bademcik.jpg


Bademcik Şişmesi

Bademcikler her insanda doğumdan itibaren bulunan önemli yapılardır.

Bu önemli yapılar vücudu koruma altına almakla ve mikropların içeri sızmasına engel olmakla görevlidir.

Bu sebeple vücudu koruyan ve hastalıklara karşı savunma sistemi olarak varlığını sürdüren bademcikler bazı durumlarda şişebilmektedir.

Bademcik Şişmesi 2022

Virüsler ve bakteriler sebebi ile yaşanan bademcik şişmesi problemi kişide pek çok soruna neden olacak ve iltihap yaparak ateşli bir hastalığa dönüşecektir. Bademcikler görevini yaparken yani vücudu mikroplara karşı savunurken bazı durumlarda sorunlar yaşanabilmektedir. Bu noktada şişmesi problemi ortaya çıkmaktadır.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Bademcik şişmesi neden olur?

  Bademcik şişmesi hastalığının başlıca sebebi vücudun bağışıklık sisteminin çökmesi ve bademciklerin iltihaplanmasıdır.

  • İltihaplanma başladığında şişme durumu da başlayacak ve bu durum kişinin yutkunmasına engel olacaktır.
  • Tedavisi mümkün olan bademcik şişmesi problemi daha çok çocuklarda ve bazen de yetişkinlerde görülmektedir.
  • Bademcikleri şiş olan çocukların mutlaka bir kulak burun boğaz doktoruna gösterilmesi gerekmektedir.
  • Sorunun kaynağı daha ciddi olabileceğinden gerekli olan tüm tetkikler yaptırılmalıdır.


  Bademcik şişmesi belirtileri

  Bademcik şişmesi rahatsızlığı birçok belirti verecek ve bu belirtiler hastalığın oluşmaya başladığını işaret edecektir.

  Bademcik şişmesi sorunun ilk belirtisi boğazlarda yaşanan yanmalardır. Henüz şişme durumu söz konusu olmasa bile boğazlarda yanmalar yaşanacak ve kişi kendini her zamankinden daha yorgun hissedecektir.

  İlerleyen aşamalarda boğazda kitle haline bir şişlik hissedilmesi ve yemek yerken zorluk yaşanması mümkündür. Bademciklerin şişmesi probleminin bir diğer önemli belirtisi de kişinin ateşinin yükselmesidir. İltihaplanma durumlarında olan bu belirti hastalığın son aşamalarda olduğunu ve tedavi edilmesi gerektiğini işaret etmektedir. Bu gibi belirtiler doğrudan bademcikleri işaret ettiğinden mutlaka tedavi olunması ve antibiyotik kullanımına başlanmalıdır.  Bademcik şişmesi tedavileri

  Bademcik şişmesi hastalığı acilen tedavi edilmesi gereken ciddi bakteriyel rahatsızlıklardandır.

  • Bakterilerden kaynaklı olarak oluşan ve kişinin vücut ısının artmasına neden olan bu rahatsızlık tedavi edilmediği müddetçe daha ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Hastalığın yaygın olan tedavisi antibiyotiklerdir. Bunun için bir uzman muayenesinde geçilmesi ve boğazlarda iltihap olup olmadığının anlaşılması gerekecektir.
  • Antibiyotikler sayesinde boğazlardaki baskı azalacak ve bademciklerin şişliği inecektir. Bu tedavi olmadan sorunun giderilmesi mümkün olmayacaktır. Fakat bademcik şişmeleri sürekli olarak tekrarlanıyor ise bademcik ameliyatı denilen kalıcı ameliyatın uygulanması da mümkündür. Bu durum daha çok çocuk hastalar için geçerlidir.
  • Bazı çocuklarda boğaz ağrıları ve bademcik şişmeleri sık sık tekrarlanmakta ve bu durum ilaçlar ile tedavi edilemez hale gelecektir. Bu noktada devreye giren bademcik ameliyatı sayesinde sorun kökten bir şekilde çözülecek ve bir daha kesinlikle tekrarlamayacaktır.


  Bademcik ameliyatı

  Bademcik ameliyatı kronik bir hal almış olan bademcik şişmesi probleminde devreye giren yaygın bir tedavi biçimidir.

  • Bademciklerin alındığı ve sorunun kökten çözüldüğü bu problemde aynı sorunların tekrarlamaması hedeflenmektedir.
  • Bademcik şişmesi problemi oluştuğunda ilk olarak ilaç tedavileri uygulansa da geçmeyen sorunlarda ameliyatlar tercih edilebilmektedir.
  • Bademcik ameliyatı daha çok 3 yaşını geçmiş olan çocuklara uygulanmakta ve bademcikler tamamen alınmaktadır.
  • Operasyon kısa sürede tamamlanacak ve hasta taburcu edilecektir.
  • Bademcik ameliyatı yalnızca çocuklara değil yetişkinlere de uygulanabilmektedir. Fakat ameliyatın yapılabilmesi için durum ciddi olması gerekecektir.
  • Yıl içerisinde sürekli olarak bademcik şişmesi ve iltihaplanması yaşanıyorsa ve kişi ilaçlarla bile bu sorundan kurtulamaz hale gelmişse bademcik ameliyatı yapılması şart olacaktır.
  • Ameliyat sonrası taburcu işlemleri yapıldıktan sonra hasta yediğine ve içtiğine dikkat etmeli ve çok sıcak ya da çok soğuk besinler yerine ılık yiyecekleri tüketmelidir.
  • İlk günler katı besinler tüketilemeyecek fakat iyileşme süreci ilerledikçe katı besinlere de geçilecektir.

  Tükürük Bezi Tümörü Tedavisi, Çocuklarda Kulak Ağrısı Nedenleri, Coronavirüsü nedir, Vertigo Nasıl Geçer, Vertigo Tedavisi

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp