Astigmat-Miyop-ve-Hipermetrop-Nedir-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Astigmat, Miyop ve Hipermetrop Nedir


Astigmat, Miyop ve Hipermetrop Nedir

Astigmat, miyop ve hipermetrop en yaygın olan üç göz kusurudur. Göz kusurları çeşitli ve karmaşık isimlere sahiptir. Her kusur gözü ve görüşü farklı şekillerde etkilemektedir. Bir göz kusuru kişinin uzağı görmesini etkilerken bir diğeri yakını görmeyi engelleyebilmektedir. Bazı kusurlar ise görüşü bulanıklaştırmaktadır. Kişilerde bu kusurlar tek başına bulunabildiği gibi birlikte de bulunabilmektedir. Bazı hastalar uzaktan gelen otobüsün yazısını okuyamaz ya da okul tahtasını görmekte zorlanabilmektedir (miyop).

Astigmat, Miyop ve Hipermetrop Nedir 2023

Bazı hastalar telefonlarına bakarken, menü okurken ya da kitap okurken zorlanmalar yaşamaktadırlar (hipermetrop). Bazılarında ise çift görme ya da bulanık görme problemi bulunmaktadır (astigmat). Görme problemi belirtileri gösteren kişilerin acilen doktora gitmesi ve hastalığını teşhis ettirmesi önerilmektedir. Doktorun teşhisine göre tedavi olan hastalar büyük çoğunlukla hastalıklarından kurtulacaktır.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuAstigmat

Astigmat, ışıkların tek bir odak noktası yerine gözün içindeki iki farklı noktaya odaklandığı bir ışık kırılma kusurudur. Bu durum kişinin bulanık görmesine neden olmaktadır. Korneanın şeklindeki bozukluktan ve birtakım nedenlerden kaynaklanan bir göz rahatsızlığıdır. Gözdeki anormal şekil, ışığın istenen şekilde kırılmamasına neden olmakta ve bu da görme problemine yol açmaktadır. Göz anomalisi olmayan kişilerde ışık tek bir noktaya iletilir ve bu durum da kişiye net görüş sunar.

Astigmat Belirtileri

Astigmatın teşhis edilebilmesi için kişide birtakım belirtiler görülmelidir.

Hastanın gösterdiği belirtiler:

  • Tüm mesafelerde (hem yakın hem de uzak) bulanık görme,
  • Tüm mesafelerde çarpık görüş,
  • Gece görüş zorluğu,
  • Baş ağrısı,
  • Göz yorgunluğu,
  • Şaşılık olabilmektedir.

Astigmat Tedavi Yöntemleri

Astigmat tedavi edilebilen bir kusurdur. Diğer çoğu göz kusurunda olduğu gibi bunda da doktor kişiye astigmat teşhisi koymak için bazı testler yapmaktadır. Teşhis koyulan hasta çoğu göz hastalığının tedavisinde önerildiği gibi gözlük kullanabilmektedir. Bunun için doktor reçeteye bazı bilgileri yazacak ve hasta da herhangi bir optikten gözlüğünü alacaktır. Her tarza ve bütçeye uygun gözlük bulabilmek mümkündür.
Gözlük kullanmak istemeyen kişiler için kontakt lensler önerilmektedir. Kontakt lenslerin birkaç çeşidi bulunmaktadır (haftalık, günlük, aylık gibi). Hasta durumuna ve göz numarasına uygun lensi gözlükçüden temin edebilmektedir.
Ayrıca refraktif cerrahi ile uzman doktorlar korneadaki bozukluğu düzeltebilmektedirler. Lazer operasyonu ile göze işlem yapılmaktadır. Bu ameliyat sorunu tamamen düzeltebilmektedir. Ancak hastanın doktoruyla konuşması ve tüm riskleri öğrenmesi önerilmektedir.Miyop

Miyop, kişinin uzağı görememesi problemidir. En yaygın göz kusurlarından biridir. Miyop olan kişilerin göz mercekleri, gelen ışığı retinanın önüne odaklamaktadır. Bu durum yakın görüşte problem oluşturmasa da uzağı bulanık görmeye neden olmaktadır. Miyopun nedeni genelde göz küresinin uzun olması ya da korneanın çok kavisli olmasıdır. Göz şeklindeki anormallik miyopa neden olmaktadır.

Miyop Belirtileri

Miyop hastaları, yol işaretleri, okul tahtası, sunum perdesi gibi uzak nesneleri görmekte ve onlara odaklanmakta güçlük çekmektedirler. Ancak bilgisayarda iş yapma, kitap okuma, işleme yapma gibi durumlarda zorluk çekmeden işlerini yapabilmektedirler.

Hastalar uzaktaki nesneleri net görmeye çalıştıkları için baş ağrısı, yorgunluk, şaşılık, göz yorgunluğu yaşayabilmektedir. Ayrıca hastalar görüşü netlemek için gözlerini kısacağı için göz kenarlarında kırışıklıklar oluşmaktadır.

Miyop Tedavi Yöntemleri

Miyop, doktorun yazdığı reçeteli gözlük ya da kontakt lens kullanılarak düzeltilebilmektedir. Ayrıca hastalar isterse ameliyat ile de düzeltme işlemi yapılmaktadır.

Gözlük kullanımı, miyoplu hastalar için en kolay çözüm yoludur. Kişi zevklerine, hastalığın derecesine ve yüzünün şekline uygun olarak aldığı gözlüğü kullanarak uzağı daha net görebilmektedir.

Kontakt lens kullanımı gözlük kullanımından daha zordur. Lenslerin çeşitli türleri vardır ve hasta ihtiyacına uygun olanı seçmektedir. Gözlükten daha iyi yanı ise herhangi bir göz kusuru olduğu kişi söyleyene kadar bilinmemektedir.

Lazer göz ameliyatı gibi refraktif cerrahi de bir tedavi seçeneğidir. Bu ameliyat ile kornea yeniden şekillendirilir ve kişiye mükemmel görüş sunulur. Bu sayede miyop kalıcı olarak çözülebilmektedir ve hastanın gözlük ve kontakt lens kullanmasına gerek kalmamaktadır. Ancak ameliyatın yan etkileri ve riskleri olabilmektedir. Kişi tüm seçenekleri gözden geçirmeli ve doktoru ile konuşarak kendine uygun bir tedavi yöntemi seçmelidir.Hipermetrop

Hipermetrop, kişinin yakını net görememesi problemidir. Bu duruma, kişinin göz merceğinin gelen ışığı retinanın arkasına odaklamasıdır. Bu durum genellikle göz küresi normalden kısa olan ya da korneası yeterince kavisli olmayan kişilerde görülmektedir.

Hipermetrop Belirtileri

Hipermetropa sahip olan hastalar genellikle yakınlarında olan nesnelere odaklanmakta zorluk yaşarlar ve net bir görüş sağlayamazlar. Ancak bu rahatsızlık hastanın uzağı görmesine olumlu ya da olumsuz bir etki etmemektedir.

Kişilerin gözlerinde hipermetrop bozukluğu bulunuyorsa, okuma ve yazma gibi yakına bakarak yapılacak çalışmalarda zorluk yaşarlar. Bu gibi çalışmalardan sonra gözlerde yorgunluk, baş ağrısı, göz ağrısı, şaşılık, gözleri kısma ve yorgunluk gibi belirtileri göstermektedirler.

Hipermerop Tedavi Yöntemleri

Hipermetrop tedavi edilebilen bir göz rahatsızlığıdır. Kişi hipermetrop olduğundan şüpheleniyorsa doktora gitmelidir. Doktor yapacağı birkaç test ile gözdeki problemi ve bu problemin derecesini tespit edecektir. Tespit edilen probleme uygun tedavi seçenekleri sunacaktır.

Bu tedavi seçenekleri:

  • Gözlük,
  • Kontakt lens,
  • Refraktif ameliyattır (lazer ameliyatı gibi).

Doktor hastanın gözündeki bozukluğun durumuna göre tavsiyede bulunabilir. En yaygın ve kolay olan tedavi seçeneği gözlük kullanımıdır. Kişiler doktorun reçete ettiği biçimdeki gözlüğü gözlükçülerden alabilmektedir. Her zevke, bütçeye ve bozukluğa uygun çok çeşitli gözlük seçenekleri bulunmaktadır.

Kontakt lens kullanımı gözlüğe oranla daha zor olabilmektedir. Ancak hipermetrop tedavisinde kullanımı oldukça yaygındır. Kişini göz derecesine ve göz merceğinin büyüklüğüne uygun lens gözlükçülerden temin edilebilmektedir. Lenslerin birkaç seçeneği vardır. Bunlar günlük, haftalık, aylık gibi seçeneklerdir. Lens kullanan kişilerin hijyene daha çok dikkat etmesi gerekmektedir.

Lazer ameliyatı birtakım riskler bulundurabilir. Bu ameliyat tercih edilmeden önce uzman doktor ile konuşulmalı ve tüm riskler öğrenilmelidir. Ameliyat ile korneanın şekli düzeltilir ve olması gereken hale getirilmektedir. Ameliyat sonrasında hipermetrop tamamen tedavi edilebilmekte ve hastalar gözlük ya da lens kullanımını bırakabilmektedir.Göz Sağlığını Korumak İçin Öneriler

Gözlerin sağlıklı olması net ve mükemmel görüş için oldukça önemlidir. Astigmat, miyop ve hipermetrop daha çok göz yağısından kaynaklanan problemler olsa ve engellenemese de bu rahatsızlıkların ilerlemesi durdurulabilir. Ayrıca dış etkenlere bağlı göz rahatsızlıklarına yakalanılmaması için de göz sağlığı oldukça önemli bir konudur.

Kişiler gözleri için ilk olarak göz muayenelerini aksatmamalıdır. Göz muayenesi 2 yılda bir önerilen bir durumdur ve gözdeki problemleri ortaya çıkartmak için yapılmaktadır. Göz doktorları gözün durumuna, görme bozukluğu olup olmadığına, gözde bakteri olup olmadığına ve göz kuruluğuna bakarlar. Bir bozukluk tespit edilirse acilen tedaviye başlanmaktadır.

Tüketilen besinler vücudun genel sağlığı için ne kadar önemliyse göz sağlığı için de önem teşkil etmektedir. Bu nedenle gözün ve görüşün kusursuz olması için insanların havuç, portakal suyu, mango, lahana gibi besinleri tüketmesi gerekmektedir. Bu besinlerin içerdiği vitaminler gözü besleyecek ve problem oluşmasını engelleyecektir.

Güneşe doğrudan bakmak gözler için oldukça zararlıdır. Her birey dışarı çıktığında (güneş olsun ya da olmasın) güneş gözlüğü kullanmalıdır. Astigmat, miyop ve hipermetrop rahatsızlığına sahip bireyler için numaralı güneş gözlükleri üretilmektedir. Gözlükçüye reçete verildiği takdirde istenen gözlüğün camını numaralı bir şekilde ayarlamaktadır.

Yaygın Göz Hastalıkları, Üveit, Şaşılık, Retina Dekolmanı, Renk Körlüğü

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp