AyakBilegiEklemiKireclenmesi.jpg


Ayak Bileği Ekleminin Kireçlenmesi Nedir

Ayak bilek ağrılarının sıkça görülen sebeplerinden olup kaval kemiği alt ucu (tibia) ve altındaki kemiğin (talus) yaptığı eklemde görülen kıkırdaların bozularak sağlıklı bir eklem yapısından ağrılı, şişen, kızaran bir ekleme dönüşmesi hadisesidir. Sıklıkla romatizmal hastalıklar, gut, sedef gibi hastalıklar veya bilekte OCD (osteokondritis dissecans) oluşması sonucu oluşabilir.

Ayak Bileği Ekleminin Kireçlenmesi Nedir?

Bunların sebepleri arasında travma, burkulmalar, bilek çevresindeki damarsal tıkanıklık dolayısıyla eklem kıkırdağının beslenememsi sonucu oluşan kıkırdak bozuklukları.

Diyabetik nöropati ve artropati sayılabilir. Tedavisi mutlaka uzman tarafından yapılmalı, genellikle cerrahi gerektirir. Çekilecek filmler, tomografi veya mr yardımyla derecesini saptandıktan sonra tedavi seçenekleri değerlendirilir.


Dora Sağlık Bilgi Formu






Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!

Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.
Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…

Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp