AvulsiyonKirigi.jpg


Avulsiyon Kırığı

Genellikle ayak burkulması, spor sırasında darbe alarak veya üzerinde güçlü ani dönme yaparken, trafik kazaları sonrası oluşabilir. Kırığın derecesine, yerine, ayrılmanın ana kemiğe uzaklığına göre tedavi, buz uygulaması ve bileklikten, alçılamaya, bazen ameliyata kadar gidebilir.

Avulsiyon veya kopma kırığı, genellikle eklem çevresinde bağların veya tendonu yapıştığı kemikten bir parça kopararak kırması hadisesidir. Vücudun birçok yerinde görülebilir ama diğer bölgelere göre daha hassas olan bölge ayak bileği ve ayaktır.

Avulsiyon Kırığı (Kopma Kırığı) Nedir? 2022

İç malleolün laterali, yani ayak bileğinin iç kısım destek kemiği, 5. metatars(tarak kemiği), talus(kaval keiğinin altındaki bileğin ana kemiği) ve kalkaneustada (topuk kemiği) görülebilir.

Çekilecek filmler, tomografi veya mr sonrası doktorunuz karar verecektir. Uzmana gidene kadar ayak istirahate alınıp, yükseltilmeli, üzerine soğuk kompresler uygulanmalıdır.


Dora Sağlık Bilgi Formu


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp