisinde öncelikle hasta yukarıda yazan belirtiler için hekime başvurur. Hasta hekim tarafından MR (manyetik rezonans) ya da EMG ölçümlerine gönderilir. MR ve EMG sonuçlarına göre rahatlıkla bel fıtığının teşhisini yapabilir.Bel Fıtığı Tedavisi Nasıl Olur?

Bel fıtığı tedavisi için başlangıç safhası, bel fıtığının ilerlemiş olması ve bel fıtığı için cerrahi müdahale olmak üzere 3 aşaması vardır. Başlangıç aşamasında olan hastalarda esnekliği sağlayan disk sinirlere çok fazla basınç sağlamıyorsa ve hareket kısıtlaması, bel ve bacakta oluşan ağrı mevcut değilse bu durumda kas gevşetici ilaç ya da kremlerin veya yatak izni verilmesi yeterli olacaktır.

Bel fıtığı başlangıç safhasını geçmiş ve ilerlemişse uygulanacak olan bel fıtığı tedavisi değişir. Bel fıtığının ilerlemesi durumunda hastaya fizik tedavi uygulanır. Bel Fıtığı Tedavisi Nasıl Olur? Fizik tedavinin ilk aşamalarında hastadaki ağrılar artar fakat daha sonralarında ağrılarda azalma söz konusu olur. Eğer tüm bu önlemlere rağmen ağrılar geçmiyorsa nükleoplasti adı verilen bel fıtığı tedavisi uygulanır.

Nükleoplasti adı verilen yöntemde orta derecedeki çok fazla ilerlememiş olan bel fıtıklarında, yer değiştiren disk radyofrekans dalgaları ile ısıtılır. Böylece radyofrekans dalgalarının gönderilmesi sayesinde disk içinde bulunan sinirler yıpratılarak ağrının geçmesi sağlanır.

Bel fıtığı tedavisi sırasında uygulanan nükleoplasti lokal anestezi ile yapılmaktadır. Tek seansta yapılan nükleoplasti operasyonu sonunda hastanın hastanede yatmasını gerektirmez. Nükleoplastide hastanın hayati riski yoktur. Fakat ameliyat sonucunda olağan bir başarı da kesin değildir.

Fizik tedavi sonucunda iyileşme göstermeyen hastalar vardır. Bu tür hastaların bel fıtığı tedavisi ameliyat ile sağlanır. Ameliyat gerektiren hastalarda bacaklarda ve belde şiddetli ağrılar vardır. Eğer ameliyat gerektiği halde ameliyat yapılmıyorsa idrar tutamama, oturamama ve yürüyememe gibi problemler gözlenir.

Kürek Kemiği Ağrısı, Bebeklerde Boyun Eğriliği, Kol Ağrısına Hangi Bölüm Bakar, Eklem Ağrılarına Hangi Bölüm Bakar, Kuyruk Sokumu Ağrısı Hangi Bölüm Bakar

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!

Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.
Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…

Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp