Atelektazi-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Atelektazi


Atelektazi

Atelektazi genel olarak akciğerin hava ile şişmesini engelleyecek bir tıkayıcının başlattığı rahatsızlık olarak bilinmektedir. Akciğerlere hava ulaşmasını engelleyen hastalıkta birçok bölüm sorun oluşturabilmektedir. Bronş içi ve dışı tümör oluşumları, bronşların mukus kısmında oluşan tıkanmalar ve yabancı cisimler sebebiyle dışarıdan müdahale ile kapanması atelektazi rahatsızlığını başlatmaktadır. Ayrıca genişleyen dama biçimi ve lenf bölümünde oluşan düğümlerde Atelektazi hastalığını başlatmaktadır.

Atelektazi 2022

Akciğere ulaşamayan hava neticesinde Atelektazi başlamaktadır. Bu hastalığı şiddetlendiren bazı risk faktörleri de bulunur. Özellikle sigara alışkanlığı atelektazi rahatsızlığının bir numaralı sebebi olarak bilinmektedir. Hırıltılı konuşma şeklini, kesilmeyen öksürükler ve şiddeti artan göğüs ağrıları bu hastalığa eşlik etmekte olan durumlar olarak yorumlanmaktadır. Akciğerlerde bulunan soluk borusunun tıkanmaya başlaması nedeniyle oluşan nefes darlıkları bu hastalığın en büyük belirtileri sayılabilecek durumlardır.


Bu nedenle çok dikkatli olunması gereken atelektazi rahatsızlığında bazı hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle zararlı alışkanlıklarınız varsa bırakmalısınız. Ayrıca sigaralı ortamlarda bulunmamalı veya içmemelisiniz.

Atelektazi rahatsızlığında kişinin sosyal yaşantısını olumsuz yönde etkileyecek birçok durum yaşanabilmektedir. Bu bakımdan yaşanabilecek rahatsızlıklara karşı önlem almanız yerinde bir davranış olacaktır.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuAtelektazi Nedir?

Atelektazi rahatsızlığı kısmi olarak göğüs hastalığı sonrasında görülmesi mümkün olan ve sigara kullanımlarında bronş mukuslarının tetiklenmesi ile ortaya çıkan hastalık türü olarak bilinmektedir. Ayrıca bazı ameliyatlar sonrasında da oluşabilen atelektazi hastalığı kişinin yaşamını olumsuz yönde etkileyen bir sorun olarak görülmektedir. Çünkü belirtileri arasında sıkça yaşanan veya gıcık yapan öksürük tipleri görülmektedir. Özellikle riskli alanlarda bulunulduğunda atelektazi yaşayan kişiler, boğulma hissine kapılmaktadır.

Beraberinde göğüs ağrıları, kramplar yaşanabilmektedir. Bununla birlikte atelektazi hafife alınacak bir rahatsızlık değildir. Çünkü bronş içi ve dışında tümör oluşumları meydana gelebilmektedir. Bronşların tıkanması nedeniyle akciğerlere hava gitmemesi yüzünden akciğerlerin şişip inmesini sağlayan mekanizma çalışmamaktadır. Buna etken olarak genişlemiş damar biçimi ve lenf düğümleri gösterilebilmektedir. Bu nedenle atelektazi hastalığı başlayacaktır.

Atelektazi rahatsızlığında hastaların dile getirdikleri en önemli belirtilerden biri hava açlığı olarak tabir edilmektedir. Havasız kaldığını hisseden kişilerde hızlı soluma gözükmesi durumu ve hırıltılı bir nefes biçimi çok zorlayıcı durumları oluşturur. Beraberinde gelişen şiddetli öksürük hali göğüs kısmında baskı oluşturur. Bu öksürüklerin ilerlemesi veya şiddetlenmesi ile ileride farklı hastalıklarda oluşması mümkündür.Atelektazi Belirtileri

Atelektazi rahatsızlığı net bir şekilde kendini gösteren hastalık değildir. Fakat sinsice vücuda işlenen hastalık bazı durumları öne çıkarabilmektedir. Özellikle kişinin yaşamını olumsuz etkilemeye başlayacak derecede durumlar yaşanması mümkün olabilmektedir. Genel olarak atelektazi belirtileri şu şekilde sıralanmaktadır.

  • Hırıltılı konuşma şekli ve nefes alıp verme esnasında çıkan hırıltılı sesler
  • Nefes darlığı yaşama
  • Havasız kaldığını hissetme
  • Kapalı alanlarda uzun süre kalamama
  • Öksürük

Genel olarak bu belirtiler hastaneye giden kişilerde görülen belirtiler olup tıbbi öykülerde anlatılan durumlar olarak ele alınmıştır. Aynı şekilde atelektazi rahatsızlığına sebebiyet veren durumlarda önemli rol oynamaktadır. Sigara içen kişilerde atelektazi görülme sıklığı çok fazladır. Bunun nedeni bronşların tıkanması ve akciğere hava gitmesini engellemektir.

Akciğerlere hava gitmesini engelleyen nikotinin yarattığı olumsuz etki resmen hastalığı başlatan bir sisteme uyarlıdır. Çünkü sigara dumanı ve sigara genel olarak zararlı maddelerden bir araya getirilerek üretilmiştir. Bu nedenle sigara kullanımından kesinlikle kaçınılması gerekmektedir. Çünkü sigara sadece atelektazi hastalığını değil aynı zamanda da göğüs hastalıkları ve beyin sistemini de çökertmektedir. Her duman çekiminde vücuda giren nikotinin çok büyük zararları bulunmaktadır. Bu nedenle oluşabilecek her türlü rahatsızlıkta önemli payı olduğu bilinmektedir.Atelektazi Tanı Yöntemleri

Atelektazi rahatsızlığının tanı yöntemleri öncesinde ilk olarak hastanın genel şikâyetleri, hastada var olan belirtiler dinlenmektedir. Geniş bir biçimde ele alınan bilgiler hekim tecrübeleri ile birleştirilerek gerekli tetkiklere yönlendirilmektedir.

Hastaların tıbbi öyküsünde yer alan şikâyetlere yönelik yapılan tetkikler atelektazi hastalığında kullanılan tanı yöntemleri olarak bilinmektedir. Gerekli görülen ve uygulanılan tanı yöntemleri şu şekilde sıralanmaktadır.

  • Atelektazi tanı yöntemleri arasında ilk sırada akciğer röntgen filmi çekilmektedir.
  • Atelektazi rahatsızlığının akciğerin hangi kısmını etkilediğine dair daha ayrıntılı ve net sonuç verici bilgisayarlı tomografi çekilmektedir.
  • Kanda oksijen, karbondioksit, bileşen ve asitlik testi yapması ile bilinen arteriyel kan gazı testi yapılmaktadır.
  • Bronşların içine kamera yerleştirilmesi ile yapılan Bronkoskopi tekniği uygulanmaktadır. Bu kısımda bronşları tıkayan şeyin ne olduğunun teşhisi yapılmaktadır.

Genel olarak atelektazi rahatsızlığı ile benzer tanıların farklı hastalık gruplarında dahi kullanılması farklı sonuçlar doğurmaz. Fakat tesadüfen mevcuttaki hastalığınız nedeniyle çekilen film ve röntgenlerde görülebilen durumlarda olabilmektedir.

Tanı ve doğru teşhis açısından röntgen ve BT önemli role sahiptir. Ayrıca hastanın kan değerleri ve kanda oluşan anormallikler başlamakta olan bir hastalığın habercisi olarak yorumlanmaktadır. Atelektazi rahatsızlığında bronşlar tıkanmaya başlamaktadır. Bu nedenle hırıltılı bir konuşma biçimi başlar. Bunun dışında konuşurken ağız kısmına balgam gelmesi veya yutulması, koyu renkte balgam çıkarma hali atelektazi hastalığında görülebilen ve tanı koyma esnasında gözlemlenen haller olarak yorumlanmaktadır.Atelektazi Tedavi Yöntemleri

Atelektazi hastalığının tedavisinde ilk olarak bu hastalığa neden olan durumun yok edilmesi şarttır. Doktorların ön gördüğü ve ilk söylediği tedavi şekli ilk önce hastanın kendi sağlığını düşünerek davranması gerektiğidir. Çünkü atelektazi zaman içinde tümör oluşturabilmekte ve kişinin sağlığını daha da kötü duruma getirebilmektedir. Hekimlerin atelektazi rahatsızlığında genellikle ilk uyguladıkları tedavi şekli mukus tıkanmasının açılmasını sağlayan ilaçlar olmaktadır.

Bu ilaçların kullanılması sağlanarak tıkanan mukustaki açılma hali de hastayı rahatlatmaktadır. Ayrıca balgam çıkartması kolaylaşarak hastanın daha hızlı iyileşme sürecine girmesi sağlanmaktadır. Tabii bu durum çok yoğun ilerlememiş atelektazi için geçerlidir. Daha ileri boyuta ulaşmış atelektazi rahatsızlığı açısından ilacın dozu da kullanımı da değişecektir.

Hekim kararı genellikle bilinen tecrübelere dayanarak ilerlemektedir. Hastanın tıbbi öyküsü ve mevcut haline göre verilen ilaçlara ek olarak antibiyotik verilmektedir. Bu tarz durumlar genellikle akciğer sebebiyle oluşan enfeksiyon sebebinden kaynaklıdır. Hekiminiz bu şekilde düşündüğü vakit uygun antibiyotik tedavisini başlatmaktadır. Fakat harici şekilde gelişen bir durum varsa bronşların açılmasını sağlayacak tedavileri uygulamaktadır.

Genellikle ilaç yolu ile yapılan atelektazi tedavileri kronikleşmeye başladığı zaman kişinin akciğer hastalıkları yaşamasına sebep olmaktadır. Akciğer enfeksiyonlarına sebebiyet veren bu durum sonrası cerrahi müdahale gerekmektedir. Bunun dışında bronşlardan oluşan tıkanma durumlarında Bronkoskopik yardımı ile hastalık yapan kısım alınmaktadır. Alınan kısım sonrası hasta rahat bir şekilde nefes alıp vermeye başlayacaktır.

Genel olarak cerrahi operasyonlar kronikleşmiş vakalarda uygulanırken atelektazi tedavi metotları arasında en çok uygulanan ve bilinen tedavi yöntemi mukus açıcı ilaçların kullanılmasıdır. Bu ilaçların kullanılması sayesinde tıkanan mukuslar açılarak hastanın daha rahat etmesi sağlanmaktadır.

Özellikle sigara kullanımı ile birlikte tetiklenen bu durum beraberinde farklı semptomlar oluşturur. Bu nedenle oluşabilecek durumlar göz ardı edilmemesi gerekmektedir. Atelektazi yaşayan kişilerin genellikle açık alanlarda durma isteği de yaşadığı sıkıntı kaynaklıdır. Düzenli mukus açıcı ilaçlar kullanılması ile birlikte bu hastalığı yaşayan kişiler için açık hava yürüyüşleri, sigara kullanımlarından uzak durma, nefes terapileri ve kişiye uygun sporlar önemli rol oynayacaktır.

Zatürre (Pnömoni), Verem (Tüberküloz), Üst Solunum Yolu Hastalıkları, Solunum Yetmezliği, Trakeobronkomalazi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp