ayakagrisi.png


Ayak Ağrısı

Ayak ve ayak bileğinde 26 kemik ve 33 eklem vardır.

Ayak ve parmak şekilleri, ark yükseklikleri kişiden kişiye çok değişkenlik gösterir. Ayaklarınızın sağlığı için yapabileceğiniz bir çok şey vardır ama mutlaka bir uzmana gitmenizi gerektiren binlerce sebep vardır. Ayağımızı oluşturan kemikler, bağlar, tendonlar, kaslar, damar ve sinirlerdeki çeşitli bozukluklar yüzünden ağrı oluşur. Ayak ağrısını sistematik olarak incelersek aşağıdaki gibi bir sınıflama yapabiliriz.

Ayak Ağrısı Sebepleri Nelerdir? 2022

Ayak ağrısının kemiksel sebepleri nelerdir?

Ayak Ağrısı Sebepleri arasında alınan bir travma, kırık, çıkık, doğuştan bazı rahatsızlıklar, kemiklerin veya eklemlerin uyum bozuklukları sayılabilir.

Düz tabanlık (pes planus), çarpık ayak (pes ekino varus), sedir ayak (pes cavus), baş parmak anormallikleri (hallux valgus, rigidus, limitus vb), diğer parmak anormallikleri (yoklukları, eğrilikleri, çekiç parmak, pençe parmak vb), şeker hastalığı sonrası ayak deformiteleri (diyabetik ayak, charcoat eklem, lysfranc eklemlerde çökmeler, ufanmalar ve bozulmalar gibi), romatizmal veya bazı sistemik hastalıkların (gut, lupus, sedef hastalığı vb .gibi) ayaklarda yansımaları gibi uzun bir liste dökülebilir.


Ayak ağrısının yumuşak dokulara ait sebepleri nelerdir?

Yumuşak dokularında fazla kullanımı, travma ve yaralanmaya maruz kalması, enfeksiyon ve enflamasyonu, damar veya sinir bozuklukları (diyabetik nöropati, charcoat marie tooth hastalığı, damar tıkanmaları vs), sistemik ve metabolik hastalıklar (vitamin eksiklikleri, diyabet, romatolojik hastalıklar vb.), kas ve tendon dengesizlikleri gibi hastalıklar sayılabilir.


Dora Sağlık Bilgi FormuAyak ağrımın sebebini nasıl öğrenebilirim?

Sizi rahatsız eden gece veya gündüz ağrıları, yürümekte zorluk ve aksama, kızarma şişme vb. şikayetleriniz varsa bir uzman kontrolünde muayene, gerekirse tahliller ve grafiler çektirmeli, gerekli taramalar yapıldıktan sonra adı konulup tedaviye geçilmelidir.Çocuğumda düz taban olup olmadığını nasıl anlarım?

Dışarıdan gözle görülür ayak şekil bozukluğu yoksa ,çocuk yürümeye başlamadan bunu tahin etmek oldukça güçtür. Ailede düz taban varsa bir uzman görüşüne ihtiyaç olabilir. Çocuk 4 yaşına gelmeden kesin tanı koymak zordur, her çocuk ayağı kemik ve eklem şekilleri oturana kadar biraz pofuduktur. Çocuğun ayakları ıslakken yerde bıraktığı izden, yere basarken dengeli olup olmadığından, büyüklerin gözlemlerinden tahmin edilip uzmanla görüşülmesi gerekir.

Kürek Kemiği Ağrısı, Bebeklerde Boyun Eğriliği, Kol Ağrısına Hangi Bölüm Bakar, Eklem Ağrılarına Hangi Bölüm Bakar, Kuyruk Sokumu Ağrısı Hangi Bölüm Bakar

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp