Barrett-Ozafagus-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Barrett Özofagus


Barrett Özafagus

Barrett özafagus genel olarak yemek borusu anlamına gelen ifadeye sahip olmasıyla bilinmektedir. Yenilen yiyecek ve içeceklerin yutak ile mide bağlantısını sürdürme amaçlı işlev gördüğü bilinmektedir. Minenin genel içerik yapısında var olan kapacık ile sfinkter adı ile adlandırılan kasların bozulmuş şekilde işlev görmeye başlaması halinde mide Reflüsü oluştuğu bilinmektedir.

Barrett Özofagus 2023

Tıp dilinde bu terim GÖRH Reflü olarak bilinmektedir. Oluşan reflü hastalığının sonucunda tüketilen asit bazlı besin maddeleri sonucu kronikleşen bir durum oluştuğu bilinmektedir. Rahatsızlığın başlaması nedeniyle özafagusta yer alan hücrelerde değişim gözlemlenmektedir. Hastalığı gözlemleyen ve ispat eden Dr. Noman Barrett sayesinde hastalığın genel adı barrett özafagus olarak tanımlanmaktadır.

Barrett özafagus hastalığı klinik açıdan 1950 yılında reflü hastalığı ile birlikte ispat edilmiş bir hastalık türü olarak tanımlandığından günümüzde daha geniş şekilde incelendiği bilinmektedir. Gelişen tıp dünyasında GÖRH Reflü olarak bilinen adı halk arasında asit dengesini kaybetmiş mide yapısı olarak yorumlanmaktadır. Bu rahatsızlığı yaşayan kişilerin genel bakımdan yemek arasında rahatsızlık yaşaması, mide yanması, mide suyu yükselmesi ve hatta sancılanan mide nedeniyle konuşmakta bile zorlanır hale geldiği gözlemlenmiştir.


Oluşan belirtilerin genel anlamda öne çıkması haricinde farklı durumlarda oluşabilmektedir. Yutak kısmından geçen yiyeceklerin zor şekilde mideye inmesi sonucu kişi her yemek yeme halinde sorun yaşayabilmektedir. Genel olarak belli başlı belirtilerinin yanı sıra yemeği yeme anında göğüs kısmında dahi acı hissi oluşturduğu bilinen bir durum olarak tarif edilmektedir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuBarrett Özafagus Nedir?

Barrett özafagus genel olarak yemek borusunun bitiş kısmı ile mide alanının başladığı alan olarak bilinmektedir. Yutak kısmından geçen yiyeceklerin düzgün bir şekilde sindirilmesine yarayan işleve sahip olduğu bilinmektedir. Barrett özafagus rahatsızlığı genel olarak reflü hastalığına sahip olan kişilerde görülen bir durum olarak bilinmektedir. Bu nedenle öne çıkan belirtileri reflü kapsamında incelenmektedir.

Reflü haricinde hastalığın gelişimine yönelik bilgilerden biri de özafagus kanserinden dolayı oluşmaya başlaması kaynaklı bilinmektedir. Bu nedenle mide açısından ciddi bir hasar oluşturabilen önemli durumları öne çıkarmaktadır. Barrett özafagus durumuyla ilgili en önemli şey displazinin derecesi ve varlığı olarak öne çıkmaktadır. Bu durumun oluşmasında önemli etken olarak belirlenen displazinin yapılacak tedavi yöntemine de etki ettiği bilinmektedir. Bu nedenle uzman hekimler tarafından incelenen durumların başında gelmektedir.

Barrett özafagus rahatsızlığı genel bakımdan reflü rahatsızlığına bağlı şekilde yükselişe geçmektedir. Gastroözofageal durumunun oluşarak reflüyü arttırması sonucu barrett özafagus geliştiği düşünülmektedir. Birçok araştırma ve incelemede ortaya çıkan genel durumların başında bu ikilem yer aldığı için rahatsızlığı yaşayan kişiyle ilgili ilk yorum bu şekilde yapılmaktadır. Ayrıca genetik faktörün bu hastalıkta önemli bir etken olduğu bilinmektedir. Barrett özafagus rahatsızlığı yaşayan kişilerin ailesinin geçmiş tıbbi öykülerinde yer alan bir durum olduğu öne çıkmaktadır. Bununla birlikte bireyin sigara ve zararlı madde alışkanlıklarına sahip olması sonucunda da geliştiği bilinmektedir.Barrett Özafagus Belirtileri

Barrett özafagus belirtileri kesin bir şekilde belirtilmemesine rağmen reflü odaklı gelişen semptomlar ile fark edilen durum olarak bilinmektedir. Rahatsızlığın öne çıkmasını sağlayan en önemli konu kişide reflü oluşması kaynaklıdır. Bu nedenle oluşan belirtileri de reflü ile aynı olduğu düşünülmektedir. Barrett özafagus belirtileri ise genel açıdan şu şekilde sıralanmaktadır.

  • Yemek yeme öncesi ve sonrasında ağız içine acı su tadı gelmesi
  • Göğüs kısmında ağrı ve yanma hissi başlatması
  • Nedeni belirsiz şekilde gelişen ses kısıklığı
  • İstemsiz ve nedensiz şekilde başlayan uzun süreli öksürükler
  • Net bir şekilde iyileşmemiş olan diş ve diş eti sorunları
  • Sürekli yaşanılan hıçkırıklar
  • İstemsiz şekilde sürekli olarak yaşanan geğirme hali ve isteği
  • Yemek yeme esnasında yutma zorluğu çektirmesi

Yukarıda yer alan belirtiler genel bakımdan barrett özafagus rahatsızlığına yönelik yaşanan semptomlar olarak bilinmektedir. Reflü tarzında ilerleyen rahatsızlığın yutak kısmında kist veya tümör tarzı bir şey oluşturmuş olması kişiye uzun süreli rahatsızlıklar yaşattığı bilinmektedir. Aynı zamanda hastalığın net bir şekilde belirtilen tedavi şekli olmadığı bilinmektedir.

Sadece oluşumlarını yavaşlatıcı durumlar öne çıkmaktadır. Bu durumlar antireflü cerrahi ve ilaç tedavileri olarak bilinmektedir. Fakat gelişen tıp dünyası her geçen süre zarfında çok yeni cerrahi yöntemler keşfetmesi bakımından hekim kararı doğrultusu ile kişiye yönelik tedavi yöntemi uygulamaktadır.Barrett Özafagus Tanı Yöntemleri

Barrett özafagus rahatsızlığı reflü rahatsızlığına yönelik aynı şikâyetler doğrultusu ile ilerlemektedir. İki durumun birbiri ile doğru orantıda ilerlemesi genel bakımdan ortak belirti göstermektedir. Bu nedenle kişide meydana gelen semptomlar doktor tarafından tıbbi öyküsü şeklinde dinlenmektedir. Tıbbi geçmişi incelenen hastaların ailesinde de böyle bir durumun olup olmadığı da sorgulanmaktadır. Çünkü özafagus rahatsızlığı yaşayan kişilerin ailelerinin geçmişinde de aynı belirtiler öne çıkmaktadır. Bununla birlikte uygulanan ilk adım endoskopi yöntemi olarak bilinmektedir. Endoskopi işlemi sayesinde özafagus kısmın iç duvarı incelenip biyopsi alınmaktadır.

Küçük cımbıza benzeyen aletin esnek bir boru ile özafagus kısmına iletilip kamera ile gözlemlenmesi gerçekleştirilmektedir. Yemek borusu incelemesi sonrasında alınan doku parçaları patalog tarafından incelenmektedir. Patalog incelemesinin bitmesi ardından hastalığın teşhisi konulabilmektedir. Bu uygulamanın yapılması öncesi ve dâhilinde hastada oluşan durumlarda gözlemlenmektedir. Örneğin; uzun süren bir hıçkırık tipi veya kesilmek bilmeyen öksürük hali de hastalıkla ilgili doktorun şüphesini çeken durumlar olarak bilinmektedir.Barrett Özafagus Risk Faktörleri

Barrett özafagus rahatsızlığının oluşumuna yönelik bazı risk faktörleri bulunduğu bilinmektedir. Araştırma ve incelemeler doğrultusunda ortaya çıkan risk faktörlerinin ilk başında gelen durumu kişinin yaşadığı reflü rahatsızlığın şiddeti olarak saptanmıştır. Devamında ise obezite durumu nedeniyle kişide reflüyü arttıracak veya geliştirecek bir yeme şeklinin oluşması halidir. Genel açıdan ise aile öyküsünde yer aldığı bilinen özafagus sorunları olarak bilinmektedir. En fazla tetikleyen durum ise sigara kullanımı olarak bilinmektedir.Barrett Özafagus Tedavi Yöntemleri

Barrett özafagus tedavi yöntemleri arasında öne çıkan ilk durum kişiye reflü tedavisi uygulanacak olmasıdır. Fakat displazi denilen kanser gelişimi mevcut halde ise farklı tedavi yöntemi öne çıkmaktadır. Kanser oluşumu gözlemlenmemişse belirli aralıklarda reflü durumunun endoskopi ile birlikte kontrol edilmesi gereken bir süreç başlatılmaktadır.

Barrett özafagus rahatsızlığında kanser oluşumu gözlemlendiği vakit hekim kararı neticesinde açık cerrahi operasyon veya endoskopik işlem ile birlikte oluşan durumun çıkarılması sağlanmaktadır. Bu operasyon ciddi ve hayati tehlike taşıması yönünden risk içermektedir.
Barrett özafagus tedavileri arasında oluşan displazi ve kanser türüne yönelik farklı metotlarda kullanıldığı bilinmektedir. Endoskopik tedavi çeşitleri arasında lazer ve ilaç tedavileri öncelikli olarak kullanılmaktadır. Ayrıca radyo frekans ya da kontrollü elektrik sayesinde bölgenin işlevsiz bir hale gelmesi sağlanmaktadır.Ablasyon yöntemi olarak yapılan bu uygulamalar karşısında net bir sonuç elde edilemeyen durumlarda açık cerrahi operasyonlar devreye girmektedir. Bu operasyonlarda hastalığın durumuna yönelik kit çıkartılması veya özafagusun çıkartılması işlemi yapılmaktadır.

Beraberinde ise reflü durumuna yönelik oluşum sağlayan hastalığın devamında hastalara genel bakımdan cerrahi işlemler önerildiği bilinmektedir. Bahsi geçen bu durum son aşamalardan biri olduğu için ilk olarak uygulanan metot reflü tedavisine benzer şekilde ilerleyen ilaç tedavileri olarak bilinmektedir.

Diyafram Bozuklukları, Gaz – Dışkı Tutamama (Anal İnkontinens), hemoroid (basur), İltihabi Bağırsak Hastalıkları (Crohn Hastalığı Ve Ülseratif Kolit), Kalın bağırsak kanseri

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp