Bebeklerde-Boyun-Egriligi-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Bebeklerde Boyun Eğriliği

Bebeklerde boyun eğriliği oluşumu yeni doğmuş bebeklerin yüzükoyun yatırıldığında boyun sabit olarak eğri duruyorsa bu durum düşünülmelidir. Bebeklerde boyun eğriliğinin tıp terminolojisindeki adı tortikollistir. Boyun eğriliği, doğumdan sonraki ilk günlerde ve bebek gelişme sürecinde boyun, sağa ya da sola düşüyorsa doktora mutlaka gidilmelidir.

Bebeklerde Boyun Eğriliği 2022

Bebeklerde boyun eğriliğinin nedeni tam olarak bilinmemektedir fakat doğum sonrası bebekte oluşan komplikasyonların ve gelişim sürecinin tam olarak tamamlanmasının neden olduğu düşünülmemektedir. Yeni doğan bebeğinizde, boyun eğriliği var ise ortopedi uzmanından görüş alınmalıdır.


Dora Sağlık Bilgi FormuBebeklerde Boyun Eğriliği Nasıl Anlaşılır?

Boyun eğriliği teşhisi aileler tarafından fark edilmese bile bebeklerin periyodik olarak doktor muayenelerinde doktor tarafından anlaşılabilir. Boyun eğriliği ya da diğer adı ile tortikollis anlama yöntemleri:

Bebeğin boynu farklı yönlere değil hep aynı yöne düşüyorsa,
Boyun düzeltildiğinde bebek mutsuz olup, eski pozisyonuna dönüyorsa,
Yan olarak yatırıldığında bile kendi pozisyonunu korumayı tercih etmeyip, yan pozisyonda iken sinirleniyorsa ve
Kucağa alındığında kafasını sürekli aynı yöne doğru hareket ettiriyorsa boyun eğriliği belirtisi olabilir.Bebeklerde Boyun Eğriliğinin Sebebi Kaslar Mıdır?

Boyun eğriliği sebebi düşünüldüğünde ebeveynlerin aklına kas bozuklukları gelmektedir. Aileler, durumun ciddiyetinin farkında olmadan basit bir kas ağrısı ya da kas sertleşmesi olduğunu düşünebilir.

Boyun eğriliği hastalığı düşünüldüğünde akla gelecek ilk sebep; boyun ve omurgada doğuştan gelen şekil bozuklukları olmalıdır. Bebekte doğuştan gelen omurga bozukluğu var ise boynunu belli bir yere sabitler. Bunun nedeni; acı ve ağrı çekmemek için kendini uygun pozisyona getirmek istemesidir.Bebeklerde Boyun Eğriliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Boyun eğriliği tedavisi için en etkili yöntem ev egzersizleridir. Boyun eğriliği ya da omurga bozukluğu fark edildikten hemen sonra doktora gidilmelidir. Doktorun verdiği egzersizlere bağlı kalarak, boyun eğriliği giderilebilir.
Egzersiz uygulanırken bebeğin canının yanmaması için ağır olarak yapılması gereklidir. Bebeklere, bu tip uygulamalar oyun şeklinde yaptırılırsa daha yararlı olur çünkü bebek sizinle oyun oynayacağını düşünerek hareketleri isteyerek yapar.
Egzersizler, günde 3-4 sefer ve toplam 5 dakika olarak yapıldığında düzelme mutlaka görülecektir.

Kol Ağrısına Hangi Bölüm BakarEklem Ağrılarına Hangi Bölüm BakarKuyruk Sokumu Ağrısı Hangi Bölüm BakarSırt Ağrısına Hangi Bölüm BakarDiz Ağrısına Hangi Bölüm Bakar

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp