Blount.jpg


Bacak Eğriliği

Blount Hastalığı, yürümeye yeni başlayan çocukta çok yaygındır.

Bacakları bükülmüş bir çocuk ayakları üzerinde durduğunda, alt bacaklarla dizler arasında belirgin bir boşluk vardır.

Bu bacaklardan birinin veya her ikisinin de dışa doğru kıvrılmasının bir sonucu olabilir.

Çoğu durumda, eğri bacaklar doğal olarak çocuk büyüdükçe düzleşmeye başlar.

Bacak Eğriliği O-Bacak (Blount Hastalığı) 2022

Eğer eğri bacaklar 3 yaşına kadar çözülmediyse, Blount hastalığı veya raşitizm(D vitamin eksikliği) gibi altta yatan bir neden olabilir.

Ergenlerde zaman zaman eğilmiş bacaklar olabilir. Bu vakaların çoğunda, çocuk çok fazla kiloludur.


Dora Sağlık Bilgi FormuBlount Hastalığı Nedir?

Blount hastalığı, küçük çocuklarda ve ergenlerde oluşabilecek bir rahatsızlıktır.Büyüme plakaları bir çocuğun uzun kemiklerinin ucunda bulunur.Yetişkin kemiğin uzunluğunu ve şeklini belirlemeye yardımcı olurlar.İç (medial) büyüme kıkırdağında gelişimin yavaşlaması sonucu bu hastalık ortaya çıkar. 2 yaşın altındaki bir çocukta, infantil Blount hastalığını fizyolojik genu varumdan ayırt etmek mümkün olmayabilir.Bununla birlikte, 3 yaşına kadar, yaylanma daha da kötüleşecektir ve bariz bir problem röntgende sıklıkla görülebilmektedir.Fizyolojik Genu Varum

2 yaşından küçük çocukların çoğunda, bacaklarının eğilmesi, bacakların hafif o bacak olması normaldir. Fizyolojik genu varumlu çocuklarda, eğilme yaklaşık 18 aylıkken yavaş yavaş iyileşmeye başlar ve çocuk büyüdükçe devam eder.3 ila 4 yaşları arasında, eğrilik düzelmiştir ve bacaklar normal bir görünüme kavuşur.Raşitizm

Rickets, eğri bacaklara ve diğer kemik deformasyonlarına neden olan çocuklardaki kemik hastalığıdır. Raşitizmli çocuklar, sağlıklı büyüyen kemikler için önemli olan, yeterli kalsiyum, fosfor veya D Vitaminini alamazlar.

Gelişmiş ülkelerde beslenme raşitikleri sıra dışıdır, çünkü süt ürünleri de dahil olmak üzere birçok gıda D Vitamini ile takviye edilmektedir. Rickets ayrıca D Vitamini’nin doğru şekilde emilmesine izin vermeyen genetik bir anormallikten de kaynaklanabilir.Bu raşitizm formu kalıtsal olabilir.Belirtiler

Bir çocuk ayağa kalkıp yürüdüğünde eğilmiş bacakları daha belirgindir.Eğilmiş bacakların en sık görülen belirtisi garip bir yürüyüş şeklidir.

Eğri bacaklı bebekler genellikle normal koordinasyona sahiptir ve yürümeyi öğrenmede gecikmezler.Bununla birlikte, bowing(yay şekline gelme) miktarı önemli olabilir ve ebeveynler ve aile üyeleri için oldukça endişe verici olabilir.

Ayak parmaklarının içe doğru dönmesi, küçük çocuklarda yaygındır ve sık sık eğri bacaklarla birlikte oluşur.

Eğri bacaklar tipik olarak herhangi bir ağrıya neden olmaz. Bununla birlikte, ergenlik döneminde, sürekli eğilme, kavisli bacakların bu eklemler üzerindeki anormal stresinden dolayı kalçalarda, dizlerde ve ayak bileklerinde rahatsızlığa neden olabilir.Tedavi

Fizyolojik genu varum, çocuk büyüdükçe neredeyse her zaman kendiliğinden kendiliğinden düzelir.Bu düzeltme genellikle 3 ila 4 yaş arasında gerçekleşir.
Tedavi edilmeyen infantil Blount hastalığı veya tedavi edilmeyen raşitizm, daha sonraki çocukluk ve ergenlik döneminde eğilmenin giderek kötüleşmesine neden olur. Sonuçta, bu çocuklar eklemlerde meydana gelen anormal yüklenmeler nedeniyle bacaklarda rahatsızlık hisseder (özellikle dizler).Blount hastalığı olan ergenlerin, ağrı hissetme olasılıkları yüksektir.

Cerrahi Olmayan Tedavi

Fizyolojik genu varumu.Her ne kadar fizyolojik genu varum aktif tedavi gerektirmese de, doktorunuz eğilme düzelene kadar 6 ayda bir çocuğunuzu görmek isteyecektir.

Blount hastalığı.Hastalık erken yakalanırsa, daha kolay tedavi edilebilir.Sadece bir dizlik veya diz korsesi bile yeterli olabilir.Fakat ergenlik dönemine girdiyse bu tedavi yetmez.

Raşitizm.Çocuğunuzda raşitizm varsa, doktorunuz düzenli ortopedik takibe ek olarak sizi tıbbi tedavi için metabolik hastalıklar uzmanına yönlendirecektir.Raşitizm etkileri genellikle ilaçla kontrol altına alınabilir.

Cerrahi Tedavi

Eğilmiş bacakları düzeltmek için farklı prosedürler vardır ve bunlar iki ana tipe ayrılır.

Kontrollü büyüme .Büyüme plakasının bu ameliyatı, kaval kemiğinin sağlıklı tarafındaki büyümeyi durdurarak anormal tarafa yetişme şansı verir ve bacağını çocuğun doğal büyümesiyle düzeltir.

Tibial osteotomi.Bu prosedürde, kaval kemiği dizin hemen altında kesilir ve hizalamayı düzeltmek için yeniden şekillendirilir. Kemik, bir iç plaka ve vidalarla veya bacağın dışına yerleştirilmiş bir dış çerçeveyle iyileşirken yerinde tutulur.

Ameliyattan sonra, iyileşirken kemiği korumak için bir alçı uygulanabilir. Doktorunuz sizinle tam iyileşme süresi hakkında konuşacak ve düzenli etkinliklere dönecektir.

Kürek Kemiği Ağrısı, Bebeklerde Boyun Eğriliği, Kol Ağrısına Hangi Bölüm Bakar, Eklem Ağrılarına Hangi Bölüm Bakar, Kuyruk Sokumu Ağrısı Hangi Bölüm Bakar

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp