Atopik-Dermatit-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Atopik Dermatit


Atopik Dermatit

Egzama (Atopik Dermatit) çoğunlukla kronik olarak devam eden ve cilt üzerinde özellikle belli bölgelerde etkisini gösteren bir cilt hastalığı olarak ifade edilmektedir.

Bu rahatsızlık etkileri bakımından ise farklı belirtiler ve sonuçlarla seyredebilen bir rahatsızlık olabilmektedir. Genel anlamda oluştuğu bölge ya da bölgelerde pullu ve döküntülü şekilde ortaya çıkan cilt hastalığı, ağrılı ve kaşıntılı bir seyir de izleyebilmektedir.

Atopik Dermatit 2022

Rahatsızlığın tipik olan sonuçları ya da semptomları arasında ise döküntü benzeri ortaya çıkan cilt bozulmaları beraberinde, kırmızı renk alabilen kabarmalar ve kesik yaralarına benzeyen yara şekilleri olarak gözlenmektir. Bu rahatsızlık insan cilt yapısında farklı bölgelerde görülebilmekle birlikte sıklıkla görüldüğü ya da ortaya çıktığı alanlarda mevcut olabilmektedir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuGenel Tanıtım

Egzama (Atopik Dermatit) cilt hastalıkları içinde toplumsal olarak da en çok bilinen türler arasında yer almaktadır. Yine üst cilt yüzeyinde meydana gelen kurumuş ve döküntülü izler, beraberinde gelişen yarık ve çatlaklar şeklinde de kategorize edilebilmektedir. Bu rahatsızlığın ortaya çıkardığı farklı durumlardan bir tanesi de özellikle sorunların görüldüğü alanlarda ki cilt tabakasının kalınlaşmaya başlaması olarak ifade edilmektedir.

Kalınlaşma dışında ise yine egzamalı bölgelerde ki deri diğer yerlere göre çok daha fazla kuru bir hal alabilmektedir. Başlangıçta döküntü şeklinde olabilen egzama yaraları hastalığın kişi üzerinde seyrinin uzaması durumlarında adeta açık yara görünümlerine de sahip olabilmektedir. Bu da fiziksel sorunların yanında hastaların görünüm bozulmaları gibi estetik sorunlarda yaşamalarına olanak tanıyan bir durum olabilmektedir.

Egzama (Atopik Dermatit) Bu hastalığı yaşayan kişilerin diğer hasta olmayan insanlara karşı dış kaynaklı enfeksiyon ve bakteri alımlarına karşı daha elverişli oldukları da yine aktarılan bilgiler arasında yer almaktadır. Bu sonuca neden olan en önemli etkenlerden bir tanesi ise ilerlemiş vaka seyirlerinde direk olarak açık yaraların oluşma ihtimallerinin olması durumu olmaktadır.

Hastalık durumuna bağlı olarak kısmen lezyon ya da benzeri yapılarda hastalığın etkin olarak görüldüğü alanlarda oluşabilmektedir. Bu sağlık sorunu diğer bazı cilt ve deri hastalıklarından farklı olarak kronik bir yapı ve özelliklere sahip olmaktadır. Yani hastalık temel olarak kişilerden tam anlamıyla ayrılmamaktadır fakat zaman zaman bazı etkenlere bağlı olarak etkisi azalabilmektedir.Atopik Dermatit Çeşitleri Nelerdir?

Egzama (Atopik Dermatit) cilt hastalığının oluşma nedenleri de farklı hastalık türlerinde olduğu gibi çeşitlilik gösterebilmektedir. Yine akut yani anlık olarak gelişen ve seyreden çoğu hastalığın aksine kronik bir özelliğe sahip olan Egzama hastalığı ile kişiler yaşamları boyunca uğraşmak durumunda kalabilmektedirler.

Yine hasta kişilerin fiziksel ve diğer özelliklerine göre de bu rahatsızlığın etki boyutları ve kapsamı aynı oranda şiddeti de değişebilmektedir. Hastalıklarda gözlenebilen farklı tür ve çeşitlere ayrılma durumu bilinen ve eski zamanlara kadar dayanan bu cilt hastalığı içinde geçerli olmaktadır. Genel olarak hastalığın fiziksel etkileri bakımından sonuçları benzer olsa da yine de özellikle farklı türde ki egzama çeşitlerinde vakaların ağrı ve diğer şikâyetleri daha fazla olabilmektedir.

Egzama (Atopik Dermatit) meydana gelme sebepleri, sebeplere bağlı olarak hastalığın izlediği seyir ve yine sonuçlarına göre günümüzde alt türlere ayrılmaktadır. Bu patolojik rahatsızlığın farklı ve değişik sınıflara ayrılması ise bir bütün olarak seçilmesi gereken tedavi yöntemlerini de temel bir unsur olarak etkileyebilmektedir.

Dünya üzerinde sıklıkla görülebilen ve etkileri türlerine göre farklılık gösteren Egzama hastalığı genel itibariyle şu alt gruplara ayrılmaktadır;

 • Seboreik Egzama türleri,
 • Strese bağlı olarak ortaya çıkan Egzaman türleri
 • El ve yüz egzama çeşitleri, genel olarak dış kaynaklı uyaranlar vasıtasıyla ortaya çıkabilen türler olmaktadır.
 • Kontakt Egzamalar
 • Atopik Egzama çeşitleri
 • Numuler Egzama türleri, yetişkin insanlarda çok daha fazla karşılaşılan bir türdür.


Atopik Dermatit (Egzema) Nedenleri

Egzama (Atopik Dermatit) hastalığı da tanımlanmış birçok hastalık gibi çeşitli sebeplerin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan bir sağlık sorunu olarak ifade edilmektedir. Bu cilt rahatsızlığının ortaya çıkması ve akut durumdan kronik bir seviyeye yükselmesi içinde bir ve genel olarak çok daha fazla sebepler mevcut olmaktadır.

Hastalığa neden olan unsurlar ise hem tanı ve tedavi süreçlerini hem de hastalığın takip seyrini de doğrudan etkileyen durumlar olmaktadır. Bu cilt rahatsızlığı cildin üst yapısında yani en dış katmanında oluştuğu için sebepleri arasında sıklıkla çevresel ve harici etkenlerde gösterilmektedir. Fakat buna rağmen bu hastalığın oluşma ve yerleşme noktaları bazı kişilerde fiziksel ya da genetik olarak da gözlenmektedir.

Egzama (Atopik Dermatit) bir cilt rahatsızlığı olan Egzamanın oluşması ya da meydana gelmesine sebebiyet veren bazı genel kabul gören nedenlerde bulunmaktadır. Bu sebepler ise çoğu zaman hastalığın kontrol edilebilir olma sınırlarını çizmek adına da uzmanlar tarafından kullanılan doneler olabilmektedir.

Cilt yüzeyinde oluşan derin yaralar ve buna bağlı olarak gelişen bazı alerjik belirtilerle de seyredebilen deri hastalığının oluşmasına zemin hazırlayabilecek bazı farklı etkenler işe şunlardır;

 • Özellikle temizlik maddeleri içinde bulunan kimyasallarla uzun süreler temas etmek
 • Kimyasal maddelerin cilt ile olan temasları
 • Genetik faktörler ve kalıtsal yatkınlık
 • Özellikle içerikleri zararlı olan kozmetik ve benzeri maddeler
 • Aşırı ve uzun süreler güneş ışınlarında kalmak
 • Üst ve orta deri katmanlarında ki yağ tabakasının incelmesi ya da zayıflaması


Atopik Dermatit (Egzema)Belirtileri

Egzama (Atopik Dermatit) gibi cilt hastalıklarında genel olarak belirtiler de cilt yapısı üzerinde meydana gelmektedir. Ortaya çıkan hastalık belirtileri ise hastalığın seyrine ya da seviyesine göre farklı derecelerde olabilmektedir. Bazı alt türlerinde farklı belirtilerinde görülebildiği bu deri rahatsızlığını yine de kategorize eden temel belirti ve semptomlarda bulunmaktadır.

Özellikle bu hastalık gibi kronik ve yerleşik hastalıklarda takip edilen belirtiler kişilerin uygulanan tedavilere daha hızlı cevap vermesine de olanak tanıyabilmektedir. Devamında ise tedavilerin işlem seyirlerinde de öncelik olarak sıkıntılar oluşturabilen belirtilerin ortadan kaldırılması yoluna gidilebilmektedir. İlerlemiş belirtiler de ise artık kişiler bu hastalığın yorucu ve yıpratıcı yönlerini yaşayabilmektedirler.

Egzama (Atopik Dermatit) hastalığına bağlı olarak ortaya çıkan ve tanı sürecinde etkin olan göstergeler olan bazı semptomlar ise şunlardır;

 • Deri ve cilt alanlarında oluşan kurumalar
 • Özellikle Egzama yaraları olan bölgelerde kaşıntı
 • Cilt üzerinde pullu ve döküntülü şekillerin oluşması
 • Cilt ve deri üzerinde meydana gelen kızarıklıklar
 • İlerleyen safhalarda cilt üzerinde oluşan çatlaklar
 • Yine deri üzerinde çatlaklardan sonra oluşan kesik benzeri yaralar
 • Saçlarda kepeklenme


Atopik Dermatit Tedavi Yöntemleri

Egzama (Atopik Dermatit) hastalığının tedavi süreci ise öncelikle bulgu ve belirtilerle ve diğer işlemlerle hastalığın tam olarak tanısının konulmasıyla başlamaktadır. Bu belirtiler ise uzman sağlık kuruluşlarında yine uzman Dermatologlar tarafından kapsamlı olarak incelenmektedir.

Ayrıca yine uzman hekimler tarafından yapılan fiziki muayene ve kontrollerde bu hastalığın tedavi sürecinin ilk basamaklarını oluşturmaktadır. Fiziki muayenenin ardından bazı vakalarda ise farklı alerji testleri yapılarak hastalık ile ilgili daha somut ve kesin tanı değerleri ortaya konulmaktadır.

Egzama kronik yani sürekli devam eden sınıfında bir hastalık olduğu için temel olarak kesin ve kalıcı bir tedavisi de bulunmamaktadır. Bu durumun sonucu olarak ise tedavi işlemleri daha çok hastalıkla birlikte ortaya çıkan ve kişileri yoran etkileri ortadan kaldırmaya veya azaltmaya yönelik olmaktadır.

Uçuk, Terleme Tedavisi, Siğil, Siğil Tedavisi, Saçkıran Tedavisi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp