Ayak-Mantari-Dora-Hospital-1200x679.jpg
Ayak Mantarı

Ayak mantarı, kişilerin ayak bölgelerinde görülen son derece bulaşıcı olma özellikleri taşıyabilen bir cilt hastalığı olarak tanımlanmaktadır. Mantar enfeksiyonları içinde hemen herkes de yaygınlıkla görülebilen türler arasında da sayılmaktadır. Bu nedenle toplum içinde yaşayan hemen her bireyde hastalığa zemin hazırlayan unsurlar vasıtasıyla bu cilt yüzeyi hastalığı görülebilmektedir. Bu mantar rahatsızlığı bazı bireylerde ise diğer kişilere göre daha çok görülebilirken bazı kişilerin risk faktörleri ise daha düşük olabilmektedir.Genel Tanıtım

Ayak bölgesi ve çevresinde döküntü benzeri kırmızı renkli yapıların oluşabildiği bu rahatsızlıkta yine mantar olan bölge de zaman zaman şiddeti ve seviyesi artan kaşıntılarda görülebilmektedir. Yine yanmaya benzer ağrılı durumlarda bu enfeksiyona bağlı olarak gelişebilen semptomlar arasında sıklıkla görülebilmektedir.

Ayak mantarı olan kişilerin enfeksiyonlu bölgelerinde ilerleyen zamanlarda ve enfeksiyonun büyümesine bağlı olarak soyulmalarda gözlenmektedir. Bu mantar rahatsızlığı kontrol altına alınmadığı durumlarda ise ortaya koyduğu belirtilerin şiddetleri de giderek artış gösterebilmektedir. Genel olarak yetişkin ve daha genç yaşta olan erkek bireylerde rastlanan bu mantar sorunu bazı durumlarda diğer kişilerde de ortaya çıkabilen bir hastalık olabilmektedir.

Ayaklar üzerinde başlayan kaşıntılar ve kızarmaların ardından ise çoğu vakada yaraların ortaya çıktığı da belirtilmektedir. Yine kişilerin mantar gelişen ayak kısımlarında oluşan yaralar su toplayıp, şişkinlik gibi unsurlarla da hastaları rahatsız edebilmektedir. Bazı yaş gruplarında ki çocuklarda da rastlanan mantar sorunu kimi zaman yetişkin kadınlarda da aynı etkilerle ortaya çıkabilen bir cilt sorunu olabilmektedir.

Ayak mantarı oluşumunu hızlandıran ve enfeksiyonların başlamasına nende olabilen bazı faktör ve nedenler de bulunmaktadır. Bu faktörlere bağlı olarak mantar hastalığının gelişme hızı ve yayılma alanı da çok daha etkili boyutlara çıkabilmektedir. Bu rahatsızlıktan korunmanın en temel yollarından bir tanesi ise bu hastalığa zemin hazırlayabilecek etkenlerin ortadan kaldırılması ve bu konulara dikkat edilmesi gerektiği gerçeği olmaktadır. Mantar hastalığının oluşmasını hızlandırıcı etkisi olabilen bazı durumlar ise şunlardır;

 • Kişilerin bağışıklık sistemlerinin güçsüz olması
 • Diyabet rahatsızlığı
 • Sağlıksız ve uygun olmayan ayakkabılar giymek
 • Ayakları sıkan ve anatomik olmayan ayakkabı tercihleri
 • Kamuya açık havuz, spor salonu gibi alanlarda ayakların açık bırakılması
 • Aşırı sıcak ve yüksek nem

Ayak Mantarı Bilgi FormuAyak Mantarı Belirtileri

Ayak mantarı da değişik gruplarda ki rahatsızlıklar gibi kendini tanımlayan farklı belirtiler gösterebilen bir cilt hastalığı olarak tanımlanmaktadır. Bu belirtiler ayak yüzeyi ve hemen her bölgesi üzerinde meydana gelebilen semptomlarda olabilmektedir. Fakat özellikle ayakların parmak kısımları en fazla belirti görülen yerler olarak ifade edilmektedir.

Mantar bir enfeksiyon hastalığı olduğu içinde genellikle bulaşıcıdır ve yine dikkat edilmemesi durumunda kişilerin üzerinde de yayılım gösterebilmektedir. Bu nokta ise özellikle hastalığın hızlı ilerlemesi ve ciddi şikayetlerin ortaya çıkması içinde uygun ortamı hazırlayan bir etken olarak kabul edilmektedir. Diğer insanlara bulaşabilen bu rahatsızlık yine erken zaman da tedavi edilmezse ayak üzerinde de farklı alanlara dağılım gösterebilmektedir.

Ayak mantarı olarak da tanımlanan cilt ve deri hastalığının bazı genel belirtileri ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Ayak bölgesinde döküntü benzeri oluşumlar
 • Döküntülerin kızarması ve pullanması
 • Ayağın geneline yayılabilen kaşıntı durumları
 • Ayakta özellikle döküntülü kısımlarda yanma ve ağrı
 • Cildin kuruması
 • Mantar enfeksiyonu olan bölümlerde oluşan kötü kokular
 • Ayakların topuk ve alt kısımlarında kepek benzeri yapıların oluşması
 • İlerleyen aşamalarda içleri sıvı dolu kabarcıklar oluşması

Yine bu cilt rahatsızlığı ilerlediği durumlarda açık yaralara sebebiyet verebilmektedir. Bu durumun sonucu olarak da kişinin ayak bölgesi her türlü enfeksiyon kapma riskine karşı da açık olabilmektedir. Yine bu hastalığa bağlı olarak farklı türlü hastalıklarda bu durumlar sonucunda ortaya çıkabilmektedir.Ayak Mantarı Türleri

Ayak mantarı hastalığı da farklı cilt ve deri hastalıkları gibi değişik gruplara ve alt türlere ayrılabilmektedir. Bu sınıflamalar hem mantarların oluş nedenlerine hem de ortaya çıkardıkları etkilere göre yapılmaktadır. Ayrıca hastalığın türlere ayrılması sonucu daha etkin tanı yöntemleri kullanılıp, tedavi seçenekleri de geliştirilebilmektedir. Bu sayede vakalar erken teşhis edilmeleri ve tanılarının koyulması ile etkin şekilde tedavi edilebilmektedir.

Mantar sorunu ile karşılaşan kişilerin ise özellikle temel belirtileri fark etmeleri ve gözlemlemeleri durumunda hemen bir uzmana başvurmaları gerekmektedir. Bu sayede tedavi ve sonrası için çok önemli olan erken tanı aşaması da yakalanmış olabilmektedir.

Ayak mantarı rahatsızlığının görülme sıklıkları ve meydana gelme şekillerine göre bazı alt tür ve çeşitleri ise şu şekilde sıralanabilirler;

Kabarcıklı mantar hastalığı, bu çeşit mantar enfeksiyonları diğer çeşitlere göre çok daha az görülmektedirler. Oluşma yerleri ise genel olarak ayakların taban bölgeleri olmaktadır. Yine su toplama ve kabarcıklar şeklinde ortaya çıkmaktadırlar. Tedavi edilememeleri durumunda ise ayağın diğer yerlerine de yayılım gösterebilmektedirler.
Parmak arası mantar enfeksiyonu, bu tip ise toplum da kişiler arasında en fazla görülen mantar çeşitlerinden birisi olarak kabul görmektedir. Yak parmakları arasında başlayan bu mantar çeşidi genel anlamda kaşıntı, ağrı, yanma ve dökülmelere de neden olabilmektedir.
Mokasen ayak mantarı mantar türü, ayak derisinde kuruma bazı durumlarda aşırı kaşınma ve döküntülere sebep verebilmektedir. Tedavi edilmemesi durumunda ise yayılma durumu olabilmektedir. Yine bu mantar çeşidinin erken tanısı konulup tedavisi yapılmadığı durumlarda derinin kalınlaşma durumu da ciddi oranlarda artabilmektedir.

Mantar enfeksiyonlarının çeşitleri özellikle yayılım ve diğer belirtilerin ortaya çıkması açısından da son derece önemli bir konu başlığı olarak kabul edilmektedir. Bu türlü mantar enfeksiyonlarında dikkat edilmesi gereken önemli bir konunun da genel anlamda kişilerin erken teşhise imkan vermeleri olduğu belirtilmektedir. Bu sayede tek bir bölgede yer alan mantar daha kolay ve hızlı bir şekilde tedavi edebilmektedir.Tedavi Yöntemleri

Ayak mantarı tedavi yöntemleri ise teşhis aşamasının hemen ardından uzman doktor ya da doktorlar tarafından yapılan tedavi işlemlerini kapsamaktadır. Tedavi seçenekleri ise koyulan tanı ve mantarın çeşidine bağlı olarak değişkenlikler de gösterebilmektedir. Bu doğrultuda en uygun tedavi seçeneği ve beraberinde destekleyici uygulamalar ile hastalığın ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır.

Mantar enfeksiyonlarının tedavileri ise farklı şekil ve tekniklerle yapılabilmektedir. Başlangıç ve basit seviyede mantarlarda uygulanan ilk tedavi seçeneği krem uygulamaları olmaktadır. Daha ilerlemiş ve yayılım göstermiş vakalarda ise genel olarak kremlere ek olarak ilaç tedavileri de yapılabilmektedir. Çok ilerlemiş ve artık enfeksiyonu büyümüş hastaların ise tedavileri belirli sürelerle yatarak sağlık kurumlarında sağlanmaktadır.

Ayak mantarı ve buna bağlı olarak gelişen mantar enfeksiyonlarına yakalanamamak için ise kişilerin dikkat edebilecekleri bazı noktalarda bulunmaktadır.

 • Aynı çorapların uzun süre giyilmemesi
 • İnsanlara açık alanlarda çıplak ayakla bulunulmaması
 • Terlik ve havlu gibi eşyaların özel olarak kullanılması
 • Daha rahat ve geniş ayakkabılar tercih edilmesi
 • Ayakların nemli olarak bırakılmaması
 • Ayak temizliği ve bakımının her gün yapılması
 • Gerekli durumlarda ise mantar önleyici ürünlerin kullanılması
 • Tırnak makası ya da pedikür malzemelerinin ortak olarak kullanılmaması

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp