Astim-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Astım


Astım

Astım nefes yolunu tıkayan durumların yaşanması sonucu ortaya çıkan bir hastalık türü olarak bilinmektedir. Kronik bir hastalık türü olarak bilinen astım hastalığı zaman içinde kişiyi tümden etkilemeye başlayarak nefes alamaması hali olarak özetlenmektedir. En ufak toz birikintisinin bile astım hastalığı olarak yorumlanması beraberinde çok titiz şekilde alınması gereken önlemlerle dolu bir hayat tarzına sevkiyat yapmaktadır.

Astım 2023

Karakterize olmuş astım hastalığında görülen hırıltı şeklindeki nefes zaman içinde hava duyarlılığını da beraberinde getirmektedir. Her yaşta görülebilen bir hastalık olduğu gibi aynı zamanda yeni doğanlarda dahi görülebilen bir hastalık olarak kayıtlara geçmiştir. Yaşamın ilk yıllarında meydana gelen astım hastalığı son yıllarda belirli faktörlere bağlı olarak daha fazla ilerlemeye başlamıştır. Özellikle solunum yollarını hedef almış ve astım krizi olarak özetlenen riskli durumlar astım hastalığında çok büyük role sahiptir.

Sigara tüketimi başta olmak üzere aşırı tozlu ortamlar astım hastalığına sebebiyet verir. Ayrıca yaşanılan yerdeki hava kirliliği neticesinde oluşmaktadır. Bu nedenle astım hastaları için yaşanılan ortamın oldukça temiz olması gerekmektedir.


Temiz olması gereken ortamların aşırı yüksek tehlike içeren kimyasallarla temizlenmesi dahi nefes darlığı oluşturabileceğinden uygulanılan ölçü çok önemlidir. Özellikle kapalı ortamlarda çalışan kişiler için toz kirliliğinin yanı sıra alerji oluşturabilecek durumlar gözden kaçırılmamalıdır. Çünkü hastalığın en yüksek seviyelere ulaşmasını tetikleyen başlıca durumlar bu şekilde açıklanmaktadır.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuAstım Nedir?

Astım, solunum ve hava yollarında oluşan bir çeşit nefes darlığı şeklinde ifade edilen ve zaman içinde ataklar ve krizleri beraberinde getiren bir hastalık türüdür. Genellikle bronşlarda oluşan astım hastalığı mikrop olmamasına rağmen ilerleme gösteren ve kapalı alanlarda boğulma etkisi yaratan bir hastalıktır.

Astım hastalığı ile yaşamak oldukça zor olduğu gibi hayat düzeni de bu hastalıkta çok önemli rol oynamaktadır. Astım hastalığına sahip kişilerin bulunduğu alanları sürekli olarak havalandırma isteği en karakterize olmuş şekildedir. Astım ataklarını başlatan durumlar şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Toz kirliliği bulunan alanlar
 • Alerjik durumlar
 • Polenler
 • Kapalı ortamlar
 • Sigara kullanımı
 • Dumanlı ortamlar
 • Çeşitli kokular

Yukarıda sayılan durumların haricinde kalan riskli faktörlerde astım krizlerine sebebiyet vermektedir. Bu nedenle astım hastalığını başlatabilecek durumlara özen gösterilmesi gerekmektedir. Bunların dışında sık şekilde rastlanan astım hastalığı günümüzdeki vaka oranları ile ölçülmektedir. Bu sebeple astım hastalığı genetik şekilde de olabilmekte ve yaşa bağlı olarak ta evresini değiştirmektedir. İlerlemiş astım hastaları kapalı ortamlarda oldukça fazla bunalmaktadır.

Hatta araba ile gezmeye giden astım hastaları klima açıldığında veya cam atığında dahi havadan etkilenerek kriz geçirebilirler. Binlerce kişinin yaşadığı bir rahatsızlık olup doğum sonrası da fark edilen hastalıktır. Astım hastaları için alınacak önlemler aynı zamanda tedavisine destek veren durumlardır.

Astım hastalığı baş edilmesi kolay olmasa da yaşamı kolaylaştırmak açısından önemli rol oynamaktadır. Normal astımın dışında birde ilkbahar aylarında gelişme gösteren alerjik astım vardır. Genellikle polenlerin zamanlamasında ortaya çıkan alerjik astım, yaz aylarına yaklaşırken bu hastalığa sahip kişilerin hayatını zorlaştırır.Astım Belirtileri

Astım belirtileri arasında en yaygın olarak gözlemlenmiş durum nefes alamda zorluk yaşama halidir. Özellikle bronşlarda salgılama durumu gözlemlenmeye başlandığı vakit krizler şeklinde belirginlik gösterebilmektedir. Geri kalan belirtileri ise şu şekilde kendini belli etmektedir.

 • Kapalı alanlarda boğulma hissi
 • Nefes almada zorlanma
 • Göğüs hırıltısı
 • Göğüs ağrıları
 • Şiddetini arttıran öksürük

Özellikle peş peşe veya dakikalarca sürebilen öksürük krizleri bir çeşit astım krizi olarak yorumlanmaktadır. Belirtilerin zaman içinde alınacak önlemler niteliğinde düzelmesi mümkün olabilmektedir. Fakat belirtilerin özellikle baş gösterdiği zaman dilimleri özellikle geceleri olmaktadır.

Gece başlayan öksürük atakları sabaha kadar sürebilmektedir. Böyle durumlarda bir çeşit astım krizi geçiren hasta için acil müdahaleler gerekebilmektedir. Bu yüzden alınacak önlemler konusunda bilinçli olmak gerekmektedir. Alınabilecek önlemler şu şekilde sıralanır.

 • Ev ortamı sürekli havalandırılmalı ve pamuk içeren halı türleri kullanılmamalıdır.
 • Astım hastaları nemli bölgede yaşamamalıdır.
 • Sigara içmemesi gereken astım hastaları aynı şekilde sigara içilen ortamlardan da uzak durmalıdır.
 • Tozlu ortamlarda bulunmamaları gerekmektedir.
 • Astım hastaları normal kişilere göre gribal enfeksiyona daha yatkındır. Bu nedenle yıllık grip aşısı olmaları gerekmektedir.
 • Aşırı egzersiz yapma durumu astım atağını başlatabilmektedir. Bu yüzden çok sık yapılan egzersizlerden kaçınmaları gerekmektedir.
 • Yaşadıkları ortamı mümkün seviyede temiz tutmaları gerekmektedir.
 • Astım hastalarının çoğunda mide Reflüsü oluşmaktadır. Bu sebeple mide rahatsızlığı yaratacak yiyeceklerden de kaçınmaları gerekir.
 • Parfüm kullanımını en aza indirmek gerekmektedir.

Yukarıda belirtilmeyen harici bir durum olarak öne çıkan sebze ve meyve alerjisi olan kişilerinde astım hastalığı yaşadığı şüphesiz şekilde yorumlanan durumlar arasında yer almaktadır.Astım Tanı Yöntemleri

Astım hastalığındaki tanı yöntemleri başında ilk olarak hastanın tıbbi anlamda geçmişi dinlenmektedir. Hekimin fiziki muayene esnasında sorduğu sorular astım olup olmadığı açısından önemli rol oynamaktadır. Bunun dışında yapılan tanı yöntemleri arasında solunum testleri, alerji testi ve burun salgısı testine bakılmaktadır.

Gerekli görüldüğü zaman akciğer grafisi de çekilmektedir. Yapılan tanı yöntemleri astım hastasının uygun tedavi biçiminde de rol oynamaktadır. Çocuklarda dahi görülebilen bu hastalığın kalıtsal mı yoksa sonradan yaşamsal risk faktörleri nedeniyle mi oluşup oluşmadığına bakılmaktadır. Hastanın rahat bir yaşam sürdürebilmesi açısından hekimin belirtiği durumlar çok önemlidir. Çünkü astım hastaları en ufak bir durumdan dahi atak geçirebilecek hasta türleri olarak yorumlanırlar.

Astım hastaları ile ilgili tanı konma konuları arasında özellikle sorulan soru atağın gece veya gündüz başlayıp başlamadığı olarak bilinmektedir. Çünkü bazı zamanlar veya durumlar atağın hızla gelişmesini sağlamaktadır. Belirtiler kısmının altında yer alan durumlar astım oluşturabilir. Ayrıca ailede astım hastası olan biri var mı şeklinde sorulmaktadır. Tanı konma konusunda önemli soruların cevapları hekimler tarafından değerlendirilmektedir.Astım Tedavi Yöntemleri

Astım tedavi yöntemleri genel olarak var olan mevcuttaki astıma bağlı olarak düzenlenmektedir. Genellikle belirli ilaçlarla yapılan tedavi biçimi hekimin kararı neticesinde uygulanmaya başlanmaktadır.
Astım hastalarını rahatlatan spreyler verildiği gibi aynı zamanda da alerji ilaçları ile tedavileri başlatılmaktadır. Bu tedavinin yanı sıra hastanın dikkat etmesi gereken durumlara da özen gösterilmesi gerektiği vurgulanır. Hastanın ileri boyutta ataklar yaşamaması adına kortizon ilaçları da kullandırılmaktadır.

Nefes almada zorluk yaşayan astım hastaları için yaşadığı kriz anı çok önemlidir. Bu nedenle kriz geçirmesine sebebiyet veren tüm durumlarla ilgili yeniden bir düzen oluşturulması gerekir. Uygulanan tedaviler sprey, alerji ilaçları ve kortizon olarak bilinmektedir. Diğer durumlar ise kişinin yaşam tarzı ile ilgilidir.

Kullanmakta olduğu ev eşyaları dahi önemlidir. Yaşadığı bölgenin nemli olmaması gerektiği gibi aynı zamanda yaşadığı evde kalın ve pamuklu halı kullanmaması gerekmektedir. Yatak odasındaki çarşafa kadar her türlü nefes darlığı oluşturabilecek ve toz yapacak eşyadan kaçınmaları gerekmektedir. Ayrıca hava kirliliğinin yoğun şekilde gözlemlendiği alanlardan da uzak durmaları gerekmektedir. Düzenli bir şekilde ev temizliğine dikkat etmeli ve tozlu alanlardan uzak durmaları gerekir. Son olarak çok önemli risk oluşturan sigara kullanımından kaçınmalı ve içilen ortamlarda yer almamaları gerekmektedir.

Zatürre (Pnömoni), Verem (Tüberküloz), Üst Solunum Yolu Hastalıkları, Solunum Yetmezliği, Trakeobronkomalazi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp