Kardiyoloji.jpg


Atriyal Fibrilasyon

Atriyal fıbrilasyon en sık görülen ritim bozukluğudur. Sıklığı yaşlanma ile artar. Kalp çalışması sırasında atriyumlar (kulakçık) ve ventrikiiller (karıncık) birbirini takip ederek düzenli olarak kasılır. Atriyal fıbrilasyonda ise atriyal kasılma kaybolmuştur. Atriyumlar düzensiz ve çok hızlı olarak uyarılması fonksiyonel olarak kasılamayıp sadece titreşmesine yol açar. Bozulmuş atriyal kasılma ventrikiiler dolumunun azalmasına ve kalp performansında düşüşe yol açar. Daha da önemlisi pıhtı oluşumuna yol açarak felç hastalığı riskini 5 kat artırır.

Atriyal Fibrilasyon 2022

Nedenleri

Hipertansiyon, koroner arter hastalığı, kalp yetersizliği, kalp kapak hastalığı, hipertroidi ve akciğer hastalığı atriyal fıbrilasyonun ana sebepleridir. Ayrıca elektrolit anormallikleri, konjenital kalp hastalıkları, geçirilmiş kalp cerrahisi, pulmoner emboli ve çeşitli ilaçlar atriyal fibrilasyona yol açabilir.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Semptomlar

  Kalpte düzensiz atım, tekleme, çarpıntı (hem istirahatte ve eforda), nefes darlığı, halsizlik, baş dönmesi, bayılma, göğüs ağrısı en sık görülen şikayetlerdir.

  Tanı-Tetkikler

  Atriyal fıbrilasyon tanısı hastanın muayene sırasında aritmik nabız-kalp atımı duyulması ve çekilen elektrokardiyografi (EKG) ile konulur. Muayene sırasındaki EKG’si normal olan ancak ritim bozukluğu şüphesi yüksek hastalarda Holter-Event Rccorder ile uzun süreli ritim kaydı alınarak tanı konulabilir. Çeşitli kan testleri, akciğer filmi, ekokardiyografı ve efor testi gibi tetkikler atriyal fıbrilasyon neden olan hastalığın belirlenmesi için kullanılır.  Tedavi

  Atriyal fıbrilasyonu oluşturan hastalığın tedavisi esas olmakla birlikte atriyal fıbrilasyon tedavisinin yönetiminde iki temel hedef vardır.

  1)Kalp hızı ve ritminin kontrolü: Atriyal fıbrilasyon süresi, sol atriyum büyüklüğü, semptomların şiddeti, hastanı yaşı vb faktörler göz önünde bulundurularak sinüs ritminin yeniden sağlanması için ritim düzenleyici ilaç başlanabilir. Elektrofızyolojik çalışma ve ablasyon yoluyla sinüs ritm sağlanmaya çalışılır. Sinüs ritmi sağlanamıyorsa ya da sağlanması mutlak gerekli değilse istirahat ve efor sırasında kalp hızının konrolü ile semptomlar giderilmesi için hız kısıtlayıcı ilaçlar başlanır. Ayrıca cerrahi ablsyon ve kalp pili gibi yaklaşımlar da vardır.

  2)Felç riskinin önlenmesi: Atriyal kasılmanın olmaması nedeniyle atriyumlarda pıhtı oluşumunun önlenmesi için hastanın riskine göre çeşitli kan cıvıtıcı ilaç tedavileri başlanır. Antitrombotik ve antikoagülan tedaviler beklenen risk-yarar oranına göre seçilir.

  Atriyal fıbrlasyonlu bir hastada tedaviler yakın bir şekilde takip edilmelidir.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp