KisaBacak.jpg


Bacak Uzunluk Farklılıkları

Ekstremite uzunluğu tutarsızlığı, kolların veya bacakların uzunlukları arasındaki farktır. Aşırı durumlar hariç, kol uzunluğundaki farklılıklar genellikle kolların nasıl çalıştığını etkilemez ve tedavi gerektirmez. Bu nedenle, bu makale bacak uzunluğundaki farklılıklara odaklanmaktadır. Bacak uzunluğundaki bir tutarsızlık, ebeveynlerin çocuklarının büyümesini, emeklemesini ve yürümesini izlemeleri sırasında belirginleşir. Bazı çocuklar farklı uzunluklarda bacaklarla doğarlar.

Bacak Uzunluk Farklılıkları 2022

Diğer durumlarda, hastalık veya yaralanma sonrası, zamanla gelişmesi yavaşlayan tarafta kısalık ortaya çıkar. Bacak uzunluğundaki küçük bir fark semptomlara neden olmasa da, önemli bir fark gözle görülür bir topallamaya neden olabilir ve bir çocuğun koşmasını ve oynamasını zorlaştırabilir. Bacak Uzunluk Farklılıkları Tedavisi ciddiyetine bağlıdır. Birçok durumda, bir ayakkabı yada bir topuk yüksekliği giyerek bacak uzunluğundaki küçük bir fark giderilebilir. Bununla birlikte, daha anlamlı farkları olan bir çocukta, bacaklarını aynı uzunluğa getirmek için ameliyattan başka yol yoktur.


Dora Sağlık Bilgi FormuBu birkaç yolla yapılabilir, ancak çoğu zaman uzun bacağındaki büyümeyi yavaşlatan veya durduran bir işlem gerekir.

Bacak Uzunluk Farklılıkları arasında bir iki cm fark olması normaldir. Bununla birlikte, uzunluktaki daha büyük farklılıklar, hastanın refahını ve yaşam kalitesini etkileyebilir. Çoğu durumda, bacak uzunluğu tutarsızlığından etkilenen kemikler femur (uyluk kemiği) ve tibiadır (kaval kemiği).

Vücuttaki diğer uzun kemikler gibi, femur ve tibia merkezden dışa doğru büyümez. Bunun yerine, büyüme plakalarının etrafında büyüme meydana gelir. Büyüme plakaları, kemiğin eklemlere ayakın olan, genişlemiş kısmı (metafiz) ile kemiğin sonu (epifiz) arasında yer alan kıkırdak alanlarıdır. Hastalık veya yaralanma büyüme plakasına zarar verirse, kemik karşı taraftaki kemikten daha hızlı veya daha yavaş büyüyebilir.Bacak Uzunluk Farklılıkları Sebepleri

Sebepleri

Bacak Kemiğinde kırılma
Kırık bir bacak kemiği, kısalmış pozisyonda iyileşirse bacak uzunluk farkına neden olabilir.Kemiğin çok parçalı kırılmasında bu daha olasıdır. Aynı zamanda, kemik etrafındaki deri ve kas dokusu, açık bir kırıkta olduğu gibi ciddi şekilde yaralanmışsada uzunluk farkı görülebilir.

Bir çocukta, kırık bir kemik bazen iyileştikten sonra, birkaç yıl, diğerine göre daha hızlı büyür, bu da diğer taraftaki kemikten daha uzun olmasına neden olur.Bu tip aşırı büyüme en sık femur (uyluk kemiği) kırıkları olan küçük çocuklarda görülür.
Alternatif olarak, bir çocuğun kemiğinde, kemiğin ucuna yakın olan büyüme plakasından kırılması, daha kısa bir bacakla sonuçlanan daha yavaş büyümeye neden olabilir.

Enfeksiyon
Büyüyen çocuklarda ortaya çıkan kemik enfeksiyonları önemli bir uzuv uzunluğu uyuşmazlığına neden olabilir. Bu enfeksiyon bebeklik döneminde gerçekleşirse geçerlidir.

Kemik Hastalıkları (Displaziler)
Bazı kemik hastalıkları, uzuv uzunluğu farklılığına neden olabilir:
Nörofibromatozis
Familial multiple ekzositoz
Ollier hastalığı

Diğer Nedenler
Ekstremite uzunluğu tutarsızlığının diğer nedenleri arasında:
Nörolojik hastalıklar
Jüvenil artrit gibi büyüme sırasında eklem iltihabına neden olan durumlar

Bazı durumlarda, bacak uzunluk farklılığı “idiyopatik” yani ne sebeple olduğu bilinmeden de oluşabilir. Bu, özellikle bacağın iç veya dış tarafının az gelişmişliğini veya vücudun bir tarafının kısmen büyümesini içeren durumlarda geçerlidir.

Bu durumlar genellikle doğum sırasında mevcuttur, ancak bacak uzunluk farkı erken tespit edilemeyecek kadar küçük olabilir. Bununla birlikte, çocuk büyüdükçe tutarsızlık artar ve fark edilir hale gelir. Kısa tarafta diz ile ayak bileği arasındaki iki kemikten biri anormal derecede kısadır. Çocuğun ayrıca ayak veya diz problemleri olabilir.

Hemihipertrofi (bir taraf çok büyük) ve hemiatrofi (bir taraf çok küçük) ekstremite uzunluk uyuşmazlığına neden olan nadir durumlardır. Bu şartlara sahip hastalarda, vücudun bir tarafındaki kol ve bacak, karşı taraftaki kol ve bacaktan daha uzun veya daha kısadır. Yüzün iki tarafı arasında da bir fark olabilir. Bu durumun kesin nedeni tespit edilemez.Bacak Uzunluk Farklılıkları Belirtileri

Bacak uzunluğu tutarsızlığının etkileri, farkın nedenine ve boyutuna bağlı olarak hastadan hastaya değişir. Topallamaya ya da yürürken zorluk çekmeye neden olabilir. Bu farklılıklar hastanın yürümesi için daha fazla çaba göstermesini gerektirdiğinden, kolayca yorulabilir. Görüntülerindeki anormal farklılıklar psikolojisini etkileyebilir. Bel ağrıları sık görülür.Muayene

Muayene sırasında doktorunuz çocuğunuzun genel sağlık durumunu, geçmişini ve semptomlarını sorar. Daha sonra çocuğunuzun nasıl oturduğunu, ayakta durduğunu ve hareket ettiğini gözlemleyerek dikkatli bir muayene yapar.

Yürüme analizi; Muayene sırasında doktorunuz çocuğunuzun yürüyüşünü gözlemler. Küçük çocuklar, bacaklarını esneterek veya ayak parmakları üzerinde yürüyerek bacak uzunluğu farkını telafi edebilir.

Farkın ölçülmesi; Ölçüm genelde yatarkan, leğen kemiği ön üst çıkıntısı ile ayak bileği iç çıkıntısı arasında mezürle yapılır veya kalçalar düzleninceye kadar kısa bacağın altına bir dizi ahşap blok yerleştirecek, sonra farkı belirlemek için blokları ölçecektir. X-ışını fimleri,tomografi istenebilir.Tedavi

Doktorunuz, çocuğunuzun tedavisini planlarken aşağıdakileri de göz önünde bulunduracaktır:

  • Tutarsızlık boyutu
  • Çocuğunuzun yaşı
  • Eğer biliniyorsa tutarsızlığın nedeni

Cerrahi Olmayan Tedavi
Kısalık farkı az (1-2 cm), deformitesi olmayan hastalar için tedavi genellikle cerrahi dışıdır. Cerrahinin riskleri faydalardan ağır olabileceğinden, bacak uzunluğundaki küçük farklılıkları eşitlemek için cerrahi tedavi genellikle önerilmemektedir.
Cerrahi olmayan tedaviler şunları içerebilir:

Takip; Çocuğunuz henüz iskelet olgunluğuna ulaşmamışsa, doktorunuz büyüme tamamlanana kadar takip önerebilir.
Ayakkabı tabanlık desteği; Ayakkabının içine veya dışına monte edilen bir yükseklik çoğu zaman hastanın yürüme ve koşma kabiliyetini artırabilir. Bir ayakkabı yüksekliği, uzunluk farklılığından kaynaklanan sırt ağrısını da azaltabilir. Ayakkabı tabanlıkları ucuzdur ve etkili olmadıkları takdirde kolayca çıkarılabilir.

Cerrahi tedavi
Genel olarak, bacak uzunluk farklılığı, her hastanın yaşı, beklentisi ve genel durumu göz önünde bulundurularak şekillendirilir, yapılan ameliyatlar aşağıdakilerden birini yapmak için tasarlanmıştır:

  • Uzun bacağın büyümesini yavaşlatmak veya durdurmak
  • Uzun bacağı kısaltmak
  • Kısa bacağı uzatmak
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp